НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 292 новооболела, преминула два лица: Како да одлучите које цепиво изабрати за трећу дозу вакцине?
Најновији корона пресек у Србији.
У последња 24 часа на корона вирус потврђено је јос 292 новооболела, док су од последица короне преминула два лица.
На корона вирус у последња 24 часа тестирано је 9.236 лица.
Број хоспитализованих пацијената тренутно је 364, од којих се 13 пацијената налази на респиратору.
КУМА ПОДИГЛА АТМОСФЕРУ: Невероватан снимак са српске свадбе, узела микрофон и испалила шест метака (ВИДЕО)
АНТАЛИЈОМ БУКТЕ ПОЖАРИ, А ШТА ЈЕ СА СРПСКИМ ТУРИСТИМА: Огласио се Александар Сеничић, познато у каквој су ситуацији наши држављани
"МУРТЕНИЦА КАО ДА ЈЕ БЕНЗИНОМ ПОСУТА" Ситација из сата у сат све тежа - ватрена стихија гута све пред собом - ватра све ближа кућама
Примена свих вакцина је свакако најважнија карика наше борбе. Ипак, највећи број наших становника је примио "синофарм" вакцину, па се може рећи да је ова вакцина највише допринела сузбијању епидемије. Да није била ефикасна, ми бисмо још имали високе бројеве оболелих - каже Сања Радојевић Шкодрић, директорка Републичког фонда за здравствено осигурање.
Последњих дана се много говори о трећој дози вакцине, а јавност је збуњена да ли има потребе за тим и коју вакцину да узме.
- Имајући у виду да упркос свим напорима Владе Србије да се обезбеди довољан број вакцина и то од четири различити произвођача, тако да грађани могу и да бирају којом вакцином желе да се вакцинишу још увек немамо довољан број вакцинисаних и на прагу смо још једног таласа корона вируса. У Србији је до сад вакцинисано близу 50 одсто грађана, а свега око 18 одсто младих од 18 до 30 година, што је посебно забрињавајуће.
Велики значај масовне имунизације је у томе што спречава дуготрајну циркулацију вируса у популацији и смањује шансу вирусу да мутира. Како би сачували здравље популације, потребно је да велики проценат људи развије имунитет - односно колективни имунитет и на тај начин смањи шансу вируса да пронађе осетљиву особу.
Колективни имунитет је значајан јер поред имунизованих штити и особе које из одређених разлога не могу да буду вакцинисане, због своје основне болести као и оне особе које су у високом ризику од тешких форми обољења. Мислим да је најважније да млади буду свесни свих ових чињеница и да се што пре вакцинишу.
Кажете да је "синофарм" вакцина највише допинела сузбијању епидемије код нас. По чему се ова вакцина разликује од осталих које су нам доступне?
- "Синофарм" вакцина у себи садржи инактивисани вирус САРС-Цов-2 изолован из првих пацијената у Вухану. Њена производња је изузетно захтевна и далеко је тежа него производња мРНК вакцина. Ради се о старој, добро испитаној технологији која се користи већ скоро 70 година у свету.
Пошто ћемо сами одлучивати о томе коју ћемо трећу дозу примити, а мишљења су опречна, можете ли нам рећи које су предности кинеске вакцине?
- Предности, односно бенефити "синофарм" вакцине су вишеструки, а ја ћу издвојити само неке од њих. Најпре, она садржи цео вирус, са својим С (шиљак) и Н (омотач) протеином, а остале вакцине садрже само информацију (мРНКА) за синтезу С протеина. Нажалост, вирус мутира баш на С протеину и тако избегава постојеће мРНК вакцине. Доказ за отпорност нових мутаната на мРНК вакцину, је нажалост и нови талас пандемије у Великој Британији и Израелу који су вакцинисали преко 70 одсто становника. Могуће је да ће „синофарм“ вакцина из горе изнетих разлога бити ефикаснија код мутираних сојева, што је изгледа случај у Србији која је вакцинисала више милиона становника овом вакцином. Студија из Шри Ланке која је прихваћена за штампу и излази ускоро је показала да је "синофарм" вакцина имала већу ефикасност према делта соју вируса од мРНКА вакцина. Према тим подацима ефикасност „синофарм“ вакцине у делта соју износи чак 95 одсто код младих и старих. Друго, безбедност „синофарм“ вакцине је врло велика, што је публиковано у високо рангираном часопису ЈАМА, 2021. према чијим подацима је ова вакцина имала најмање нежељених дејстава од свих осталих вакцина. Потом, ефикасност "синофарм" вакцине да спречи оболевање од ковида је према објављеним подацима 78 одсто, а студија из УАЕ чак и 86 одсто. Однос користи/ризик који је најважнији за сваки лек је изузетно повољан. Треба истаћи и да, како се ова врста вакцина често примењује и више пута, нпр. код грипа, за очекивати је да се примени и трећа доза код људи са нижим титаром антитела. Рецимо слична полио вакцина се примењује код одраслих у две дозе, а трећа доза се даје после 8-12 месеци и онда после 10 година. То није проблем, када се ради о безбедној вакцини.
"Синофарм" вакцина ће се производити у најскорије време и у нашој земљи. Да ли је и то један од бенефита?
- Апсолутно. Како вирус врло брзо мутира и прилагођава се популацијама, могуће за очекивати појаву и сојева типичних за наше становнике. Производња вакцина је скуп и софистициран процес, а капацитети производње и светских произвођача вакцина ограничени. У неким ситуацијама када имате ограничену доступност вакцина, на пример недовољне количине због велике глобалне потражње, пословна политика великих произвођача је углавном усмерена на обезбеђивању потребних количина прво свог тржишта, затим највећих тржишта и на крају за остале. Да ли је упитно, да повратак фабрика вакцина у Србију има пресудни значај за сигурност наших грађана у будућности? Били смо сведоци да су током пандемије многе ЕУ земље од којих купујемо лекове забраниле извоз истих! Такође, до недавно ни ковакс систем није функционисао. Управо зато, значај постојања домаће производње како вакцина, тако и лекова је у томе што вам то пружа независност, сигурност у обезбеђивању потребних вакцина и лекова у довољним количинама, како у редовним тако и у случају било којих ванредних околности.