ОВО ДАЈУ СВИМ ПАЦИЈЕНТИМА У КОВИД БОЛНИЦАМА: Пили смо га кад смо били мали, а студија открива да олакшава стање са короном
Лечење ковида, наводи др Миленковић, подразумева не само антивирусне, кортикостероидне лекове, примену кисеоника већ и адекватну исхрану.
Изненађујући је податак за многе да се рибље уље, илити омега-3 масне киселине, показало као добар додатак исхрани у борби против ковида.
ВАЖНО ЗА СВЕ ВОЗАЧЕ! Ако немате ЗИМСКЕ ГУМЕ, казне су папрене, НОВО ПРАВИЛО ступа на снагу 1. новембра!
СПЦ И ВЕРНИЦИ СЛАВЕ СВЕТОГ АПОСТОЛА ФИЛИПА: Данас прочитајте ову молитву како би вам се остварила највећа жеља
КОРОНА НАСТАВЉА ДА ЗАДАЈЕ ТЕШКЕ ЗДРАВСТВЕНЕ ПРОБЛЕМЕ: Напада све органе, па и срце - како сачувати мишић који никада не спава
Истраживања казују да хоспитализованим пацијентима као такво смањује ризик од сепсе за 56 одсто, али и иначе ризик од ковид инфекције за 12 одсто, истиче ass. др Марија Миленковић, анестезиолог Ургентног центра на раду у КБЦ Бежанијска коса кад год је ова болница у ковид систему. Наравно, ово је само додатак уз терапију која је главна у ковиду и уз вакцину која је најважнија као превенција.
У овој причи најпре је битна реч потхрањеност - малнутриција. До ње доводи ковид, али она зна и да претходи ковиду. А чак је и гојазност врста потхрањености!
- Ковид инфекција доводи до потхрањености, као и свако друго акутно обољење, и то различитим механизмима. Најпре изазива упалу слузокоже респираторног система, због чега долази до губитка чула мириса и укуса, што смањује апетит и доводи до слабијег конзумирања хране, губитка мишићне масе, а све то до потхрањености. Уз то иде неактивност, поред већ изгубљене мишићне масе - објашњава др Миленковић.
Она додаје да потхрањеност није само губитак телесне масе, како то већина мисли, већ је и предгојазност (индекс телесне тежине већи од 25) и гојазност, јер малнутриција настаје због недостатка уноса хране или уноса такве хране која проузрокује измену телесне масе, а што смањује физичке и менталне функције.
СТУДИЈА О УЉУ БАКАЛАРА
У току је шестомесечна студија, наводи др Миленковић, на 80.000 испитаника о уљу бакалара, које садржи витамин А, Д и Е и омега-3 масне киселине. Испитује се да ли оно смањује ризик од разболевања и теже клиничке слике ковида.
Лечење ковида, наводи др Миленковић, подразумева не само антивирусне, кортикостероидне лекове, примену кисеоника већ и адекватну исхрану.
- Постоје велике студије о антиимфламаторном, тј. противупалном ефекту рибљег уља. Научник Лоренцо Прандели је доказао да исхрана која садржи омега-3 масне киселине, а примењује се у болници венским путем, смањује релативни ризик од настанка инфекције за 40 одсто, а од сепсе за 56 одсто, као и да има позитиван утицај на ензиме јетре. У великој студији рађеној на 340.000 људи у Великој Британији утврђено је да је 12 одсто мањи ризик од инфекције САРС-ЦоВ-2 код особа које су најмање три пута недељно три месеца уносиле суплементе омега-3 масних киселина - каже др Миленковић, која је о нутритивној терапији у ковиду одржала предавање и на Другом националном симпозијуму "Ковид 19 - шта смо научили до сада?" у организацији удружења МедСцапе.
ГОЈАЗНИ СТАЛНО ПОД УПАЛОМ
- Гојазност је, поред повишеног притиска и дијабетеса, велики фактор ризика и има лошу прогнозу код ковид пацијената. Код гојазних постоји константна упала ниског степена, која може да буде врло непогодна у ковиду. Они имају много масних ћелија које производе лептине, структурално сличне цитокинима, који изазивају упале. Имуни одговор гојазних ковид пацијената је прејак и врло брзо може да дође до цитокинске олује и додатно оштети плућа, нагласила је др Миленковић.
Предност се даје тзв. пер ос исхрани, тј. на уста, али пацијенти у полуинтензивној и интензивној нези добијају и тзв. течну храну другим путевима, лако се конзумира, а може да допуни или замени нормалне оброке.
- Омега-3 масне киселине у исхрани пер ос, течној или венској, дају се свим болесницима у ковид болницама - каже др Миленковић и наглашава:
- Без обзира на све ово, вама и свима осталима, па и докторима, посебно у ковид болницама, највише ћете учинити ако се вакцинишете. То нам је једини спас.