ОМИКРОН ЈЕСТЕ БЛАЖИ, АЛИ ОТЕЖАВА СИТУАЦИЈУ У ЗДРАВСТВУ ВИШЕ ОД ОСТАЛИХ СОЈЕВА: Огласили се наши стручњаци - ово представља највећи проблем
Докторка Аџић Вукичевић рекла је да је ситуација у ковид болници у Батајници "драматична и тешка", да се понавља најгори сценарио из септембра- октоба и марта- априла прошле године.
Скоро све ковид болнице у Београду су попуњене. Места има само у ковид болници у Батајници, а директорка те здравствене установе проф. Татјана Аџић Вукичевић очекује да ће за викенд и они бити попуњени уколико се настави овакав тренд заражавања.
ОВА ДВА СИМПТОМА УКАЗУЈУ ДА ДЕТЕ ИМА ОМИКРОН! Ако ваш малишан осети ове тегобе, одмах га водите код ДОКТОРА
КОРОНА БРОЈКЕ ЈОШ УВЕК ВИСОКЕ! Расте број ПРЕМИНУЛИХ пацијената, као и особа на респираторима
ДОКТОР ОПОВРГНУО СВЕ ТЕОРИЈЕ АНТИВАКСЕРА! Објаснио како је могуће да вакцинисани добију тежи облик короне
Аџић Вукичевић рекла је да је ситуација у ковид болници у Батајници "драматична и тешка", да се понавља најгори сценарио из септембра- октоба и марта- априла прошле године.
- Ми се полако попуњавамо. Према динамици пријема очекујем да од суботе више нећемо имати слободних места. Тренутно у Батајници има 670 пацијената, има места још за 160 болесника - навела је она.
Истиче да има много тешких болесника, који се лече у четири јединице интензивног лечења, са клиничком сликом коју даје делта варијанта вируса корона.
- Делта сој је доминантан у нашој популацији, што се види по тежини клиничких слика људи који леже. Они су сви са масивним упалама плућа и њихово стање је тешко и драматично. Евидентно је да има мали број пацијената који су заражени омикроном који се налазе на болничком лечењу. Њихове клиничке слике су блаже и они се опорављају за седам до десет дана - каже Аџић Вукичевић.
Рекордан број пријема
Колико је тешка ситуација илуструје податак да је јуче у ковид болници у Батајници било 72 отпуста пацијената, а имали су 111 пријема. Наша саговорница каже да је то рекорд у броју пријема и да то компарира са бројем заражених од скоро 20.000.
На болничком лечењу је углавном старија популација, старији од 70 година. Аџић каже да рад додатно отежава што су то пацијенти са малигним, срчаним или плућним болестима, које су у терминалној фази.
- Имамо велики број хируршких пацијената, који су заражени на хирургијама где су оперисани или су заражени дошли да траже помоћ. Код нас је 31 ортопедски пацијент који захтева хитно решавање различитих повреда - навела је Аџић и додала да је међу пацијентима на болничком лечењу око 30 одсто вакцинисаних и око 70 одсто невакцинисаних.
На питање каква је ситуација и колико имају заражених здравствених радника, каже да "никада није било теже и да је кадар десеткован".
- Први пут од када ради болница наш кадар је десеткован. Имамо 27 заражених лекара и 17 медицинских сестара. Чим се опораве долазе ровити да раде, да помогну. Молимо за помоћ све друге установе и дошле су колеге из Мишовића, Звездаре, Земуна. Међутим, то је мало. Морам да тражим још 60 сестара, јер се ради о тешким пацијентима и компликованим пацијентима којима треба нега, храна - истакла је Аџић.
На болничком лечењу, као и у претходним таласима, имају комплетне породице, брачни парови, родитељи и деца.
- Очајна сам јер од 6. јануара имам 400 више лежећих пацијената. Имамо целе породице, родитеље и децу, брачне парове. Ситуација драматична. Отпуштамо велики број пацијената, али и примамо велики број . Ако се тренд настави, субота или недеља бићемо пуни - каже Аџић Вукичевић.
Забрињава велики број пацијената
Командант војне ковид болнице Карабурма пуковник др Иво Удовичић каже да ковид болница Карабурма од Нове године пуна и да забрињава што све ковид болнице у Београду имају много више пријема него отпуста.
Он је навео да су осим Карабурме, пуне и ковид болнице КБЦ Бежанијска коса, Инфективна клиника, Медицина рада, болница у Младеновцу.
- Мислим да је сада здравствени систем у најтежој ситуацији од почетка епидемије. Сада имамо огроман притисак на ковид амуланте, где нам је велики број здравствених радника ангажован. Затим имамо огроман број здравствених радника који нису у ковид систему и који збрињавају остале пацијенте, а имамо и даље висок прилив пацијената у ковид болнице - рекао је Удовичић.
Наводи да је велики број здравствених радника који обољевају и морају да буду удаљени са посла због изолације или лечења.
- Многи се утркују да дају прогнозе да је ово завршна фаза и да ћемо на пролеће наставити мирно да живимо. Мислим да смо на почетку овог таласа, да тек треба да достигнемо пик и да кренемо у силазну путању. Тек онда би могли да говоримо о бољим прогнозама. Морамо да водимо рачуна о четири ствари које нам не иду у прилог - да смо међу најстаријом нацијама у Европи, степен колективног имунитета је међу најнижим, спровођење и контрола протевепидемијских мера никада нису били на задовољавајућем нивоу и још увек имамо делта сој - рекао је Удовичић.
Интензивна нега
Саговорник каже да је у овом таласу у интензивној нези на Карабурми преминуло девет пацијената и да су у просеку били старији од 70 година.
- Имали смо три пацијента који су преминули вакцинисани. Два од та три пацијента су имали 83 године, један 77 година. Морамо да обратимо пажњу, јер у овом таласу страда углавном старија популација - рекао је Удовичић.
Како каже променила се слика у односу на претходни талас када је доминирао делта сој. Тада је у ковид болници Карабурма било 30 одсто вакцинисаних, а 70 одсто невакцинисаних пацијената.
- Тај проценат се мења са омикроном. Знамо да омикрон пробија имунитет стечен пребољевањем или вакцинацијом, тако да је сада тај проценат приближан - имамо око 60 одсто невакцинисаних и око 40 одсто вакцинисаних - појаснио је он.
Клиничка слика са омикроном
Упитан каква је разлика између клиничке слике пацијената са делта сојем и омикроном, он је рекао да је тачно да омикрон углавном изазива блажу клиничку слику, али је упозорио да су пацијенти који долазе на болничко лечење са удруженим болестима и да имају тешку клиничку слику.
- У последње време из света стижу контрадикторне информације. Многи се отварају, многи се затварају. СЗО упозорава да омикрон варијанта није последња варијанта вируса корона, ми не смемо бити толико опуштени. Тачно је да омикрон изазива блажу клиничку слику, али пацијенти који се хоспитализују, а напоменуо сам да њихов број стално расте, нису пацијенти са благом клиничком сликом, то су пацијенти који имају тешку клиничку слику, то је старија популација која има доста пратећих болести, које овај вирус додатно погоршава - навео је он.
Заражвање и вакцинавција
Удовичић истиче да је вакцинација и даље једина ефикасна и најбезбеднија мера заштите и да је имунизација боља вакцинацијом него заражавањем.
- Препоруке су остале исте за оне који су били заражени и желе да се вакцинишу након тога. После блажег облика вакцинација може после три месеца, после тежег облика болести треба сачекати око четири месеца - закључио је Удовичић.