ДАН Д ЗА СРБИЈУ И ЊЕНУ КОРОНА СИТУАЦИЈУ: Кризни штаб заседа сутра - неколико тема на столу, а решења су већ позната
На седница Кризног штаба, за округлим столом дискутоваће се о тренутно веома нестабилној епидемиолошкој ситуацији у нашој земљи и проналаску решења.
Седница Кризног штаба биће одржана највероватније у уторак, најавила је синоћ премијерка Ана Брнабић.
ТИОДОРОВИЋ О КОРОНА СИТУАЦИЈИ У НАШОЈ ЗЕМЉИ: Као у фудбалу, кренули смо и одједном стали - шанса за мирну јесен је пропуштена!
НАЈВЕЋА ЖАРИШТА КОРОНЕ У СРБИЈИ: У шест градова чак ТРОЦИФРЕН број новозаражених!
САДА ЈЕ СВЕ ПОЗНАТО! Др Тиодоровић открио: Ове мере Кризни штаб предузима - почиње оштра контрола!
- У уторак ћемо разговарати о актуелним темама, пре свега поново и поново и поново о вакцинацији и шта још додатно можемо да урадимо", рекла је Брнабић гостујући на ТВ Пинк.
Она је навела да доста земаља скраћује период између ревакцине и треће бустер дозе са шест месеци на пет о чему ће се разговарати и данас на састанку Националног тела за имунизацију.
На седница Кризног штаба, за округлим столом дискутоваће се о тренутно веома нестабилној епидемиолошкој ситуацији у нашој земљи и проналаску решења. Иако су о томе поједини чланови штаба били изузетно гласни, још увек се нису сложили о увођењу нових мера и поновног закључавања. Нису били једногласни ни по питању увођења ковид пропусница, па због тога остаје нејасно, шта је то што Кризни штаб жели, и које ће то одлуке данас пасти?
Скоро три недеље је прошло од када је премијерка Ана Брнабић након Кризног штаба истакла да се држава спрема за увођење ковид пропусница. Од тада Кризни штаб није заседао, али су готово сваке недеље у јавност излазили државни секретар у Министарству здравља Мирсад Ђерлек, министар здравља Златибор Лончар и премијерка и готово понављали реченице "све је спремно за ковид пропуснице" и "чека се финална одлука".
Ђерлек је отишао корак даље па је најавио да ће ове недеље заседати Кризни штаб на тему увођења ковид пропусница, пре свега у ноћним клубовима, баровима и кафићима јер то, како је рекао, "није противуставно".
Др Тиодоровић сматра да се новим мерама не би много постигло
Епидемиолог и члан Кризног штаба Бранислав Тиодоровић, недавно је истакао да ситуација са короном више није само здравствени проблем и да мора да се спроведе обимна вакцинација, озбиљно пооштравање мера и оштро кажњавање.
- Имате санитарну инпекцију и комуналну милицију где више од пола њих није вакцинисано. Није урађено ни вакцинисање војске и полиције, шта онда да кажемо за народ? Битна је и индивидуална одговорност. Ако у Шведској, на пример неко одбије вакцинацију, шаљу га код психијатра или психолога. Питам се шта би било код нас да би се тако нешто десило - рекао је епидемиолог гостујучи на ТВ "Прва".
Епидемиолог тврди да се не би много постигло пооштравањем мера.
- Сигуран сам у то да ништа не би могло да се уради са строжим мерама из простог разлога што знамо шта је било прошлог пута када је најављен полицијски час.
Било какво пооштравање мера, скраћивање радног времена, затварање објеката... нас доводи у сукоб са јавношћу. Кризни штаб и са једне и са друге стране служи као алиби, а ја постављам питање, шта ради локална управа?", каже Тиодоровић и додаје да се морамо понашати да нам маске буду нешто сасвим нормално. Наводи да ми и сада имамо много њих који не носе маске по аутобусу, када улазе у апотеку и у многе објекте.
Премијерка није за увођење нових мера
За увођења нових ригорознијих мера није ни премијерка Брнабић. Она се изјаснила да не верује у рестриктивне мере јер сматра да је вакцинација једини излаз.
Према њеним речима, увођење рестриктивних мера дало би резултате, који би се кроз неко време опет изгубили, па би опет требало уводити рестриктивне мере што би завршило у небројено таласа.
- Због тога је стратегија - вакцинација грађана Србије, односно примање прве и треће дозе вакцина - истакла је она.
Премијерка је оценила да би увођење рестриктивних мера сада као у време када вакцина није постојала било признање да вакцинација није важна. Апеловала је на солидарност и одговорност како би се повећао број вакцинисаних, и поновила да држава сама не може да победи пандемију него да јој у томе треба подршка грађана.
Кисић: Нове мере би биле повлачење пред вирусом
Говорећи о тренутној епидемиолошкој ситуацији, Кисић Тепавчевић је уочи конференције поводом Међународног дана старих навела и да би све друге мере значиле само одлагање изложености вирусу и пасивно повлачење пред њим.
- Вакцинација, вакцинација, вакцинација. Само тако можемо да победимо ову епидемију. Нема алтернативе за вакцинацију. Ми итекако имамо мере које су на снази, имамо инспекције које су на терену по читавој Србији, али немамо полицајце и контролоре за свакога од нас. Последњих дана имамо пораст вакцинације, али немојте да дочекамо да нам се неки члан породице разболи или умре да бисмо били свесни колико је овај вирус опасан - поручила је Кисић Тепавчевић.