ДР БАБИЋ ОТКРИВА ДА ЈЕ КОРОНА И КАРДИОВАСКУЛАРНА БОЛЕСТ: На "Дедињу" сваки други пацијент имао тромбозу!
- Скоро половина, односно 42,7 одсто тих пацијената имало тромбозу. Најчешће се радило о дубоким венама потколенице, док је 10 до 15 одсто имало тромбозу у прегледу колена и натколенице - рекао је др Бабић са Института Дедиње
Најновије истраживање стручњака и лекара Инстутута за кардиоваскуларне болести "Дедиње" потврђује да вирус корона није само респираторна, већ и кардиоваскуларна болест, јер код пацијената изазива тромбозе у артеријском и венском систему, каже васкуларни хирург из тог института др Срђан Бабић.
ПОНЕСИТЕ КИШОБРАНЕ И ПАЗИТЕ СЕ ГРМЉАВИНЕ: Данас ће бити промењиво време, а сутра потпуни шок!
СТИГЛА НОВА ДОЗА ВАКЦИНА: Још 440.000 Синофарм вакцине на располагању грађанима
"СА 5Г ЧИПОМ КОЈИ КОНТРОЛИШЕ УМ" Паковање вакцине против ковида-19 је заправо играчка (ФОТО)
Студија коју раде стручњаци и лекари тог института јединствена је у свету, јер су у фокусу истраживања пацијенти који имају лакше и средње тешке облике инфекције короном, а који су и најбројнији, објашњава др Бабић и додаје да је циљ да се установи која група у тој популацији има највећи ризик од тромбозе.
- Утврдили смо да је скоро половина, односно 42,7 одсто тих пацијената имало тромбозу. Најчешће се радило о дубоким венама потколенице, док је 10 до 15 одсто имало тромбозу у прегледу колена и натколенице. Такве тромбозе су опасне јер могу да доведу до плућне емболије која је нажалост најчешће фатална - објашњава др Бабић.
Он подсећа да је од почетка пандемије урађено много истраживања која су указивала на то да је ковид 19 само респираторна инфекција, да би, како каже, каснија показала да вирус корона повећава и ризик од крварења.
- Рађене су неке студије у Кини где се прво и појавила корона, па се показало да је већина пацијената који су нажалост умрли од вируса преминула баш од последица тромбозе у васкуларном систему - указује др Бабић.
Умор месецима после короне
Пацијенти се жале на умарање, не само месец-два после прележаног вируса, већ и после четири до пет месеци од негативног теста - каже др Бабић. - Врло је важно да се пацијент који је имао проблем са короном јави васкуларном хирургу или кардиологу да би се увела права терапија. Када оздраве, људи се залете на тренинге, а у ствари они не смеју да се замарају бар шест месеци после короне.
Студија Института "Дедиње" такође показује да је највећи број пацијената старости од 40 до 60 година имао тромбозу, док старији нису толико оболевали, истиче др Бабић и додаје да су се издвојили фактори који упућују на то код којих пацијената треба радити ултразвучну дијагностику.
- То су пацијенти који су имали виши ниво ЦРП, гојазнији, они који су били слабије покретљиви и пацијенти који су имали повећане вредности Д-димера - указује др Бабић.
Он додаје да се показало да пацијенти који имају три до четири пута веће вредности Д-димера имају ризик од око 70 одсто за добијање тромбозе.
Овај лекар указује на проблем који настаје у плућним алвеолама, где се врши размена гасова између крви и спољашње средине. Наводи да студије показују да код одређених пацијената до пада сатурације, односно засићености крви кисеоником не долази због саме упале плућа, већ због тромбозе тог малог суда где се врши размена гасова.