У ОПАСНОСТИ ПОЛА МИЛИОНА ЉУДИ У СРБИЈИ: Стручњаци упозоравају - ово ће бити најкритичнији период
Судар новог соја коронавируса омикрон и вируса грипа могао би да у Србији буде фаталан за око 500.000 људи који пате од хроничних болести или имају неки малигнитет, упозоравају стручњаци.
Иако омикрон још није потврђен у Србији, питање је тренутка, кажу лекари, када ће се то десити. Могући судар ова два вируса очекује се у другој половини јануара, када ће сезонски грип бити најјачи.
ОТКРИВЕНИ НАЈЧЕШЧИ СИМПТОМИ ОМИКРОНА: "Немојте да чекате, држите се ДАЉЕ од људи"
ОТКРИВЕНИ НАЈЧЕШЧИ СИМПТОМИ ОМИКРОНА: "Немојте да чекате, држите се ДАЉЕ од људи"
КРИЗНИ ШТАБ УОЧИ ПРАЗНИКА ТРАЖИ СТРОЖЕ МЕРЕ: Ковид пропуснице обавезне 24 сата? Огласио се др Кон
КРИЗНИ ШТАБ УОЧИ ПРАЗНИКА ТРАЖИ СТРОЖЕ МЕРЕ: Ковид пропуснице обавезне 24 сата? Огласио се др Кон
УПОЗОРЕЊЕ ВОЗАЧИМА: Снег и мокри коловози на овим деоницама, могућа појава магле
УПОЗОРЕЊЕ ВОЗАЧИМА: Снег и мокри коловози на овим деоницама, могућа појава магле
ОТКРИВЕНИ НАЈЧЕШЧИ СИМПТОМИ ОМИКРОНА: "Немојте да чекате, држите се ДАЉЕ од људи"
КРИЗНИ ШТАБ УОЧИ ПРАЗНИКА ТРАЖИ СТРОЖЕ МЕРЕ: Ковид пропуснице обавезне 24 сата? Огласио се др Кон
УПОЗОРЕЊЕ ВОЗАЧИМА: Снег и мокри коловози на овим деоницама, могућа појава магле
Мало вакцинисаних
Државни секретар Министарства здравља др Мирсад Ђерлек каже за Информер да омикрон сој не би требало олако да схватимо и напомиње да смо њиме окружени јер се појавио у бројним земљама региона и Европе.
- Омикрон у Србији још није регистрован званично, али то можемо очекивати свакога дана. Оно што нас забрињава, и што никако није добро, јесте чињеница да ћемо имати два вируса одједном у циркулацији, а то смо прошле године избегли. Имамо доста људи са придруженим болестима, око 500.000, који чине врло осетљиву групу и они су животно угрожени. Ако би се њима десило да се заразе омикроном и вирусом грипа, то би изазвало јако тешку клиничку слику! Ове године је рано откривен вирус грипа и тек ће да покаже праву јачину. Највећу снагу ће испољити у јануару, фебруару и марту - наводи Ђерлек.
Он додаје да ће спој грипа и короне бити јако опасан јер је мали број људи вакцинисан против грипа.
- Прошле године сезонског грипа није ни било, и тада смо имали око 500.000 вакцинисаних од грипа, док их ове године имамо свега 315.000. Опуштено смо ушли у све ово, мислили смо да грип неће да се појави, а лекари све време упозоравају на опасност - опомиње Ђерлек.
На питање колико ће спој ова два вируса бити фаталан за здраве људе Ђерлек напомиње да то нико не може да предвиди.
- Знамо да омикрон никако не сме да се потцени иако прва истраживања говоре да даје лакшу клиничку слику. Тако је, међутим, било и са делта сојем у почетку, па смо са њим имали велике проблеме. Ми ћемо сада имати и славља са великим бројем људи, а она представљају велики ризик за ширење вируса. Људи који раде у иностранству доћи ће у Србију и то ће сигурно бити окидач када ће се омикрон и проширити, јер у Европи већ дуже време хара - каже Ђерлек.
Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против коронавируса, каже да највише забрињава чињеница што нам у исто време долазе оба вируса, које у почетку карактеришу исти симптоми.
- Први случај сезонског грипа у Србији потврђен је у четвртак, а не искључујем могућност да је и омикрон већ присутан код нас. Те болести изгледају готово идентично. Грип настаје нагло, то је његова типична карактеристика, изазива велику малаксалост и повишену температуру. Слично је и са омикроном, тако да ће бити јако тешко разликовати их и зато је веома важно да се пацијенти, чим примете симптоме, одмах тестирају - објашњава Кон.
Опасна мутација
Доктор Кон додаје да је срећа што за сада у Европи није утврђено да се грип нагло шири и то је у овој ситуацији једино добро.
- С друге стране, веома забрињава оно што се дешава у Лондону са омикроном, који је нагло букнуо. Овај сој има огромну доминацију и већ око 60 одсто заражених. То је и те како озбиљно упозорење. Вакцина свакако штити и од ове мутације, и то 40 одсто оне који су примили две дозе и чак 80 одсто оне који су се вакцинисали трећом дозом - каже Кон.
Вакцинисани у Србији
ПРВА ДОЗА - 3.331.000
ДРУГА ДОЗА - 3.200.000
ТРЕЋА ДОЗА - 1.650.000
Вакцинишите се, ово предуго траје
Како истиче Мирсад Ђерлек, ситуација са коронавирусом у нашој земљи јесте стабилнија у односу на пре месец дана, али далеко је од повољне.
- Морамо да сиђемо на испод 500, па и испод 100 оболелих на дневном нивоу, да бисмо дошли до повољне ситуације. Најважније је да се што пре вакцинишемо, и првом дозом и трећом дозом, зато што ћемо на тај начин повећати колективни имунитет. Све ово много дуго траје. Морамо да се посветимо и нековид пацијентима - каже Ђерлек.
Шеклер: Тешко је уочити разлику на почетку болести
Вирусолог и микробиолог др Миланко Шеклер истиче да је тест једини поуздан начин да утврдите да ли сте заражени новим омикрон вирусом или вирусом грипа.
- Симптоми на почетку оболевања готово су исти. Поготово јер се код омикрона изгубио основни симптом короне по коме смо га разликовали од грипа - губитак чула укуса и мириса. Стога је јако важно да се људи одмах тестирају, а не да сами закључују којим су вирусом заражени - каже Шеклер.