СРБИЈИ ПРЕТИ ВЕЛИКА КАТАСТРОФА! Ови симптоми говоре да сте у озбљној ОПАСНОСТИ, а једна ствар посебно брине!
Докторка упозорава на обавезно коришћење маске како би се спречило даље ширење вируса
Поред короне од које број оболелих расте, у Србији је присутан и грип. Оба вируса нас "опомињу" на мере превенције, а др Бисерка Обрадовић је објаснила колико нам маске могу помоћи у затвореном простору, градском превозу или радном месту, где смо у контакту са већим бројем људи, као и да ли треба форсирати физичку активност када смо "начети" вирусом.
Мајка убијеног дечака у "Рибникару" открила шокантне поруке: Дечак-убица га је МОЛИО ЗА ЈЕДНУ СТВАР, ево о чему се ради
РХМЗ НИЖЕ УПОЗОРЕЊА: Србија вечерас НА УДАРУ ЛЕДЕНЕ КИШЕ! Ево који део земље ће први бити захваћен овом непогодом!
(ФОТО) Срамна сцена испред гараже у Нишу згрозила Србију - човек комшијама написао поруку коју је мучно прочитати
Како др Обрадовић објашњава да се вируси испољавају на два начина, први изазивају гастроентеоролошке проблеме док други респираторне тегобе.
- Сада нам је сезона конгломерата вируса и бактерија. Тренутно су присутни адено вируси, то је велика А група вируса којих има преко 60 врста који изазивају или гастроентеореолошке тегобе које су праћене мучнином, повраћањем и дијарејом уз повишену телесну темперутру, или репираторне тегобе, праћене кијавицом цурењем носа, температуром до 38 степени, главобољом и болом у грлу. Поред тога имамо присутан и ерис то је сој вируса који је подваријатна омикрон корона вируса. Јесте да он има тегобе које су нешто блаже, али проблем је у томе што се он брзо шири - објашњава наша саговорница.
Према њеним речима, због ослабљеног имунитета и због неадекватног лечења присутан је и велики број особа са стрептококама.
- Људи се не тестирају и лекару се јављају тек после 10 дана када наступају секундарне инфекције, а за то време су у својим радним организацијама, деца су у вртићима и школама, што огућава брзо ширење вируса и бактерија. Због ослабљеног имунитета и због неадекватног лечења присутан је велики број особа са стрептококом. Када кажем неадекватног лечења мислим да се на крају лечења не уради брис грла и носа, да се види да ли је остала клицоноша. Клицоноше су људи који немају симптоме, излечили су их, али бактерију нису убили тако да је расејава свуда око себе - каже др Обрадовић.
Највећи проблем, како истиче докторка, јесте што људи долазе на посао болесни, са симптомима кашља и кијавице и не носе маске чиме расејавају вирус, али постају и добра мета за друге вирусе и бактерије.
- Вируси су капљичне инфекције и њих највише има у ваздуху приликом кашљања и кијања и наравно да ће ту велику улогу одиграти маска јер ће пре свега зауставити оболеле да не расејавају тај вирус око себе и спречиће да ми не удишемо те вирусе. Нама дођу пацијенти и кажу "сви су на послу болесни", и баш то што сви болесни долазе на посао јесте највећи проблем. Када осетимо симптоме нисмо за колектив и то из два разлога, први разлог је да не бисмо расејавали и ширили болест, а други разлог је што је наш организам са ослабљеним имунитетом добра мета и подлога за друге вирусе и бактерије - истиче.
Топлим напицима, лаганом шетњом и одмарањем, уз унос витамина, наглашава докторка, помоћи ћемо свом организму да се избори са вирусом.
- Ми можемо да прошетамо и да се крећемо ако немамо температуру, али ако имамо онда смо за кревет. Никако теретана и џогинг. Добар сан, седам до осам сати, и што више чајева, топлих напитака и наравно витамина потребно је како би организам успео да се избори са вирусом - објашњава др Обрадовић.
Подсећамо, после потврђеног случаја инфекције вирусом грипа А (Х3) потврђен и случај инфекције вирусом грипа тип А (Х1).
Институт за јавно здравље Србије "Др Милан Јовановић Батут" је 23. новембра обавештен од Националне референтне лабораторије за грип и друге респираторне вирусе Института за вирусологију, вакцине и серуме "Торлак" о потврђеном случају инфекције вирусом грипа типа А (Х1), на територији Колубарског округа, у сезони надзора 2023/2024.
У биолошком материјалу (брису ждрела и носа), који је достављен од стране Завода за јавно здравље Ваљево, молекуларном техником (Реал–тиме ПЦР), потврђено је присуство вируса грипа типа А (Х1). Вирус грипа је потврђен код пацијенткиње старости 29 година, са територије Колубарског округа, која се лечи у кућним условима.
Prеthоdnо, 9. новембра ове године, потврђен први случај инфекције вирусом грипа типа А (Х3) на територији Републике Србије (АП Војводине).