ВИШЕ ОД МИЛИОН СРБА СЕ ПЛАШИ ИГЛЕ: Многи избегавају вакцинацију због траума, докторка Ирена саветује како да се превазиђе страх
Према неким проценама 10 до 20 процената светске популације има трипанофобију.
Особе са страхом од игле често одбијају медицинске процедуре иако су свесне да је нужна у том тренутку! То ствара велики ризик и проблем особи, али некад и окружењу.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/07/instaraaam.jpg?itok=Bj__sXBE)
"ИЗГУБИО САМ ЈОВАНУ, ЋЕРКУ И СИНА" Вереник преминуле труднице неутешан, није свестан шта га је снашло (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/12/04/bebe.jpg?itok=SX_sedw9)
ЈЕДНА БЕБА 15 ПОТЕНЦИЈАЛНИХ ОЧЕВА: Званични момак прихватио дете, момци из Трговишта страхују да се мама не предомисли и тражи ДНК
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/10/07/trudnica_0.jpg?itok=Bz9WDpjF)
НЕУТЕШНА МАЈКА ПРЕМИНУЛЕ ТРУДНИЦЕ ЈОВАНЕ: Испричала шта јој је ћерка рекла у последњем разговору
Према неким проценама 10 до 20 процената светске популације има трипанофобију.
- Најћешће се дешава да су родитељи децу одвели негде у дијагностичку процедуру, да су доктори у више наврата покушали да нађу вену да би узели узорак крви, тако да су деца ту имала трауматско искуство, па су након тога развили трипанофобију - навела је пример трауматског искуства психијатар и психотерапеут Ирена Ђорђевић у јутарњем програму.
Ипак, како Ђорђевићева истиче, врста трауме не мора ни да постоји.
- Деца једноставно интуитивно закључују и немају моћ апстрактног мишљења. Сама атмосфера доласка код лекара, кад су већ у стању малаксалости или болести, тај тренутак је већ емоционално обојен. Самим тим, деца то повезују са моментом кад добију инекцију. С обзиром да интуитивно закључују, долази до тога да развију страх у свакој народној ситуацији кад треба да се подвргну процедури која подразумева коришћење игле - објаснила је Ђорђевић.
ВРСТЕ ТРИПАНОФОБИЈЕ
Трипанофобија може бити и због генетске предиспозиције или учењу по моделу.
- Тешко ћемо деци објаснити да не треба да се плаше игле, ако се ми сами плашимо - истакла је Ђорђевић.
Постоји више модела реаговања.
- Врло интезивна анксиозност, људи се узнемирују, убрзано дишу. Имају осећај да ће полудети или се угушити. Други модел је интезивно гађење и мучнина. Неретко долази и до онесвешћивања - навела је Ђорђевић.
ТОКОВИ ТЕРАПИЈЕ
Одстрањивање страха од игле захтева процес. Препоручује се психотерапијски.
- Важно је суочити се и разумети због чега страх настаје. Уз постепено излагање и стручну помоћ се превазилази страх. Код одређеног броја људи није могућа помоћ само кроз психотерапијски рад већ је потребно увести фармакотерапију. Зависи од симптома и колико су изражени. Код других је довољно увести лек који помаже за опуштање, а код захтевнијих случајева се уводи лек који се пије свакодневно и спада у лекове антидепресива - објаснила је токове терапије докторка.