КРИМИНОЛОГ ОБЈАШЊАВА ПОСЛЕ УЖАСА НА НОВОМ БЕОГРАДУ: Ево како се жене могу одбранити од манијака СИТНИШЕМ И КЉУЧЕВИМА (ВИДЕО)
За мање од месец дана трећи случај језивог напада на жене, и то на јавним местима
Стравичан снимак на коме се види како мушкарац брутално пребија жену на Новом Београду, након чега она остаје непомично да лежи неко време на тротоару, изазвао је шок у јавности.
Ово је за мање од месец дана трећи случај језивог напада на жене, и то на јавним местима, што показује да насилници не презају чак ни од људи који су око њих.
Дипломирани криминолог Предраг Васић, који је и сам водио курсеве самоодбране, објаснио је како жена може да се одбрани од нападача, или да барем смањи последице напада.
- Уколико жена може да се склони, то је најбоље. Уколико не успе, онда мора да се брани свиме што може да послужи као предмет самоодбране. Неке жене са собом носе бибер-спреј, али у исту сврху може да послужи и парфем или дезодоранс. Кључеви су нешто што свако од нас има код себе, а може да послужи као средство самоодбране. Такође, и ситан новац чак може послужити у сврху скретања пажње насилнику. Мобилни телефон јесте мали предмет али чврст, па се жена и њиме може одбранити, као и торбом, кишобраном.. Уколико се особа налази поред неког улаза, зграде, може се увек лупати, јер увек постоји неко ко је будан, ко ће то чути, ко ће реаговати - објаснио је саговорник.
Ипак, поставља се питање шта ако је насилник спретнији и својој жртви шчепа руке а да она не стигне да узме било који предмет који може да је заштити од напада.
- Уколико нападач ухвати жену за руке, остају јој ноге да се брани, па увек може пробати да га шутне и тако повреди. Такође, уколико није стигао да јој запуши уста, викање је добро решење. Дозивање помоћи и вербални напад може да застраши нападача. Врло је важно да, и упркос претрпљеном страху, мозак ради, да се особа не паралише, да дише нормално и не дозволи да је страх преплави - закључује Васић.
Свакако, савет за сваку жену јесте укључивање у неке од курсева самоодбране, јер се никада не зна када и која може бити жртва.
Ако трпите насиље или знате неког ко трпи насиље, позовите СОС телефон 0800 35 00 36