СТРОГЕ КАЗНЕ ЗА КРШЕЊЕ МЕРА И УВОЂЕЊЕ КОВИД ПРОПУСНИЦА! Новчано и до 1.500 ЕВРА у Европи, док у комшилуку важе и за бензинске пумпе
На улицама многих европских градова дошло је до негодовања због увођења Ковид пропусница. Школе завршавају са наставом раније, а амбасаде су издале упозорења о могућим протестима.
Премијерка Србије Ана Брнабић изјавила је јуче да је епидемиолошка ситуација катастрофална, па се од суботе 23. октобра од 22 сата уводе Ковид пропуснице за све угоститељске објекте у затвореном простору. Нагласила је и да ће Ковид пропуснице важити искључиво после 22 сата у угоститељким објектима. Како би се приступило угоститељским објектима потребна је потврда о вакцинацији, негативан ПЦР не старији од 72х или потврда о прележаној корони. Дозвољен је и негативан антигенски тест, али не сме бити старији од 48х.
У односу на земље Европе, у Србији су пропуснице нешто "блаже" за грађане. И даље нису неопходне за долазак на посао или за улазак у трговине и апотеке. Пооштрење мера може да нас очекује ако тренутне предузете мере не буду имале утицаја или ако се не буду поштовале.
СТИЖЕ НАМ ПРВИ МИНУС! Српски метеоролог најавио велику промену времена, ево и када
ОД КОША ДО КОША КАО ОД ШАЛЕ: Оваквог Николу Јокића нисте видели, ЈАЧИ И БРЖИ него икад (ВИДЕО)
КОВИД ПРОПУСНИЦЕ СУ ИЗНУЂЕНА МЕРА: Др Удовичић открио шта посебно забрињава
Док се у Србији пропуснице односе само на угоститељске објекете, у државама у Европи, Ковид пропуснице потребне су и за друге активности. У Италији пропуснице су потребне чак и за долазак на радна места. У случају да неко од запослених не долази на посао, јер нема пропусницу, то ће се сматрати неоправданим одсуством, и тај запослени ће то осетити на плати - а у најгорем случају, може бити и отпуштен. Казне за људе који крше епидемиолошка правила, износе чак 1500 евра.
На улицама градова Италије грађани су протествовали због увођења ковид пропусница. Школе завршавају са наставом раније, а амбасаде су издале упозорења о могућем протесту.
У Француској је показивање ковид пропуснице постала део свакодневног живота. Пропусница је потребна не само за кафиће и клубове, већ и за биоскопе и позоришта, па чак и за ресторане који су на отвореном и зоолошке вртове. У Француској невакцинисани грађани у обавези су да плате тест на корону, док вакцинисани имају могућност да се тестирају бесплатно.
У Грчкој пропуснице и даље нису ступиле на снагу, али су уведене строжије мере које ће трајати до марта 2022. године. Невакцинисани грађани су у обавези да се тестирају чак два пута недељно, а тестирање финансирају сами.
У Словенији, Ковид пропусница је потребна за скоро све делатности. Возачи не могу да сипају гориво ако не показу пропусницу на уласку у пумпу, осим у појединим случајевима када напуштају земљу у наредних 12 сати. Ово се тумачи и као једна од можда најстрожих мера у целом свету, за сада је само практикована у Словенији.
Земље у региону, које су чланице Европске уније, су такође увеле нове епидемиолошке мере. У случају да сте примили вакцину која није призната у Европској унији, потребно је урадити ПЦР тест или донети потврду о прележаном вирусу, ако се одлучите за путовање.
Строжије мере утицале су на пад броја заражених и раст броја вакцинисаних. Шпанија, која је увела Ковид пропуснице претходног месеца, а данас је земља са највишом стопом вакцинисаних грађана у свету - чак 70% становништва је примило обе дозе вакцине.