ОВО СУ ЛЕКОВИ ПРОТИВ КОВИДА КОЈИ СЕ КОРИСТЕ У СРБИЈИ: Ево како делују и када се најчешће примењују
У Србији се тренутно примењује 13 верзија протокола за лечење пацијената који су оболели од ковида-19
Обезбеђени су сви специфични лекови за све фазе болести коју изазива нови корона вирус - фавипиравир, молнупиравир, ремдесивир, тоцилизумаб, неутралишућа моноклонска антитела, барицитиниб.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/02/matejperis_0.jpg?itok=jkBb0D7-)
ПРЕГЛЕДАНЕ КАМЕРЕ - ОТКРИВЕН НОВИ ТРАГ У ИСТРАЗИ: Нестали Сплићанин изашао из клуба и кренуо у овом правцу
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/06/01/profimedia-0613528768.jpg?itok=o24I1TVK)
КАКО ПРЕПОЗНАТИ КОРОНУ, ГРИП И ПРЕХЛАДУ: Симптоми се разликују, али ПО ЈЕДНОМ од њих ћете сигурно препознати шта вам је
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/01/02/pjimage_6.jpg?itok=nZjhyMWx)
НАЈНОВИЈИ ДЕТАЉИ МИСТЕРИЈЕ НЕСТАНКА МЛАДИЋА ИЗ СПЛИТА: Снимци камера предати полицији, огласио се и менаџер "Готика"
Како је најавила Сања Радојевић Шкодрић, директорка Републичког фонда за здравствено осигурање, почетком године очекује се и најновији антивирусни лек паксловид који је произвела компанија Фајзер.
За благу форму болести у Србији су доступна неутралишућа антитела - сотровимаб и регенерон, као и два антивирусна лека - фавипиравир и молнупиравир.
За тежу форму болести у нашој земљи доступна су три лека - ремдесивир, тоцилизумаб и барицитиниб.
Радојевић Шкодрић објашњава како сваки од ових лекова делује.
Молнупиравир
Лек се даје орално у облику таблете код пацијената старијих од 18 година са благом или средње тешком формом ковида, потврђеним позитивним ПЦР тестом у првих пет дана од почетка симптома и који имају повећан ризик за развој тешке форме ковида и/или хоспитализације, као на пример код пацијената са дијабетесом, тешким кардиоваскуларним обољењима, гојазних пацијената, са канцером...
Пацијент мора имати бар један фактор ризика.
Лек се издаје у ковид амбулантама и тријажним центрима, а пацијент га пије код куће.
Фавипиравир
Реч је о антивирусном леку који не ступа у интеракције са другим лековима. Може се применити и код болесника са факторима ризика за тешке форме ковида као нова два лека, али и код болесника без ризика који имају лакши облик болести.
Издаје се у ковид амбулантама и тријажним центрима, а пацијент пије лек код куће.
Бамланивимаб, регенерон, сотровимаб
Ово су неутралишућа антитела која се дају у првих пет до седам дана болести.
Како објашњава директорка Републичког фонда за здравствено осигурање, ова неутралишућа антитела имитирају наша антитела која се стварају после прележане болести. Везују се за спајк вируса и не дозвољавају му да уђе у нашу ћелију.
Дају се као интравенска инфузија код пацијената са благим и умереним формама болести, а који имају ризик за развој теже форме болести. После примене интравенске инфузије пацијент се прати још неколико сати.
Барицитиниб
Овај лек се даје у моменту погоршања болести, које наступа обично после осам до девет дана хоспитализованих болесника, који развијају хиперимуни одговор, сличан вирусној сепси и чији механизам још наука није дефинисала.
Барицитиниб, инхибитори ЈАК киназе, као и тоцилизумаб, инхибитор ИЛ-6, спречавају дејство цитокина који су главни у развоју ове компликације.
Ремдесивир
Овај лек се даје у болницама, код болесника који имају погоршање болести, пад сатурације, али нису индиковани за кисеоничну потпору.
Паксловид
И овај лек се примењује орално, најбоље у прва три дана од почетка симптома код пацијената од 18 година у раној фази болести који имају придружени фактор ризика за настанак теже форме ковида (бар један) и/или хоспитализацију. Очекује се да овај лек стигне у Србију.