КОРОНА БРОЈКЕ КРОЗ ТАЛАСЕ И ШТА НАМ ДОНОСИ КОБНИ ЧЕТВРТИ ПИК: Једна ствар га разликује од осталих, баш то може бити ФАТАЛНО по нас
Из таласа у талас суочавамо се са све већим бројем заражених, умрлих и људи на респираторима.
Више од милион људи је у четири таласа заражено корона вирусом у Србији. Након јучерашње седнице Кризног штаба, сви су се сложили, са премијерком Аном Брнабић на челу, да је епидемиолошка ситуација катастрофална.
БАХАТО - СКЛОНИТЕ ГА СА ПУТА, УБИЋЕ НЕКОГ! Возач из Сомбора прелази у супротну траку и вози по зеленој површини (ВИДЕО)
"ДА ЛИ ЈЕ ОВО САН?" Први дан Ђорђа Јоксимовића са ћеркама након шест година - његове речи одзвањају
КРЕЋЕ ПОЈАЧАНА КОНТРОЛА, ВОДИТЕ РАЧУНА: Вечерас од 22х морате да имате ковид пропусницу ако планирате излазак
Из таласа у талас суочавамо се са све већим бројем заражених, умрлих и људи на респираторима. Чини се, овај последњи донео је једну новину. Заражавају се млади, са коморбидитетима и без њих, труднице су у овом таласу биле мета, па је чак 10 њих преминуло, а пре неколико дана потресла нас је вест да се за живот на респратору бори и троје деце - дечак и девојчица од 15 и 17 година, као и петомесечна беба.
Да ли ће се овај последњи талас показати као најразорнији и најдужи будући да је број заражених константно на високом нивоу? Чини се да да.
- Тешко је питање када ће се овај талас завршити. Овај вирус је заиста непредвидив и већини епидемиолога није јасан начин на који се понаша. Тренутна крива није класична биолошка крива - каже епидемиолог др Радмило Петровић пензионисани стручњак Института за имунологију и вирусологију "Торлак".
Како он објашњава, крива има један нормалан ток, расте, дотакне врх и онда настави да пада - тај процес траје од два до три месеца.
- Међутим, ми сада имамо ситуацију да су се високе бројке задржале већ дуже време. Све се креће од шест до седам хиљада заражених. Крива је већ дуго равна на високом нивоу - наводи наш стручњак.
Сведоци смо да се крива јако дуго држи на високим бројкама и као да већ постоји устаљено правило - седам до осам хиљада заражених, у неколико дана се спусти на нешто више од 5.000, а онда следи преокрет и број заражених се изнова попне на преко 7.000.
До када ће овај талас трајати, није до краја јасно, али поједине процене наших стручњака су да се крај не наслућује у овој години.
- Тешко је прогнозирати када ће корона нестати, али оно што знамо јесте да је сезона овог вируса рано пролеће, негде после епидемије грипа, и да тек после тога може да се очекује стабилнија епидемиолошка ситуација - навела је раније проф. др Нада Куљић Капулица.
А шта кажу бројке? Статистика је неумољива, па поучени искуством, али и најавама колико би овај талас могао трајати, све су прилике да је талас у којем се налазимо за сада најјаче последице оставио, а тек је зима пред нама.
ПРВИ ТАЛАС
Србија се тек тада сусрела са новим корона вирусом, вакцине није било, па су надлежне институције увеле најрестриктивније могуће мере - уведен је полицијски час, кретање је у једном тренутку било ограничено и на четири дана, пензионери нису смели да излазе из кућа, а цела привреда је стала.
- Трајање: Од 6. марта до 26. маја.
- Укупан број заражених: 11.227
- Највише заражених у дану: 445 (14. април)
- Број умрлих: 239
ДРУГИ ТАЛАС
Други талас се везује за почетак лета. Ванредног стања није било, али су постојале мере: забрана окупљања на јавним местима у затвореном и отвореном простору за више од 10 људи, маске су постале обавезне у затвореном.
- Трајање: Од 28. маја до 13. септембра
- Укупан број заражених: 21.181
- Највише заражених у дану: 426 (22. јула)
- Број умрлих: 494
ТРЕЋИ ТАЛАС
Најмасовнији талас трајао је од јесени до пролећа уз тек приметну паузу у јануару, када је 17. јануара забележен најмањи број заражених између два "удара" таласа од 1.317 заражених. Дакле, овај талас је имао два дела - зимски и пролећни. Мере су подразумевале првенствено ограничено радно време угоститељских и других објеката након 17 сати.
У јануару је у нашу земљу стигла вакцина, па смо у фебруару и марту били сведоци великог одзива за вакцинацију.
- Трајање: Од 14. септембра 2020. до 1. јула 2021. године
- Укупан број заражених: 711.010
- Највећи број заражених у дану: 7.999 (1. 12. 2020)
- Број умрлих: 6.319
ЧЕТВРТИ ТАЛАС
Последњи, четврти талас, по свему судећи изазваће највеће последице ако се обистине најаве стручњака да ће његов крај бити тек наредне године у пролеће. Тако, на пример, у целом јуну било је 3.860 заражених, што је двоструко мање него у једном дану у овом таласу.
- Трајање: од 1. јула
- Укупан број заражених до сада: 351.950
- Највише заражених у дану: 8.467 (28.09. 2021)
- Број умрлих до сада: 2.162