МОЖДА ИМАМО СЛОБОДНО КОРОНА ЛЕТО, АЛИ СТИЖЕ НОВА "ЕПИДЕМИЈА": Лекари упозоравају
Ових дана у Хитној помоћи имају много посла. Таман су мало одахнули од пандемије короне, а заменила ју је друга епидемија, опијања младих.
Температуре су високе, школска година је завршена, више је слободног времена, па већина младих излази и обично конзумира алкохол. У неким продавницама, упркос забрани, млађима од 18 продаје се алкохол. Градске власти у Београду најавиле да ће покушати да донесу пропис да се у ноћним клубовима и ресторанима забрани присуство малолетника након 23 часа.
ГУЖВЕ НА ГРАНИЦИ: Кренули сви на одморе, чека се пет до шест сати!
ПОЛАЗАК ДЕЦЕ У ШКОЛУ И РАНА ЈЕСЕН КЉУЧНО ПИТАЊЕ: Епидемиолози брину - после слободног лета стиже ЕКСПЛОЗИЈА КОРОНЕ?
ВОДА ИМ ОДНЕЛА СВЕ, А ОВОГ ЛЕТА УСРЕД МОРАВЕ ПОНОВО ГАЛОПИРА КРДО КОЊА: Тежачким радом победили невољу (ФОТО)
Да се на журкама у престоничким локалима малолетницима служе алкохолна пића није непознаница. Али, и у неким продавницама, упркос законској забрани, млађима од 18 продаје се алкохол. То су и деца потврдила.
- Никада ми не траже личну карту - каже један од анкетираних малолетника док његова два другара потврђују да никада нису имали проблема када купују алкохолна пића.
Ових дана у Хитној помоћи имају много посла. Таман су мало одахнули од пандемије короне, а заменила ју је друга епидемија, опијања младих.
Све више је позива Хитној помоћи и то углавном у ноћним сатима, у време када се завршавају журке и изласци. Организам средњошколаца, а поготово основаца, није довољно зрео ни стар да би поднео већу количину алкохола, кажу лекари.
- На минималним количинама алкохола њихов организам бурније реагује, може доћи до последица, поготово увече на журкама доста њих конзумира и онда се купају у базенима, а у алкохолисаном стању се то никако не препоручује - наводи др Владимир Симић из Хитне помоћи.
Продавци немају право да легитимишу, али могу да одбију да продају алкохол
Цене алкохолних пића су различите, а млађи се обично одлучују за јефтинија, кажу продавци. По закону, они немају право да легитимишу купце, али могу да одбију да им продају алкохол уколико посумњају да имају мање од 18 година.
- Делујем на основу процене, да ли је пунолетан или не. Ако проценим да је малолетан онда не продам, ако тврди да је пунолетан онда тражим да ми то докаже, или једноставно позовем неког старијег да дође - наводи продавац.
Температуре су високе, школска година је завршена, више је слободног времена, па већина младих излази и обично конзумира алкохол.
Таквих ситуација је било и на малим матурама, које се, такође, организују сваке године у ово време.
Све чешће родитељи су организатори
Алкохол је забрањен. Ипак, све чешће родитељи су организатори и тако је било ове године, кажу у основној школи у Раковици. Тада сви заједно брину о деци.
- Уколико се добро организују родитељи и руководство школе, мала је вероватноћа да ће да се деси неки пропуст, неко конзумирање алкохола, а не нешто теже од тога - наводи Мирослав Стевуљевић, директор ОШ "Никола Тесла" у Раковици.
Недопустиво је да родитељ малолетном детету допусти конзумирање веће количине алкохола, јер то може да утиче на каснији развој, тврде стручњаци.
То да су се млади ужелели провода, није оправдање за оно што се догодило на Ади пре неколико дана, када је девет малолетника, због опијања, завршило у болници. Није оправдање ни то што се на журкама обично не зна колико ко има година.
Због тога су градске власти најавиле да ће покушати да донесу пропис да се у ноћним клубовима и ресторанима забрани присуство малолетника након 23 часа. Али, ако на децу родитељи не могу да утичу, тешко да ће било какав пропис.