СВЕ ВИШЕ ЗАРАЖЕНИХ КОРОНОМ ИМА ОВЕ СИМПТОМЕ: Упозорење докторке Гвозденовић - ову грешку не смете да направите
Инфектолог др Елеонора Гвозденовић причала је о симптомима омикрон соја, зарази короном други пут након прележане болести. Поменула и Новака Ђоковића!
Инфектолог др Елеонора Гвозденовић причала је у Јутарњем програму о асимптоматским преносиоцима короне, тренутним симптомима омикрон соја и препорукама које можда многе збуњују.
ПОМАМА ЗА КУЋНИМ ТЕСТОВИМА НА КОВИД: У Београду несташица, ево како да их користите ПРАВИЛНО
ЧЕКА НАС НАЈЦРЊИ СЦЕНАРИО! Корона узела маха, стручњаци упозоравају: "СВАКИ ДРУГИ СРБИН биће заражен"
МИРИС СРПСКОГ РОШТИЉА ШИРИ СЕ ШАНГАЈЕМ: Владимир из Београда одушевио Кинезе "Yu-go" пљескавицама
Докторка Гвозденовић је казала да већина новозаражених - а имамо рекордан број - тренутно осећа благе симптоме, али да није сваки симптом разлог за одлазак на ПЦР. Поменула је и случај Новака Ђоковића, који се током ноћи огласио и детаљно објаснио када је сазнао да има корону и шта је потом урадио.
- То је слично као што је било и са Новаком, он није имао тегобе. Највећи број тренутно заражених се или мало осећају лоше, боли их глава, имају температуру која није претерано висока... Боли их гуша и то све личи на прехладу и грип, тешко се разликује. Ако се у том тренутку оде на ПЦР тест, прилично је велика вероватноћа да се буде позитиван, вирус је лако преносив и претпостављам да је тачно да ће тако и бити тај сценарио, да ће много нас бити позитивно - рекла је она.
- Ми имамо искуство о клиничкој слици овог соја вируса, али ипак не смемо да кажемо да је блага. Мора то неко ко је проучавао да каже. Он кружи извесно време, морамо да кажемо да се не мора ићи истог момента у амбуланту. Не мора исте секунде тест. Не морамо инсистирати на томе, један мој рођак је кашљао, имао температуру, осећао се лоше. Добио је антигенски негативан, па ПЦР до сутра чекао, па је и он био негативан. Сада круже разни вируси у ово доба године, ово су месеци познати по респираторним инфекцијама. Боравимо у затвореном, лако се инфицирамо - рекла је докторка.
Она је подвукла и да је корона, као и остале сезонске инфекције, заправо капљична инфекција а да такве инфекције заустављамо ношењем маске.
- Оне се заустављају ношењем маски, и даље ћемо причати о изузетно битним маскама. Ако ви и ја разговарамо на пристојној удаљености, можемо да будемо без маски. Али ако се ја накашљем, то више није пристојна дистанца. Зна се одавно да ко има кијавицу, не иде у госте. Закажете код пријатеља ручак, запуши вам се нос, наравно да ћете се јавити и рећи - не долазим - рекла је она.
Симптоми омикрона су разноврсни, побркаћемо их са кијавицом или ћемо мислити да смо само уморни, али не треба одмах ићи на тест, рекла је она.
Може се испоставити да ипак јесте кијавица, а беспотребно сте стајали сатима у реду с људима који можда јесу заражени.
- Ја саветујем, ако су то симптоми, да се ипак два дана остане код куће. Ако је блага клиничка слика, јер то може и да се смири наредног дана. Да прво будете мало лоше, али ако се наредног дана смири, нема потребе да идете. Ми имамо цифре заражености од људи који имају минорне тегобе и стоје сатима у редовима да би били тестирани - рекла је она.
- Морамо бити свесни тога да и они који немају никакве тегобе, могу бити инфицирани, а не само они који имају тегобе. А наравно да ће неко ко већ осећа тегобе бити пажљивији у понашању - рекла је она.
Период изолације се смањује у неким земљама, али докторка наводи да би требало СЗО да стандардизује своје препоруке.
- Да се једноставно сви понашамо на исти начин, а не свака земља своја правила, онда немамо шему понашања, нити кретања. СЗО би морала да изнесе правила, како да се понашамо и шта да радимо. Када неко преболи ову болест, има антитела која штите извесно време. Овога момента не знамо до када, али је очигледно да они који су имали ову болест, да су они имали имунитет и да су извесни од њих после годину дана поново имали болест која је била блага. Дакле, ако су они једном стекли имунитет, он је постајао слабији али је на крају ипак био довољан да не дозволи исти интензитет болести као први пут. Понеко оболи други пут, а највећи број не оболи други пут, значи да се антитела негде одржавају - казала је др Гвозденовић.