ДОЋИ ЋЕ НАМ НА НАПЛАТУ! Струка упозорава: Четири разлога због којих четврти талас короне може брзо да се распламса
Лако можемо доћи и до 1.000 новозаражених по дану
Корона бројке из дана у дан су порасту, а ако будемо наставили овим темпом, постоји опасност да за неколико недеља дођемо и до 1.000 новозаражених. Како је речено 50,1 одсто пунолетних грађана Србије вакцинисано је против корона вируса. Ипак, овај обухват, још увек није довољан за колективни имунитет.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/20/219132298_10225077130664292_6354212037690176084_n.jpg?itok=S9Ka7UT7)
ИЗДРЖИ СРБИЈО "ТОПЛОТНИ ПАКАО" ЈОШ ОВЕ НЕДЕЉЕ: Температура до 37 степени, познато када нас очекују промене времена
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/07/28/kovid_bolnica_batajnica2.jpg?itok=VHfN1fOi)
АШАНИН ПОСЛАО УПОЗОРЕЊЕ - ПОВЕЋАВА СЕ БРОЈ ПАЦИЈЕНАТА! Кад се разболе желе вакцину, не чекајте последњи минут
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2019/09/09/svadba.jpg?itok=HBJYrx7U)
ЕПИДЕМИЈА ДИКТИРА ТЕМПО - МЛАДЕНЦИ У ПАНИЦИ ОД НОВОГ ОТКАЗИВАЊА! Шта ће бити са свадбама у септембру?
Вест да је нешто више од 2,7 милиона становника вакцинисано саопштила је премијерка Србије Ана Брнабић која је апеловала на оне који до сада нису обавили вакцинацију да то учине.
- То је и даље далеко од колективног имунитета и апелујем на све који нису, да се вакцинишу, посебно млади. Свака вакцинисана особа значи већу безбедност за све нас - изјавила је премијерка.
Да је четврти талас неминован постали смо свесни када смо од 100 заражених дневно стигли до скоро 500, што донекле и не изненађује јер су годишњи одмори у току, и велика је циркулација људи, али ипак одлагање или избегавање вакцине као да долази "на наплату". Лекари апелују да и даље нема опуштања, и скрећу пажњу да су многи заборавили да су три мере и даље на снази - маске у затвореном, дистанца, дезинфекција.
Руководиоци ковид болница, како у Батајници, тако у Крушевцу, у последње две недеље приметили су пораст броја пацијената. Углавном су у питању људи који нису вакцинисани.
Директор ковид болнице у Крушевцу др Владан Цветановић каж да се број дневних пријема повећао у последњих неколико дана, што прати повећање броја заражених на дневном нивоу.
- Још увек доминира лакша и средње тешка клиничка слика тако да је већина пацијента хоспитализована на полуинтензивној нези, али поред тога имамо тренутно и седморо пацијената на одељењу интензивне неге. У последњих два, три дана све већи број пацијента јемлађе животне доби између 30-40 године, и управо се дешава оно на шта смо више пута сви заједно упозоравали да у старосној групи од 20 до 40 је највећи број невакцинисаних и да ће и они бити угрожени без обзира на године или одсуство придружених обољења - каже др Цветановић.
Да је четврти талас неминован потврдио је пре неколико дана и државни секретар у Министарству здравља др Мирсад Ђерлек.
- Не верујем да са постојећим мерама можемо да дочекамо погоршање, не смемо да чекамо да се то догоди. Четврти талас корона вируса је неминован, а сигурно нећемо чекати погоршање епидемиолошке ситуације са постојећим мерама - рекао је Ђерлек.
Ђерлек је истакао пре неколико дана да је неопходно пооштравање мера како би се смањила могућност преноса заразе корона вирусом, те да очекује и пооштравање мера.
- Очекујем пооштравање мера у смислу броја људи који се окупљају на једном месту, јер сваки контакт представља огроман ризик за преношење заразе. Код нас је проценат вакцинисаних низак, а опуштеност грађана неоправдана и недопустива - изјавио је Ђерлек и додао да ће борба с вирусом трајати дуже него што смо се надали.
На сваком кораку примећено је велико опуштање, маске су готово пале у заборав, осим у оним институцијама где су неопходне, или тамо где се спроводе и контролишу мере. У неким продавницама затвореног типа, у неким институцијама, у јавном превозу, примећено је непоштовање мера.
Током прошле године велики број радних организација обављао је посао од куће, сада је велики број фирми своје раднике вратио у канцеларије. Боравак у затвореном, како су већ појашњавали епидемиолози представља ризик за преношење инфекција, нарочито у јесењем и зимском периоду који долазе. Такође у зависности од тога колики је степен вакцинације у колективу, од тога зависи и ризик заражавања.
- Онај ко је вакцинисан нема разлога да ради од куће - изјавио је пре неколико дана епидемиолог и члан Кризног штаба проф.др Бранислав Тиодоровић. Што уједно значи, уколико нема вакцинисаних, ризик од заражавања је већи.
Такође, пут до посла, уколико се користи градски или међуградски превоз представља ризик за невакцинисане, а сведоци смо да има оних грађана у превозу који не носе маске, такође, њих као да нико и не опомиње.
Колико дуго вакцина штити до сада није званично утемељено јер како су стручњаци појаснили, индивидуално је, али у просеку користи се минимални период од шест месеци. Ипак, лекари сматрају да заштита траје дуже код здравих људи, па се трећа доза препоручује само ризичним групама. У сваком случају, вакцинација неопходна, било да је у питању трећа доза за ризичне групе, или пак прва доза за оне који то нису учинили.
За разлику од прошле године, сада потпуно нормално раде ноћни клубови, дискотеке, а управо затворена места су означена као потенцијално критична. Намеће се питање колико је од тих људи заражено, а да то не зна, и коме ће пренети вирус. Вакцинација нам је неопходна, апелују лекари са свих страна, те од нас зависи колико ће он бити снажан.