Кристофер Хил поручио Србима: "Литијум је будућност, треба да учествујете у томе!"
Амбасадор Сједињених Америчких Држава у Београду Кристофер Хил изјавио је синоћ да је литијум део будућности и да сматра да је то прилика за Србију да учествује у тој будућности, али и да ће о томе "Срби морати да одлуче".
Он је за Н1 додао да је право људи да се слободно окупљају, али да су неки од окупљених на протестима против рудника "проруски оријентисани", и да њих не брине литијум, већ, како је нагласио, "кретање Србије према Западу".
- Српски народ има право на изражавање у оквиру дебате о литијуму или било којем другом питању. Слобода окупљања је суштински важан елемент демократије и ми то гласно подржавамо. У вези са неким демонстрацијама против литијума, многи од демонстраната били су класични еколошки демонстранти, чије се мишљење разликује од власти и неких инвеститора. Због тога је председник 'Рио Тинта' дошао у Србију, провео неко време слушајући људе и покушао да одговори на нека питања - казао је Хил.
Он је рекао да постоје и "други елементи".
- Ако погледамо неке од учесника - не сви - то су они који се не баве толико преокупацијама Србије, већ преокупацијама других, конкретно Русије. Да сам Србин, био бих забринут. Постоје оптужбе да Америка подржава неке од тих демонстрација, али ми се трудимо да то не буде случај. Нисмо 100 одсто успешни у томе, али се заиста трудимо да не дође до ситуације да САД, а посебно амерички порески обвезници, не финансирају интерну дебату унутар српског народа, напоменуо је Хил.
Рекао је и да сматра да је пројекат копања литијума добар, али да одлука није на њему и да се мора одговорити на сва питања, као и да се то тренутно дешава у парламенту, наводећи да је и у САД било демонстрација против литијума, али да се на крају одлучило да се копа.
"Србија се креће у добром правцу"
Амбасадор САД је оценио да Србија одаје утисак земље која се позиционира као да је на Западу и да се креће у добром правцу.
- Не сумњам уопште да је ово западњачка земља. Наравно, као и у другим земљама, постоје политички проблеми са којима ће Срби морати да се ухвате у коштац и реше их. Мислим да је ово земља у којој народ гледа према Западу. Србија иде према Западу и доспела је даље него што је то био случај у прошлости. Неки од односа који се развијају, укључујући са САД, али и са Француском и другим земљама су јасан знак да се Србија, по мом мишљењу, креће у добром правцу, истакао је Хил.
Амбасадор САД каже да није случајно да је немачки канцелар Олаф Шолц био у Србији, као и друге водеће западне компаније.
Оцењујући да се литијум у овом тренутку експлоатише у САД и више европских земаља, међу којима је и Немачка, Хил каже да је то део будућности, и будућност економије, будућност саобраћаја.
- Биће то велики фактор и Србија има прилику да учествује у тој будућности и мислим да је то прилика за Србију", додаје он.
Истакао је и да не види шта Русија ради, не види да улаже у Србију, већ, како оцењује "напротив, покушава да успори свако кретање Србије према Западу", а затим нагласио да су САД последњих година постале највећи трговински партнер Србије када је реч о услугама.
- Ако помислимо на то колико километара раздваја САД и Србију, то је велико постигнуће. Јасно је да је ово земља која жели да њене нове, високотехнолошке индустрије буду оријентисане ка Западу. То Србија ради са нама, али ту су и друге земље. Ако будете возили било којим путем у Војводини видећете многе фабрике компанија из Немачке или других земаља. Све укупно посматрајући, Србија одаје утисак земље која се позиционира као да је на Западу, напоменуо је Хил и додао да би волео да Србија што пре уђе у ЕУ.