НОВА ОПАСНОСТ ПРЕТИ СРБИЈИ? У Босни регистрован случај птичијег грипа - огласило се наше министарство, има ли разлога за бригу
Надлежни у Републици Српској открили су на својој територији птичји грип и то сој који може да зарази и људе.
Како су навели тамошњи медији, у месту Босанска Градишка пронађена је високопатогена зараза код дивљег лабуда, због чега је апеловано на грађане да пријаве сваки случај угинућа дивљих птица.
"МОРАМО СПРЕЧИТИ НОВЕ, СМРТОНОСНИЈЕ МУТАЦИЈЕ" Др Ђерлек објаснио све о ДЕЛТА ПЛУС СОЈУ - да ли је стигао у Србију
ЈОШ ЈЕДАН УСПЕХ СРПСКИХ НАУЧНИКА: После лека против рака стиже и антиковид вакцини друге генерације, ДУПЛО ЈАЧА - ево како ће се давати
ДОКТОРКА РАЗРЕШИЛА ДИЛЕМУ: Ево које су могуће последице услед ПЦР теста и да ли може доћи до ПОВРЕДЕ?
У Србији су недавно откривени случајеви птичјег грипа, а пошто је овде реч о зоонотској инфекцији која може да нападне и људе, питали смо Министарство пољопривреде прети ли опасност по нашу земљу.
Како је речено у том ресору Владе Србије, "Управа за ветерину Министарства пољопривреде, шумарства и водопривреде Републике Србије не располаже релевантним подацима о истој, с обзиром да од стране надлежног органа Босне и Херцеговине није службено обавештена"
- Овим не постоји оправдана опасност да овај тип авијарне инфлуенце може представљати опасност по Републику Србију - кажу у тој установи.
Како је речено, нашој земљи не прети опасност, односно, птичји грип регистрован пре неколико дана у Србији, није те врсте која може да пређе на човека.
Подсећања ради, пре неколико дана је у београдској општини Борча откривено неколико угинулих лабудова код који је утврђено присуство птичјег грипа, односно Х5Н8.
- Епзоотиолошка ситуација по питању високо патогеног соја авијарне инфлуенце потенцијално зоонотског карактера се у Републици Србији манифестује појавом болести у спорадичним случајевима, али до сада искључиво код дивљих птица на воденим стаништима, сезонски, у време њихове миграције и ограниченог је локалитета, без теденције даљег ширења - истичу из министарства.
Жариште у Пољској
Треба напоменути да је Пољска пре неколико дана пријавила да су на неколико фарми живине у тој земљи регистрована жаришта високо патогеног птичјег грипа Х5Н1.
На фармама које је захватио птичји грип има око 650.000 живине, навео је ОИЕ, пренео је Ројтерс.
Пет епидемија, од којих четири на фармама ћурки за тов и једна на фарми пилића бројлера, пронађено је у источном делу земље, док је једна откривена на фарми на којој се гаје ћурке и гуске у западном делу земље, саопштио је ОИЕ, позивајући се извештај пољских власти.
Први пут забележен 1997. године
Птичји грип је заразна болест птица коју узрокују поједини сојеви вируса инфлуензавирус А (неки други сојеви тог вируса узрокују епидемије човечијег грипа).
Вирус инфлуенце изузетно је варијабилан и подложан сталним генетичким променама (мутацијама и измени гена међу сојевима) па се појављује у великом броју подтипова и сојева, од којих само мањи број доводи до изражене болести код птица.
Један такав патогени сој (подтип Х5Н1), је први пут забележен 1997. године у Хонгконгу и од тада се проширио великим делом Азије и источне Европе. Укупан број птица које су умрле од грипа или су усмрћене због спречавања ширења заразе процењује се на око 120 милиона.