ПОЛАЗАК ДЕЦЕ У ШКОЛУ И РАНА ЈЕСЕН КЉУЧНО ПИТАЊЕ: Епидемиолози брину - после слободног лета стиже ЕКСПЛОЗИЈА КОРОНЕ?
После годину и кусур дана корона заробљеништва, чини се да ћемо имати лето каква памтимо пре ковида.
Да ли ће нови делта сој бити узрок још једног таласа корона вируса на јесен? Хоће, сагласна је већина наших стручњака. Међутим, да ли је могуће да нас раст броја заражених очекује и раније с обзиром на то да је делта сој заразнији?
ВОДА ИМ ОДНЕЛА СВЕ, А ОВОГ ЛЕТА УСРЕД МОРАВЕ ПОНОВО ГАЛОПИРА КРДО КОЊА: Тежачким радом победили невољу (ФОТО)
"НА ЈЕСЕН ОЧЕКУЈЕМ ПО 4.000 СЛУЧАЈЕВА ДНЕВНО" Драматично упозорење Шеклера: Корона ће се сигурно вратити у Србију
Код Богатића обележено 80 година од антифашистичког устанка: Бројне делегације положиле венце
После годину и кусур дана корона заробљеништва, чини се да ћемо имати лето каква памтимо пре ковида. Новостечена слобода улива наду да ћемо се што пре вратити животу какав знамо пре пандемије. Ипак, делта сој и његова способност да се брзо шире забрињавају да ће нам уништити ово дуго ишчекивано лето.
Доктор Предраг Кон, епидемиолог и члан Кризног штаба, говорећи о бржем ширењу делта соја корона вируса навео је да се спомиње брже преношење за 40 до 60 одсто.
- Првобитни вирус се просечно преносио од једног зараженог на другог на три новозаражена, а овај се просечно преноси на пет. Управо зато и обухват вакцинацијом мора бити знатно већи да бисмо спречили то преношење - објаснио је Кон.
Ипак, то је само један од фактора који могу да утичу на то да нам корона поквари ово лето. Према речима др Томислава Радуловића, епидемиолога у пензији, постоји још чинилаца који нам не иду на руку.
- Прво, прилично смо се опустили. Друго, млади се не вакцинишу. Треће, немамо више од 50 одсто вакцинисаних. То није довољно. Минимум је 60 одсто вакцинисаних, па чак и више, али то је минимум да би могли да држимо инфекцију под неком контролом, али не апсолутном. Ту исто морамо узети у обизр оне који су преболели и они су на неки начин заштићени. Четврта ствар која је важна јесте колико ће трајати заштита код оних који су се вакцинисали или су прележали ковид - објашњава Радуловић.
Епидемиолог каже да када се сви ови фактори зброје довешће до сигурног повећања броја заражених.
- Ја не могу да тврдим да ће се број заражених повећати пре јесени или да прецизирам датум. Овај сој је заразнији него претходни, али ако узмете у обзир да имамо и вакцинисане, заштићене људе, мање је, што ми епидемиолози кажемо "огревног материјала". Односно оних који могу да се заразе. Зато не верујем да ће бити великог убрзања, али постепено ће расти број заражених, па тамо негде можда крајем августа буде значајнијег пораста броја заражених - каже Радуловић.
Његове речи потврђује и податак да смо у мартовском пику, када је Србијом протутњао британски сој, имали само 13,3 одсто потпуно вакцинисаног становништва. У овом тренутку, имамо око 37 одсто потпуно вакцинисаног становништва што је скоро три пута више заштићеног становништва.
- Ако дође до неког погоршања, а то је све условљено овим што сам говорио, дај Боже да се то не подудари са поласком деце у школу. Сада и деца могу да се вакцинишу, баш зато млади треба више да се вакцинишу и да дођемо до 60 одсто заштићених. Међутим, ако се ништа не поправи што се вакцинације тиче, већ тамо од септембра можемо да очекујемо свашта. Тада деца крећу у школу, а људи се враћају са одмора - закључује др Радуловић.