ЗАВРШЕНА СЕДНИЦА КРИЗНОГ ШТАБА: Премијерка саопштила које мере је захтевао медицински део Кризног штаба (ВИДЕО)
Кризни штаб преговара о новим мерама у Србији.
Седница Кризног штаба одржана је за данас у 14 часова.
Тема је била тренутна епидемиолошка ситуација, а као главна тачка на дневном реду састанка најављена је стратегија вакцинације за наредни период. Иако су у минулом периоду у неколико наврата најављиване и ковид пропуснице, да ли ће оне бити уведене, видећемо на седнице.
Обраћање премијерке Србије Ане Брнабић
- Занима ме како ово да победимо што пре. Једини начин је вакцинација. Знам да када уведемо рестриктивне мере, брзо ће пасти број новозаражених - рекла је премијерка.
- Верујем да ће се људи вакцинисати. Ми морамо ставити тачку на све ово - рекла је премијерка Ана Брнабић.
Да ли се изгубило поверење у Кризни штаб, уследило је питање, на шта је премијерка одговорила јасно:
- Ако бих слушала Н1 поверења никад није ни било. Од његовог оснивања сте говорили да га нема. Неко га је вероватно изгубио, а неко га је стекао. Чула сам то питање неколико пута. Знате шта? Није кризни штаб направио вакцине већ фармацеутске компаније и то нема никакве везе. Људи верују у вакцинацију или не. Да смо сви били доследни у извештавању, било би другачије. Што се тиче младих, разговарала сам са кровном организацијом и причаћу и даље да видимо шта можемо да урадимо. Млади доживљавају корону као обичан вирус, али делта сој јако утиче и на њих, па имају озбоље форме болести, чак и са смртним исходима, што је страшно. Само треба да виде да су резултати у другим земљама одлчни само због вакцинације. Можемо да уведемо и обавезну вакцинацију, као што већ имамо неке обавезне вакцине, а нисмо добацили више од 10 одсто здравствених радника. Ако неко неће у 21. веку - неће. Шта онда? Да их отпустимо? Мени је то несхватљиво. Чула сам лекарку која је најбоље на свету објаснила. Кад сте лекар који не верује у вакцину, то је као да сте свештеник који не верује у Бога. Драго ми је што студенти Медицинског факултета нису подржали протест и мислим да се ствари мењају јер више разговарамо о вакцинацији.
- Прошле недеље имали смо најгори дан од скоро 8.500 заражених - подсетила је на почетку свог обраћања она.
Како је рекла, позитивно је то што се смањује разлика између броја хоспитализованих и отпуштених.
- Имамо 79 локалних самоуправа које имају више од 50 одсто пунолетног становништа, али 4 које имају мање од 30 просената, што је за не веровати - рекла је.
- Предлог је био обавезна вакцинација здравствених радника и дуго смо разговарали о томе, али то би и зауставило имунизацију. Уколико ове мере дају резултат, уследиле би ковид пропуснице.
Одлука медицинског дела Кризног штаба
- Медицински део кризног штаба је захтевао да усвојимо много рестриктивније мере од постојећих, а то су маске у затвореним просторима и вакцинација. Захтевали су да уведемо најмање 10 дана мере забране јавног окупљања изнад 5 особа, скраћивање радног времена, осим најнеопходнијих. Уколико то резултира, да се приступи издавању ковод пропусница - рекла је Брнабић.
- Предлог је био обавезна вакцинација здравствених радника и дуго смо разговарали о томе, али то би и зауставило имунизацију.
Извор из Кризног штаба каже да је медицински део сагласан да морају да се предузму мере за спречавање контаката, а које се најпре тичу ограничења радног времена, као и дозвољен број људи на скуповима у затвореном простору. Ипак, одмах сумњају и да ће други део штаба имати слуха за то. Више о мерама које су најављене можете прочитати ОВДЕ.
Епидемиолог и члан Кризног штаба, проф. др Бранислав Тиодоровић изјавио је да ми имамо већ мере те да не очекује нове.
- Прво, кад смо још негде почетком септембра сагледавали све мере, видели смо да ми у ствари имамо мере на снази. Од уласка у земљу, до оних које треба да важе унутар земље од уласка у ресторанима, тржним центрима, манифестацијама и слично. Проблем није у мерама, него у спровођењу и недостатку оштрог кажњавања - изјавио је професор Тиодоровић и додао да у овом тренутку не вреди разговарати нити спроводити затварање.
- Шта да затворимо, да ли би то дало ефекта? Затварања у било ком смислу не верујем да ће бити - истакао је он и додао:
- Велики је отпор са једне стране од грађана, а са друге да ли мислите да је могуће за сваког грађанина поставити контролора или комуналног милиционера. Изостало је оштро кажњавање оних који нису поштовали мере које никада нису укинуте, а са друге стране изостала је и индивидуална одговорност.
Ковид пропуснице, хоће ли их бити?
Иако су ковид пропуснице више пута најављиване, још увек не знамо хоће ли бити уведене.
- Ми смо предлагали негде крајем јуна, да смо то тада урадили, и да смо у јулу и августу вакцинисали људе, ми бисмо сада имали мирнију јесен, каже професор Тиодоровић. Посебно истиче да подржава одлуку декана Медицинског факултета да студенти буду или вакцинисани или да имају негативан ПЦР.
- Декан Медицинског факултета је донео одлуку да студенти буду вакцинисани, тестирани, да би могли да похађају практични део. Добио је велику похвалу од стручних људи, док с друге стране поједини прете тужбама и протестима. Па студенти су много изгубили што су пропустили вежбе и практични део прошле године. Па зар сада треба опет? Нема медицине без практичне наставе - закључује професор Тиодоровић.