ОКТОБАР КОЈИ ЋЕ СРБИЈА ЗАУВЕК ПАМТИТИ: У прошлом месецу имали смо НАЈВЕЋИ број оболелих и преминулих од короне, ево шта кажу епидемиолози
Последњих десетак дана нисмо имали дан са мање од 60 умрлих... А међу њима је било трудница, па чак и два дечака од 13 и 16 година...
Месец за нама дефинитивно ће остати упамћен као "црни октобар" , пошто је у њему заблежен рекордан број заражених, али и преминулих од корона вируса у Србији од почетка епидемије!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/322916/guzv.jpg?itok=ZsS_8ty4)
ОГРОМНЕ ГУЖВЕ НА АУТО-ПУТУ: У колони се чека и по 40 минута, затворен излаз из Младеновца ка Београду
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/09/170969158_10224412565810586_3625784408244080726_n.jpg?itok=JshSrLec)
МЕДИЦИНСКИ ДЕО КРИЗНОГ ШТАБА ТРАЖИ ПООШТРАВАЊЕ МЕРА: Шта чека Србију на новој седници која ће бити одржана ове недеље
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/11/01/250814642_943487036585775_3911851506336872716_n.jpg?itok=ZH_aghAj)
ОВО СУ РИЗИЦИ УКОЛИКО СЕ ОДЛУЧИТЕ ЗА ВЕЛИКО СЛАВЉЕ: Кренула је сезона слава, епидемиолози страхују од заражавања целих породица
Четврти талас је почео са првим данима јула, када су бројке стидљиво почеле да расту и на то скоро нико није обраћао пажњу. Већ у августу сви су постали свесни да на нови талас короне нећемо, као што су многи стручњаци прогнозирали, чекати до јесени или зиме, у септембру почеле су да се остварују црне слутње, да би у октобру уследио најјачи удар.
- Из контаката са људима са којима сам нон-стоп у вези, ситуација је трагична, ужасна, катастрофална. Имате сваки дан скоро 8.000 заражених. Та бројка никако битније не пада. Осцилације од пар стотина или хиљаду новозаражених не значи ништа, ако знате да се један из породице тестира, а двоје се не тестирају - рекао је пре пар дана вирусолог и микробиолог др Миланко Шеклер.
Са њим се потпуно слаже и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић.
- Број оболелих ђака је можда и двоструко већи од пријављеног, пошто се не тестирају сва деца, а неки родитељи шаљу децу у школу и са симптомима који указују на ковид.
Колико је ситуација озбиљна сведочи и податак да је скоро током целог октобра проценат позитивних био изнад 30 одсто (тзв. "Конов коефицијент"), што значи да је свака трећа тестирана особа била позитивна на корону. И оно што је вероватно најболније, прошлог месеца смо забележили и црни рекорд по броју преминулих, јер је према званичним подацима од последица ковида-19 преминула 1.721 особа, наспрам 1.597 колико смо преминулих имали у децембру прошле године. И то иако сада имамо на располагању вакцину, за разлику од пре годину дана.
Последњих десетак дана нисмо имали дан са мање од 60 умрлих... А међу њима је било трудница, па чак и два дечака од 13 и 16 година...
- Ситуација је тренутно јако лоша. Имамо седам недеља са преко 6.000 дневно оболелих у просеку - то никада до сад није било! Користе се капацитети нових ковид болница, и поред тога ми имамо ситуацију да кревета нема - просто је завапио недавно др Предраг Кон.
Према подацима Републичког завода за статистику у септембру ове године у Србији смо имали дупло више умрлих него што је рођено беба. Нема никакве сумње да ће бројке за октобар бити још страшније.
- Овај талас ће сигурно трајати до Нове године. Ова необична кривуља полако ће се спуштати, али због зиме и већег броја људи у затвореном имаћемо повремено и пикове, односно повећања броја заражених. По мојој процени бројке ће ићи полако наниже, биће и сличних као сада, али нећемо имати више од 10.000 заражених - рекао је епидемиолог у пензији проф. др Радмило Петровић.
Ипак, без обзира на црне корона бројке, те упркос захтевима медицинског дела Кризног штаба за увођењем знатно рестриктивнијих мера, једино смо добили "полуосакаћене" ковид пропуснице које важе само у угоститељским објектима и то искључиво након 22 часа.
Три милиона вакцинисаних или 44%
Премијерка Ана Брнабић је обелоданила да је у Србији регистровано више од три милиона пунолетних грађана који су примили неку од вакцина против ковида-19. Међутим, с обзиром да је изузетно мало имунизованих млађих од 18 година, процена је да је до сада вакцинисано око 44 одсто укупног становништва Србије.
Пети по броју заражених у Европи
Србија је са просеком од око 1.350 заражених на 100.000 грађана и даље дубоко у црној корона зони, али више нисмо земља са најтежом епидемиолошком ситуацијом на планети. У Европи су тренутно испред нас Летонија са 1.766, Грузија са 1.570, Естонија са 1.517 и Литванија са 1.413 заражених на 100.000 људи.
Корона бројке су протекле недеље донеле мало охрабрење пошто се налазе у лаганом паду. Број новозаражених у претходних седам дана мањи је за десетак одсто у односу на седмицу раније, па смо се вратили на ниво који смо имали почетком октобра.
Ако би се пад наставио овим темпом, онда бисмо следеће недеље можда могли да се усталимо на нивоу испод 6.000 заражених на дан. Ипак, треба бити веома обазрив јер смо у овом четвртом корона таласу већ имали два пада бројки након којих је долазило до нових шокантних удара.