СТИЖЕ СПАСОНОСНИ ЛЕК У СРБИЈУ - ОВУ ВЕСТ ЧЕКАЛИ СМО ДУГО: Лекари полажу велике наде од децембра, револуција у лечењу
Србија ће бити прва земља које ће га добити.
Корона вирус који је читаву планету Земљу оковао у границе држава, својеврстан је тест сналажљивости лидера земаља.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/11/korona_virus.jpg?itok=KLjtx8lx)
МАСКЕ СКИДАМО 2023. ГОДИНЕ? Огласили се српски епидемиолози - ову вест смо сви дуго чекали
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/19/pjimage_15.jpg?itok=xjx4pFq3)
Књажевачки виногради постају права туристичка атракција: Из винарије "Јовић" вина стижу и до Бразила (ФОТО/ВИДЕО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/25/pjimage_5_0.jpg?itok=F44LMSsv)
ТУГА ДО НЕБА! Преминуо чувени српски такмичар Павле Костић (23) од короне
Борба за респираторе, маске, рукавице (онда када је чак и количина медицинске опреме била упитна), али и вакцине траје од почетка пандемије.
Политика Србије, затечена у бури новог вируса, била је сталожена и мудра, а самим тим и производи исте су ишли узлазном путањом.
Контигенти помоћи су стизали са свих страна, а прег грађанима наше државе нашао се, како то у жаргону поједини кажу, шведски сто вакцина.
Након што заврну рукав наши држављани, али и многи инострани који су у Србију долазили када у њиховој матичној земљи није било могућности вакцинације или избора цепива, могли су да бирају вакцине одобрене од стране СЗО.
Последња у низу пристиглих вакцина је и Модерна, а која је у нашу земљу достављена као доказ чврстих билатералних одоса Пољске и Србије.
Осим имунизационог механизма Србија може да се похвали и успешним праћењем свих трендова медицинских сазнања који су својевремено били прихваћени као права опција у борби са корона вирусом.
Добих вести у низу, када је борба са чувеним "невидљивим непријатељем" у питању не мањка.
Овог децембра треба да стигне првих 50.000 доза лека молнупиравир за лечење корона вируса, навела је директорка Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић.
Према речима Шкодрићеве овај лек ће умногоме помоћи да се болнички капацитети растерете, али и смањи број умрлих.
Које све лекове смо имали до сада?
- Таблете хлорокина (коришћене почетком пандемије)
- Ремдесивир ("То је веома скуп лек, који се даје само у одређеној фази болести и уз конзилијарну одлуку", рекла је Радојевић Шкодрић за Радио-телевизију Србије (РТС).
- Фавипиравир
- Дексаметазон
- Дексаметазон
- Бамланивимаб
Осим поменутог лека очекивана је и испорука Фајзеровог лека, у фебруару следеће године, намењеног пацијентима са пратећим болестима попут кардиоваскуларних и малигних обољења, дијабетеса, гојазности.
Радојевић Шкодрић је рекла да је молнупиравир лек у облику таблете, намењен пацијентима који имају придружене болести, јер су они у повишеном разику од развијања тешке клиничке слике.
Даје се у првих пет дана од позитивног теста на ковид-19 пацијентима са лакшом и средње тешком клиничком сликом.
- Пацијенту се даје једна кутија овог лека и он је у облику таблете. Лек се не даје трудницама, дојиљама и млађима од 18 година - објаснила је Радојевић Шкодрић.
"Молнупиравир је регистрован али још увек га нема у употреби. Сједињене Америчке Државе (где се производи) и Србија биће прве земље које ће га добити".
Стручњаци молнупиравир описују као лек који буди наду и који би могао да утиче на ток пандемије.
То је антивирусни лек, који зауставља репликацују вируса у организму.
Користи се код благих и умерених случајева заразе који могу да прерасту у тешке, укључујући хоспитализацију и смрт.
Влада Србије је потписала споразум о набавци са произвођачем, али он неће одмах бити доступан људима.
Павле Зелић из Агенције за лекове, каже да лек буди оптимизам, али "морамо бити свесни да не може бити кончано решење".
- Вакцинација остаје примарно и основно средство за масовну реакцију за масовну примену лекова који ће спречити да се развија ковид - рекао је он.