ЧЕКА СЕ КОНАЧНА ОДЛУКА ЗА ВАНРЕДНО СТАЊЕ: Свачији глас посебно - мрачне речи из Кризног штаба
Корона поново узима маха у Србији, из Кризног штаба захтевају увођење ванредног стања и потпуно закључавање на седам до десет дана.
Како је раније најављено, данас се највероватније очекује коначна одлука надлежних, а велики су изгледи за сценарио који смо већ преживели и увођење неке врсте ванредног стања и полицијског часа.
ЦРНИ МАРТ ПАМТИЋЕ ЦЕЛА ЈУГОСЛАВИЈА: Месец који нам је донео најтужније догађаје у историји, од рата до ванредног стања
КРИЗНИ ШТАБ АПЕЛУЈЕ, А КАРТЕ СЕ УВЕЛИКО ПРОДАЈУ: Упркос скоку броја оболелих одржавају се осмомартовски концерти?
КОЈА ВАКЦИНА НАЈБРЖЕ СТВАРА АНТИТЕЛА, И КОЛИКО НАС ОНА ШТИТЕ? Др Гњатовић одговорила на горуће питање у Србији
На то слуте изјаве чланова Кризног стаба у последњих неколико дана.
Како је на конференцијама за медије најавио и објаснио покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић, медицнски део Кризног штаба је предложио да се максимално спречи могућност свих контаката искључиво кроз вид ванредног стања, односно полицијског часа.
- Они једино то виде као могуће решење проблема у односу на епидемиолошку ситуацију и повечање броја оболелих. Јасно и децидно се изјашњавају да би то било најцелисходније решење што се тиче медицинског дела. Они у овом тренутку нити могу нити желе да се баве какве ће последице изазвати закључавање, у вези са економским делом приче. Остало је да се у следећем временском интервалу, од дан-два, састанемо поново и да имамо конултације како бисмо донели адекватну одлуку - рекао је он.
Закључавање би могло да траје седам до десет дана, али о томе тек треба да се одлучује.
Како је истакао, мора се водити рачуна о јавном здрављу, али и размишљањем како ћемо успети као држава да поднесемо не само економски, већ и социјално, ментално и психолошки, нови лок данун.
- Једина опција коју продлаже медицински део је полицијски час, забрана свих врста контаката, јер је то једини начин да се спрече контакти - рекао је Гојковић и додао:
- Желим да будем потпуно јасан, жеља епидемиолога је да се максимално спрече сви контакти, то једино може полицијским часом и варедним стањем. Без ванредног стања и полицијског часа не можете да спречите контакте чак и ако ограничите време рада локала. У следећем временском периоду морамо да направимо консултације и видимо како бисмо изашли у сусрет тим захтевима медицинског дела, везано за период, трајање... - рекао је он.
Он је рекао да медицински радници раде на ивици издржљивости.
- Морамо успешно да спроведемо вакцинацију јер, ако имамо доста оболелих, не можемо да вакцинишемо људе. Нажалост, ако буде доста заражених, имаћемо проблем - каже Гојковић.
На питање, када би се могло знати да ли ће бити уведен "локдаун", Гојковић каже да је жеља епидемиолога да се максимално спрече сви могући контакти, и да је то могуће урадити полицијским сатом и ванредним стањем.
- Ми можемо све да затворимо, али имаћете људе који ће то радити у кућној радиности. Истовремено, ова варијанта је огроман ударац и економски и социјални и прихолошки, када је реч о ванредном стању - истиче Гојковић.
"Полицијски час или смо пукли као звечка"
Порастом броја заражених угрожена је и вакцинација, истакао је епидемиолог др Предраг Кон, гостујући нешто раније у Јутарњем програму РТС-а.
Кон је говорио о потезима медицинског дела Кризног штаба и наговестио да би препорука могла да буду мере какве су спроведене протеклог викенда (да тржни центри и кафићи раде до 14 сати), али не током два, већ током седам дана.
- Једино што може дати резултате је потпуно спречавање контаката. Мере које смо ми тражили су далеко оштрије, да све буде затворено осим прехрамбених радњи, апотека и бензинских пумпи - рекао је Кон.
Очекује да ће нови пораст броја заражених показати присуство британског соја короне који се брже шири, а признаје и да су недавне забране довеле до стварања гужви, илегалних окупљања...
- Нама је угрожена вакцинација на овај начин. Људи који су радили на црвеној зони, сад раде на вакцинацији, не могу и једно и друго. Исцрпљеност је велика - рекао је Кон и истакао да затварање "нема алтернативу".
"Медицински део Кризног штаба не може ни на који начин другачије да предлаже, сву тежину одговорности мора читаво друштво да преузме."
- Медицински део Кризног штаба зна да је оваква мера економски удар, али то је мера која штити животе. То морамо јавно да кажемо... Морају да се забране контакти који су незаштићени, иначе ћемо пући као звечка и тек ће онда постати јасно шта значи кад пукне здравствени систем - рекао је Кон.
"Ни недељу дана није довољно"
О актуелној ситуацији и горућем питању у Србији, о полицијском часу, огласила се и докторка Дарија Кисић Тепавчевић које је била оштрија него икада до сада и рекла да је "затварање" од недељу дана мало.
- Са овим вирусом нема компромиса и морамо да се ујединимо да га победимо или ће трајати у недоглед - изјавила је министарка за рад запошљавање борачка и социјална питања и чланица Кризног штаба Дарија Кисић Тепавчевић.
- Знамо како се преноси и знамо шта свако од нас може да учини да се не зарази. То понављамо више од годину дана, и свима нам је то досадило. Човек је социјално биће и то нас разликује од других, тако да је то неопходно да би нормално функционисали - рекла је др Кисић Тепавчевић.
Како каже, сви знамо шта треба да радимо како би се сачували.
- Одавно је ова пандемија превазишла здравствена питања. Ово јесте економски проблем и тек ће да буде - рекла је др Кисић и прокоментарисала најаве могућности да се поново уведе полицијски час.
Како каже, такође, морају да се гледају и економски аспекти.
- Недељу дана затварња није довољно, уколико се не поштују све мере. Чак ни две нити три недеље. Када би се читав свет затворио на три недеље, осим најнеопходнијих служби, вирус би нестао - рекла је др Кисић.
Истиче да краткорочно затварање нема никаквог ефекта, и додаје да је пре за стриктно поштовање свих мера уз ригорозну санкцију.