УСКОРО ЋЕ ПОСТАТИ ДОМИНАНТАН У ЦЕЛОЈ СРБИЈИ! Шта нам доноси нови сој короне "кракен" - ЕВО какви ће му бити наследници
Кракен има велику стопу заражавања, али благу клиничку слику.
У Србији је идентификован кракен сој коронавируса а како је објаснила министарка науке Јелена Беговић, засада нема индикација да ова подваријанта даје тежу клиничку слику.
ЛОШЕ ВЕСТИ! ПРВИ СЛУЧАЈ КРАКЕНА ДЕТЕКТОВАН У СРБИЈИ: Лекаре највише брину ДВЕ СТВАРИ
КАКО ПРЕЖИВЕТИ НОВО ПРОЛЕЋЕ УСРЕД ЗИМЕ? Пред нама је ТЕМПЕРАТУРНИ ШОК, ево ко ће га највише осетити
УПОЗОРЕЊЕ СЕИЗМОЛОГА! Разоран земљотрес се очекује у наредном периоду у ОВОМ ДЕЛУ СРБИЈЕ
Међутим, овај сој се шири великом брзином, а један од разлога би могао бити и то што, како тврде лекари, антитела од претходних варијација вируса код људи не реагују на "кракен".
Ипак, епидемиолог Зоран Радовановић каже за 24седам да "кракен" није тако опасан и да имунитет који је стечен код вакцинисаних и људи који су прележали ковид чува од новог соја ковида.
- То није потпуно нова клица, већ исти тај вирус, само други сој. Тако да постоји заштита, али је она мања у односу на претходне сојеве. Уз то, мало лакше се шири и више је оболелих. Али клиничка слика није тежа, јер су многи људи већ прележали ковид и вакцинисани су, па делимична заштита постоји - каже Радовановић.
Међутим, он наглашава да се" кракен" брзо преноси и верује да ће ускоро постати доминантан у Србији.
- Већ сада се доста брзо преноси, али не доводи до озбиљније клиничке слике. Верујем да је много већи број заражених него што их је пријављено, јер многи имају лаке симптоме па им не пада на памет да се јаве лекару - каже Радовановић.
Епидемиолог очекује "у даљој перспективи" да ће нови сојеви ковида бити све слабији.
- Вирусу је важније да се лако преноси него да изазива тешку клиничку слику, тако да је та лакша преносивост оно што је резултат природне селекције - додаје он.
Али Радовановић је оптимистичан и сматра да више нећемо имати таласе са много заражених као што је то било претходних година.
- После три године постоји имунитет код скоро свих наших људи јер је већина или прележала болест или је вакцинисана. Мало је вероватно да ће нови сојеви бити убитачнији. Пре ће се развијати по том принципу лаке преносивости, али и лаке клиничке слике. Што се ковида тиче, најгоре смо прошли - изјавио је Радовановић.