КОРОНА И АЛЕРГИЈЕ - ОПАСНА КОМБИНАЦИЈА: Др Радосављевић објашњава шта НИКАКО не треба радити и како се лечити
Пулмолог Татјана Радосављевић рекла је да прегледањем крви можемо лако сазнати да ли смо заражени короном или је у питању алергија, те упозорила да они који знају да су алергични никако не пију лекове на своју руку.
Најчешће алергије у овом периоду су на полен 24 биљне врсте: леске, јове, тисе и чемпреса, бреста, тополе, јавора, врбе, јасена, брезе, граба, платана, ораха, храста, бора, конопље траве, липе, боквице, киселице, коприве, штирова, пелина амброзије.
ПРОФЕСОР КОЧОВИЋ ИЗНЕО ДРАМАТИЧНУ ПРОГНОЗУ: Овај талас ће трајати дуже него што смо мислили, познат датум кад бројеви падају!
КОВИД БОЛНИЦА БАТАЈНИЦА ПУНА! Трећина који дођу на преглед остане на одељењу, заражавају се - свуда!
ПРВИ СРПСКИ ТЕСТ НА КОРОНУ ДО КРАЈА ГОДИНЕ: Јединствен у свету, откривени детаљи технологије која стоји иза њега
Концентрација полена зависи од временских прилика, напада нас највише при већој температури ваздуха, нижој влажности и ветровитом времену, и у складу с тим треба да се понашамо, према саветима лекара: бројна загађења у великим градовима посебно доводе до отежавајућих околности код особа које су алергичне на полен јер се додатно везује за чађ, прашину и друге аерозагађиваче.
Граничне вредности концентрација за полене дрвећа и полене трава је 30 зрна/м3 ваздуха, за полене корова 15 зрна/м3 ваздуха. Мерења обухватају сезону цветања леске и јове (од фебруара до почетка маја). Следе сезона цветања трава, бора и липе (од маја до друге декаде јула) и сезона цветања корова (од друге половине јула до новембра).
Неки су овај сценарио и претпоставили, јер их симптоми који се јављају у почетном стадијуму ковида 19 муче већ годинама, посебно кад се полен разбукти: треба разумети оне код којих се овај проблем први пут појавио.
Забринутост и страх ипак могу да одагнају на једноставан начин. Ако прегледају крв, врло брзо ће сазнати шта им се заправо дешава.
- Анализа крви на имуноглобулин Е показаће разлику између особе која пати од алергије и оне која је инфицирана коронавирусом. Повишен је јако код особа са алергијом, док се уопште не мења код пацијената који имају ковид инфекцију - порука је прим. др сц. мед Татјане Радосављевић, нашег познатог пулмолога.
Да ли разлику чини и температура?
- Повишена температура се јавља код инфицираних короном, док је код алергичних, иако их прате кијавица и други симптоми, на нормалном нивоу.
Чуло мириса се губи и код једних и код других.
Шта је са чулом укуса?
- Код алергичних особа запушен нос може да доведе до губитка чула мириса, али не и чула укуса. Њега могу да изгубе ковид пацијенти. Иначе, постоји разлика код губитка чула мириса: код алергичних долази постепено, након запушавања носа, док код инфицираних короном, ако настане ово стање - настаје нагло.
Полен се показао као један од најагресивнијих алергена.
- Прати нас већ од фебруара, па се надам да су они који знају да су алергични на време почели да узимају лекове (антихистаминици) које им је препоручио лекар како би умањили тегобе. Ако нису, без консултација са лекаром не би требало да их мењају или појачавају на своју руку.
Шта у доба короне треба још да раде?
- С обзиром на то да их често сврбе очи, ношењем наочара могу да спрече преношење инфекције коронавируса јер неће моћи да их трљају.
Треба додати и да морају максимално да поштују све прописане мере заштите, с обзиром на то да алергичне особе, посебно са алергијском астмом, ако добију ковид, често буду у групи ризичних пацијената с тежим облицима болести.