СУТРА ЈЕ ДАН "Д": Да ли ће бити попуштања или пооштравања мера? ДВЕ ОПЦИЈЕ на столу Кризног штаба!
Једина ствар око које се слажу сви, свакако јесте већи одзив на вакцинацију и имунизација што већег броја грађана, који су једино трајно решење за тренутну ситуацију.
Да ли ће бити попуштања или пооштравања мера? Главно је питање које се поставља пред нову седницу Кризног штаба, која би по незваничним информацијама требало да се одржи у току сутрашњег дана.
УПОЗОРЕЊЕ СТРУКЕ: Клиничке слике све теже - само једна ствар може да заустави епидемију!
ПРЕТИ НАМ ПОВЕЋАЊЕ БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ? Прогноза проф. Кочовића не улива оптимизам - данашње бројке су кључне! (ФОТО)
ШТА АКО НЕМАТЕ АНТИТЕЛА? Др Беговић открила шта нас још штити од инфекције короном
Епидемиолошка ситуација у нашој земљи помно се прати, а попуштању мера највише се надају угоститељи, јер су ти објекти и даље "под кључем".
Лекари свакодневно упозоравају да је ситуација забрињавајућа и да, с обзиром на то да из дана у дан имамо по око 5.000 новозаражених, нема говора о попуштању мера.
С друге стране, премијерка Ана Брнабић, пре неколико дана изјавила је да би следеће недеље могло да дође до попуштања мера у борби против сузбијања коронавируса.
- Надам се да ћемо следеће седмице моћи да попустимо мере - рекла је Брнабић.
На питање о евентуалном попуштању мера следеће седмице, о чему је изразила наду премијерка Ана Брнабић, Кисић каже да бисмо све активности могли да спроводимо уколико се свако понаша одговорно и у складу са прописаним мерама.
- Долази лепо време, што нам иде у прилог, али нас је вирус прошле године демантовао и показао да може да опстане и да се шири и у таквим условима. Ужелели смо се боравка у баштама, али ни такво понашање није без потпуног ризика - рекла је министарка за рад, запошљавање, борачка и социјална питања Кисић Тепавчевић.
Ако се на дневном реду поново нађе предлог да се поново дозволи рад угоститељских објеката, Кисић каже да Кризни штаб увек разматра најоптималније мере у одређеном тренутку, али да здравље мора да превагне.
Епидемиолог и члан Кризног штаба проф. др Бранислав Тиодоровић ипак је мишљења да са евентуалним попоштањем мера ипак треба причекати.
- Епидемиолози и део медицинског Кризног штаба сматрају да би требало сачекати неколико дана како би на основу актуелних података могли да закључимо како даље поступати са мерама. Тренутна ситуација је таква да је висок број позитивних, оболелих, хоспитализованих и умрлих, а како ће бити у наредним данима видећемо. Ако би се попуштало са мерама које се односе на угоститеље, важно је рећи да би то требало да се односи на баште, јер на отвореном мањи је ризик од заражавања, али уз максимално поштовање мера - каже Тиодоровић.
Попуштање мера битно за економију
Заменик градоначелника Београда Горан Весић истакао је данас да је пут изласка из епидемије комбинација здравствених и економских мера, уз стриктно поштовање и појачану контролу мера и поновио да ће се залагати за рад угоститељских објеката до 22 сата.
- Бројке новозаражених забрињавају јер криза траје већ годину дана и показало се да су многе светске економије уништене у том временском периоду - казао је Весић, указујући да ово није само здравствена већ и "друштвена и економска криза", али и ментална, за што ћемо тек видети какве ће последице оставити.
Весић је навео да су много важнији губици радних места од финансијског губитка, који држава трпи.
- Само у Београду у сектору угоститељства ради 40.000 људи, односно већ две недеље не раде и многи од њих су на неплаћеним одморима. Морамо да водимо рачуна о томе да економија треба да ради, јер без ње нема пара за здравство, нити за вакцине. Пут изласка из кризе је комбинација здравствених и економских мера, уз стриктно поштовање постојећих мера - истакао је он.
Отварање баште ресторана и кафића
Оно што би могло да буде опција, уколико дође до попуштања мера, то се пре свега односи на отварање башта угоститељских објеката.
- Ако би се попуштало са мерама које се односе на угоститеље, важно је рећи да би то требало да се односи на баште, јер на отвореном мањи је ризик од заражавања, али уз максимално поштовање мера - рекао је недавно др Тиодоровић.
Једина ствар око које се слажу сви чланови Кризног штаба, свакако јесте већи одзив на вакцинацију и имунизација што већег броја грађана, који су једино трајно решење за тренутну ситуацију.