ЗБОГ НОВОГ СОЈА ПРЕТИ НАМ ПЕТИ ТАЛАС КОРОНЕ? Кон и Шеклер откривају шта можемо да очекујемо од "ОМИКРОНА" када се појави у Србији
Постоји чак 25 сојева који су угашени или чије је деловање сведено на минимум.
Нови сој корона вируса који је откривен у Јужној Африци преплашио је читаву планету, довео је до новог затварања граница и рестрикција у авио саобраћају, а у Србији би потенцијално могао да буде узрок наредног, петог таласа!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/05/05/tito.jpg?itok=9yjeXl0D)
НЕКАДА СЕ НА ДАНАШЊИ ДАН СЛАВИО ДАН РЕПУБЛИКЕ: Зашто смо прослављали 29. новембар и како је укинут
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/08/15/zemljotres_0.jpg?itok=59yG1f01)
ЗЕМЉОТРЕС У СРБИЈИ! Поново се тресло тло - погођен град на југу наше земље
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/28/pjimage_19.jpg?itok=xXNGAs-2)
ДРАМА НА ФРУШКОЈ ГОРИ: Због тешког терена повређеног мушкарца спашавали скоро два сата
Месецима уназад наши угледни епидемиолози су упозоравали на могућност да због недовољног обима вакцинације, не само код нас, него и у многим државама широм света, дође до појаве нове варијанте корона вируса која би могла да буде опаснија од свих претходних. А прве процене стручњака говоре да би сој који је први пут регистрован у Јужној Африци и Боцвани могао да буде управо такав. Пре свега јер је на њему откривено рекордних 50 мутација, од којих чак 30 на чувеном спајк протеину.
У наредних 10-15 дана очекује се да највећи светски стручњаци у сфери епидемиологије открију да ли је нова варијанта короне, као што се претпоставља, заразнија од претходних, да ли је и колико отпорна на све садашње вакцине, да ли има способност да заобилази антитела, али и да ли је, потенцијално, смртоноснија.
Додатну забринутост уноси податак да је нова варијанта, која је по хитној процедури Светске здравствене организације (СЗО) сврстана у групу "варијанти за забринутост", односно својеврсну "црвену зону", те добила и име "омикрон", откривена већ и у Израелу, Великој Британији, Белгији, Немачкој, Чешкој, Аустралији... И да је сасвим реално да у блиској будућности стигне и до Србије.
- Појава нове варијанте корона вируса, која је названа омикрон, показује еволуциони потенцијал тог вируса, односно да ће вирус опстати и да ће нам се стално враћати - сматра епидемиолог и члан Кризног штаба др Предраг Кон.
Према његовим речима, велико питање је колики потенцијал има омикрон варијанта и колико ће имати снагу да се прошири по читавом свету, међутим, како каже, "неких промена ће бити сигурно".
- Вероватно да има већу трансмисибилност, али то мора у пракси да се покаже. Сада је веома важно испитати да ли вакцине које имамо делују, као и да ли је досадашњи природни имунитет довољан за заштиту - додао је др Кон.
Оно што посебно плаши је брзина којом су све земље, па и СЗО, реаговале након првих вести о новом соју из Јужне Африке. Према параметрима СЗО и ЕЦДЦ (Европски центар за превенцију и контролу болести) тренутно имамо пет варијанти корона вируса које се воде као најопасније, односно тзв. "забрињавајуће варијанте", а то су уз најновији омикрон, још и делта сој који је настао у Индији, алфа који је код нас познат као британски, те бета и гама који званично нису стигли до Србије, а откривена су у септембру, односно децембру 2020. у Јужној Африци, односно Бразилу.
У другој групи су корона "варијанте од интереса" чији се развој пажљиво прати, а ту спадају сој назван му (Колумбија, јануар 2021.), ламбда (Перу, децембар 2020.) и делта плус (Велика Британија, јун 2021.).
Трећу групу чине "варијанте под присмотром" и у њој је девет сојева који нису добили званична имена, а последњи је регистрован у септембру ове године у Конгу. Међутим, ових "сумњиваца" било је и у Индији (чак три), Египту, Италији, Великој Британији, Јужној Африци, док је једна варијанта "недефинисаног порекла".
Коначно, постоји чак 25 сојева који су угашени или чије је деловање сведено на минимум. По параметрима ЕЦДЦ у ову групу је чак уврштен и британски сој пошто га је делта у већини земаља потпуно истиснуо. Угашених варијанти било је у Русији, Мексику, САД, Француској, Филипинима...
Када је Србија у питању, код нас су званично регистрована три корона соја која су у одређеном раздобљу била доминантна и доводила до појаве ковид таласа. Подсетимо, први случај "оригиналне" короне регистрован је 6. марта 2020. године, мада је много података да је вирус и пре тог датума боравио у нашој земљи, па чак да је било и смртних случајева које је узороковао.
Прва два и по корона таласа изазвао је управо вирус који је стигао из Вухана, док је кривац за онај велики подталас почетком ове године, који је потрајао све до пролећа, био британски сој који је први пут регистрован са првим данима 2021. Наравно, "увезен" је из иностранства.
Коначно, четврти талас који је почео овог лета изазван је делта сојем. Први случај регистрован је 1. јула код путника који су авионом долетели из Русије. Недуго затим делта је потпуном истисла британски сој што је довело до рекордног броја заражених, али и преминулих у октобру ове године. А онда је у новембру почело да се прича и о делта плус соју...
- Вероватно је већ стигао у Србију - рекао је почетком овог месеца др Иво Удовичић, командант ВМЦ Карабурма.
Наш угледни микробиолог и вирусолог др Миланко Шеклер сматра да, ипак, нема места паници.
- Тај нови омикрон сој који је преокупирао наслове у новинама је сој који се појавио још пре неколико недеља и који је сврстан у ту неку групу вируса за које се каже да су интересантнији, да треба да се прате. Не може да се каже да је тај сој преносивији, нити да вакцине не штите. То је све неутемељена процена. Запамтили смо алфа сој, делту, ето, она је свеприсутна, али смо заборавили нека силна слова која су нестала и која су изазивала панику, а на крају су нестала - истиче др Шеклер.
Оригинални сој
Први случај корона вируса, званично, забележен је 6. марта 2020. године код привредника из Бачке Тополе који се претходно вратио са службеног пута из Мађарске.
Британски сој
Да је овај сој стигао у Србију обелодањено је 24. јануара 2021. али га је неколико недеља раније, како је речено, донео брачни пар који је допутовао из Лондона.
Делта сој
Први случајеви заражених делта сојем откривени су 1. јула и то код двојице путника који су авионом стигли из Москве.
Добра и лоша варијанта
У ишчекивању најновијих података о новом соју, стручњаци се слажу да је могућа добра и лоша варијанта.
Прва би подразумевала да нови корона сој нема снагу да се масовно прошири по планети или да уколико је заразнији, изазива знатно лакше симптоме него претходници. Ово би теоретски могло да доведе до гашења делта соја.
Међутим, друга варијанта није нимало ружичаста. Најгора опција била би да је нови сој заразнији, да је отпоран на вакцине, да њиме могу да се заразе сви који су раније прележали корону, али и да буде смртоноснији.
Варијанте за забринутост
1. АЛФА В. Британија септембар 2020. ретки случајеви
2. БЕТА Јужна Африка септембар 2020. распрострањена
3. ГАМА Бразил децембар 2020. распрострањена
4. ДЕЛТА Индија децембар 2020. доминантна
5. ОМИКРОН Ј. Африка/Боцвана новембар 2021. спорадично/путовања
Варијанте од интереса
1. МУ Колумбија јануар 2021. спорадично/путовања
2. ЛАМБДА Перу децембар 2020. спорадично/путовања
3. ДЕЛТА В. Британија јун 2021. распрострањена
Варијанте у "гашењу"
ЕПСИЛОН САД септембар 2020. угашен или редак
ЕТА Нигерија децембар 2020. угашен или редак
ТЕТА Филипини јануар 2021. угашен или редак
КАПА Индија децембар 2020. угашен или редак
ЛОТА САД децембар 2020. угашен или редак
ЗЕТА Бразил јануар 2021. угашен или редак