КРИВИЧНО ДЕЛО ПРОТИВ ЗДРАВЉА ЉУДИ: Откривено какве казне очекују организаторе и присутне на "корона журки"
Јавност, посебно стручну, непријатно је изненадило оно што су током рација затицали комунални милицајци и полицајци на журкама
Трећи талас корона вируса, упркос најавама, не посустаје. Свакодневно имамо од 1.300 до више од 2.000 заражених а нови случајеви британског соја вируса само повећавају забринутост и јавности и струке да би број заражених могао поново да порасте.
КАКО ЋЕМО СЕ ПРИВИЋИ НА КРАЈ ПАНДЕМИЈЕ: Тренутно водимо потпуно другачији начин живота, а како то утиче на психу?
СЛАВИМО СВЕТОГ СИМЕОНА И АНУ: Родитељи и деца данас читају ову молитву за здравље и напредак
ЗИМА И ТЕМПЕРАТУРА У МИНУСУ НЕ ПОПУШТАЈУ! Мраз и хладно време у Србији, од среде нас очекује нова промена
Упркос томе, комунална полиција скоро сваки дан растури неку од "корона журки", које се илегално, после 21 сат, одржавају у Београду, али и у унутрашњости Србије. Због тога се чак најављује и пооштравање мера.
На тим журкама полиција редовно затиче стотине, па и хиљаде грађана упркос запрећеним новчаним и затворским казнама и упркос апелима министра здравља да се грађани уздрже од журки и зимовања.
Какве казне могу да очекују организаторе, а које учеснике оваквих опасних окупљања?
Јавност, посебно стручну, непријатно је изненадило оно што су током рација затицали комунални милицајци и полицајци.
Иако су, званично, сви угоститељски локали затворени у складу с мерама које су на снази, јавна тајна је да многи власници локала крше те мере.
Тако су припадници МУП-а, у сарадњи са Комуналном милицијом, ухапсили недавно три особе због сумње да су учествовале у организацији окупљања чак 1.000 особа у клубу у Абердаревој улици на Ташмајдану.
Затим је у недељу разбијена корона журка на Старом сајмишту, где је на малом простору било збијено 400 људи и где је окупљене забављао певач Слоба Радановић.
Такође, растурене су и мање журке у Земуну као и у Скадарлији, где је полиција после 22 сата затекла 40 гостију у познатом скадарлијском ресторану.
Овакве журке, нажалост, нису јединствени београдски феномен већ се одржавају и у Новом Саду, Ваљеву као и у Врању, које се суочава са експлозијом случајева заразе.
Нажалост, поред ових откривених корона журки широм Београда и Србије, организују се ноћна окупљања по строго утврђеним правилима.
На такве журке могу да уђу само такозване особе од поверења, односно људи који добро познају власнике локала и организаторе окупљања. Такве особе на окупљање могу да доведу и своје рођаке, пријатеље, али само ако ће гарантовати дискрецију. Често се као улазница за те затворене корона журке користи и шифра која се изговара на улазу у тачно договорено време.
Званичници су најавили да ће оштро кажњавати одговорне за овакве скупове. О томе какве казне могу да очекују организатори али и присутни открили су адвокати Небојшом Перовићом и Драгомиром Мрдаљем.
Обојица су потврдила да је организовање журке у време пандемије кривично дело.
- Организовање журке у време пандемије заразне болести је кривично дело против здравља људи, по члану закона бр. 248. Дакле, сви они који крше прописане мере за организовање журки у време pandemmije заразне болести корона могу бити новчано кажњени или осуђени на затворску казну у трајању до три године - каже Небојша Перовић.
Драгомир Мрдаљ је потврдио да је организовањем журке прекршен члан 248, али и и додао да је могуће да је истовремено прекршен и члан 249, у којем се санкционише намерно и свесно ширење заразне болести:
- По члану 249. ако би неко лице свесно ширило заразну болест и пренело је трећем лицу а то лице премине од последица болести, онај који ју је ширио може бити кажњен затвором до девет година, а до осам ако треће лице преживи, али са тешким последицама.
Ипак, он сматра да тужилаштво одговорне неће теретити за повреду овог члана пошто је тешко доказиво да је неко свесно ширио болест на друге:
- Да би неко био осуђен за кршење овог члана, мора бити недвосмислено утврђено да је окривљено лице пренело болест и да је само од њега могла доћи зараза, што је јако тешко доказиво.
Организатори ће се суочити или са новчаном или са затворском казном али последњу реч ту има Републичко тужилаштво, па је незахвално давати прогнозе колико ће бити строга казна.
- Тужилац може да бира. Да поступи по опортунитету, да изрекне новчану казну или да осуди организаторе и на казну затвора. Последњу реч има Републички тужилац који даје своју препоруку - рекао је Драгомир Мрдаљ.
Обојица се слажу у томе да учесници највероватније неће бити процесуирани, за разлику од организатора.
Драгомир Мрдаљ је ипак упозорио учеснике оваквих скупова, да осим велике могућности да се заразе, могу очекивати и одређене правне последице.
- Полицајци, по ономе што знам, нису никог приводили. Ипак, то не значи да ће учесници сличних журки и у будућности пролазити без икакве казне. Полиција може да вам узме податке на лицу места а онда и пише прекршајну пријаву - рекао је Драгомир Мрдаљ.
Како год да Тужилаштво одлучи, саветујемо грађанима да се уздрже од одлажења на овакве скупове. Пораст броја оболелих, као и ширење новог британског соја корона вируса, представљају сами по себи лоше вести и ма какве мере да донесе Кризни штаб, сваки појединац би морао да буде свестан одговорности за своје здравље и да поступа сходно томе.