ДА ЛИ ЋЕМО У АВГУСТУ МОЋИ НА МОРЕ? Колико нови удар короне може да утиче на епидемиолошку ситуацију и промену плана за лето
Нови талас короне уплашио је оне који се тек спремају за летовање у иностранству, иако туристички радници тврде да затварања налик прошлогодишњем - неће бити.
Како се повећава број заражених, заједно са ширењем делта соја и поновним разбуктавањем короне, многи су се запитали да ли њихова одлука о летовању крајем јула и у августу сада није извесна и какве мере ће бити на снази у омиљеним српским летовалиштима.
БЕНЗИНЦИ И ДИЗЕЛАШИ ОДЛАЗЕ У ИСТОРИЈУ: Европска комисија донела одлуку, да ли ћемо морати да се одрекнемо својих аутомобила
ЕПИДЕМИОЛОГ ПЕТРОВИЋ ПОСЛАО ПОРУКУ НЕВАКЦИНИСАНИМА: Разумеју да су се мобилни телефони модернизовали, али не и вакцине
БЕОГРАЂАНИН ЈЕ ПРЕ ПЕТ МЕСЕЦИ ДОБИО ДРУГУ ДОЗУ ВАКЦИНЕ: Антитела нису била сјајна на самом почетку, али шта кажу резултати сада?
Стручњаци кажу следеће - све остаје као што је било, за сада.
- Тренутно се ни у једној земљи не најављује затврање нити било шта слично. Грчки премијер Мицотакис је чак неколико дана раније изјавио да затварања граница неће бити, као ни мера које би значајније могле да ограниче туристе који долазе. Ова земља је дала огромне субвенције за туризам и нови притисак више не би могли да издрже, те сматрам да нема говора о новом затварању - рекао је директор Националне асоцијације туристичких агенција Александар Сеничић.
Постоји један услов за улазак у земљу који би према његовом мишљењу могао бити промењен ако се настави даља тенденција раста заражених у појединим земљама, а да то буде компромис са према економији, нпр. на Кипру и у Грчкој.
- Сматрам да промена неће бити за вакцинисане, а једна би могла да буде уведена за невакцинисане. Антигенски тестови су релативно непоуздани и уколико се ситуација промени, могли би да буду укинути. Као једини доказ за улазак у земљу третирао би се ПЦР тест, као што је и раније био случај - сматра Сеничић.
Забрињавајуће на Кипру и у Шпанији
Од познатих туристичких дестинација, ситуација је најгора на Кипру и у Шпанији. Они имају скоро 900 заражених на 100.000 грађана и тренутно су у ЕЦДЦ тамно-сивој корона зони, са најгорим резултатом од свих европских земаља. Такође, у појединим деловима Шпаније се уводе рестритивне мере услед повећања броја заражених.