Завршена седница Кризног штаба: Нема експоненцијалног раста оболелих, донете ТРИ НОВЕ МЕРЕ (ВИДЕО)
Како се предвиђа, највише шанси има да се постојеће мере продуже и да угоститељски објекти остану затворени
Данас у 8 сати почела је седница Кризног штаба на којој се разматрала епидемиолошка ситуација, а након ње је саопштено које су даље мере које ће важити од момента када Влада усвоји тај предлог.
СРБИЈА НАБАВИЛА ЛЕК СА АНТИТЕЛИМА ПРОТИВ КОРОНЕ: Стигло 5.800 доза за најризичније - очекују се нове испоруке
ПОЗНАТИ МЕТЕОРОЛОГ НАЈАВИО СНЕГ ДО МАЈА: Крајем недеље велики преокрет, а ево какав ће бити почетак априла!
УГОСТИТЕЉИ УПУТИЛИ ПРЕДЛОГ: Кафићи ће бити отворени ако буду испунили ове услове!
Питања новинара
Покрајински секретар за здравство Зоран Гојковић на питање да ли је било разговора у ком тренутку је могуће отворити угоститељске објекте одговорио да о томе није било детаљне расправе, већ је одлучено да је најбоље да ти објекти остану затворени.
Гојковић је истакао да на седници није расправљано о отварању угоститељских објеката и тржних центара.
- Није се расправљало о отварању угоститељских објеката и тржних центара. Мере су такве какве су и дају резултате, да немамо повећање експоненцијалног броја новозаражених. Морају сви да схватимо да у овом тренутку доприносе да немамо велико повећање новозаражених, а да нема мера био би много већи број. До следеће седнице и анализе уопште не разговарамо о попуштању мера. Држава чини све да помогне онима који немају могућност да привређују. Најбољи економски подстицај који можемо да дамо је вакцинација и зато позивам све да се вакцинишу, имамо 1.310 хиљада који су вакцинисани и 900.000 који су ревакцинисани и то је оно што нам даје наду да ћемо надаље успети да дођемо до броја од 2,5 милиона вакцинисаних. То ће значити да ће се много мањи број њих разболети, а скоро да нико не умире. Сви они који су потпуно имунизовани и где је прошло више од две недеље од друге дозе, а разболели су се, они нису имали скоро никакве тегобе иако су били позитивни - рекао је Гојковић и додао:
- Уколико будемо поштовали мере овакве какве су и вакцинисали се, број новозаражених ће почети да пада. Са стриктном применом мера и већом вакцинацијом почеће да пада као што је било у Великој Британији и Израелу. Сви они који у својој ужој породици имају некога ко је оболео од короне, сви чланови те породице морају ићи у изолацију, осим оних који су прележали корону у последња три месеца или су потпуно вакцинисани. Следећа седница зависи од броја новозаражених, на дневном нивоу се чујемо и одлучујемо о свему. До краја недеље важе мере - објаснио је Гојковић.
Доктор Гојковић је објаснио да није било било каквих ултиматума пред Кризним штабом нити су лекари желели да се повуку са седница.
- Увек излазимо са јединственим ставом пред јавност, има увек полемике и расправе, свако има право на мишљење, али није било ситуација да било ко напусти Штаб или седницу, сви желе да ово изгурају до краја, а тек смо нажалост на пола пута ка избављењу од короне. Људи који нису заражени короном, већ болују од неких других болести, они су највећи губитници у овој ситуацији. Нажалост недопустиво је да инфективна болест хара и да се мешају нон ковид пацијенти и ковид пацијенти, веома је тешко, али успели смо да немамо интрахоспиталних инфекција. Разболеће се људи и од не-короне, од неке друге болести, за све је порука да се вакцинишу. Уколико се вакцинишете смањиће се притисак на болнице, ублажиће се мере, вратићемо се нормалности. Вакцине су обезбеђене, здравствени систем покушава да спаси и оне оболеле од короне, али и оне који то нису, апелујем да се вакцинишете - поручио је Гојковић.
Завршена седница
Кризни штаб за борбу против корона вируса донео је одлуку да нема ублажавања противепидемијских мера, односно отварања угоститељских објеката.
- На седници је анализирана тренутна епидемиолошка ситуација и у овом тренутку и даље имамо велики број новооболелих грађана. Свакодневно тај број се повећава минимално, што говори да су постојеће мере томе допринеле и да нема експоненцијалног раста. Нема попуштања постојећих мера, угоститељски објекти и тржни центри остају затворени. Добро је што нема експоненцијалног раста, али бројке и даље нису добре. Потребно је максимално се придржавати се свих постојећих мера и да се свии вакцинишемо, на томе се мора инстистирати. Вакцине су једино што нас дугорочно може извући из епидемије која траје већ годину дана. На седници Кризног штаба разговарало се о две ствари. Једна од њих је захтев Министарства просвете да се омогући школама да се ђаци испитују у мањим групама у самим школским просторијама, а не онлајн. Настава остаје онлајн, а предлог је да се сами испитивање врши у мањим групама у школама. Министарство ће даље пронаћи модел како ће то спровести. Друга ствар о којој је расправљало јесте улазак грађана Србије у земљу и карантина који је до сада био обавезан. Улазак у земљу биће омогућен само за потпуно вакцинисане, неће им бити потребан ПЦР тест или изолација. То значи да ће бити омогућен улазак онима са две примљене дозе Фајзер, Спутњик В и Синофарм вакцине и са једном дозом АстраЗенеке, али само за оне који су примили вакцину у Србији уз потврду о вакцинисању. Иста је ситуација и са грађанима који нису држављани Србије, моћи ће уз потврду о вакцинацији из Србије да уђу без карантина и ПЦР теста. То би требало Влада већ данас да усвоји и прецизира, а то се ради као припрема за Ускрс - рекао је Гојковић после седнице.
Почела седница Кризног штаба
Седница Кризног штаба почела је у 8 часова и очекује се да ће након детаљних разговора стручњаци донети нове мере за спречавање ширења корона вируса у Србији.
На седници ће главно питање бити да ли треба омогућити рад угоститељским објектима и под којим условима. То је и питање око којег се медицински део Кризног штаба највише спори и ту је управо камен спотицања међу стручњацима.
Мере продужене од 22. марта - шта је на столу пред лекарима?
Претходно је Влада у недељу на предлог Кризног штаба одлучила да од 22. марта од 6,00 сати остану затворени угоститељски објекти и тржни центри.
Најтврђи став Кризног штаба, како се очекује, биће око отварања угоститељских објеката и тржних центара. Према незваничним најавама, тржни центри и надаље највероватније остају затворени, осим прехрамбених радњи и апотека, за које послодавци морају да омогуће рад. Најжешће супростављени ставови очекују се око угоститељских објеката.
Према сазнањима, медицински део Кризног штаба је против отварања кафића и ресторана, а представници Београда понудиће моделе за рад. Како сада ствари стоје, доктори би могли да дозволе рад угоститељским објектима, али искључиво у баштама. Међутим, то практично значи да неће сви моћи да скину катанац и део угоститеља ће засигурно инсистирати на тези да је то дискриминација. Иако медицински део Штаба сматра да би и то било великодушно јер су кафићи и ресторани, како наводе, највећи расадници вируса, представници Београда намеравају да предложе моделе рада како би сви могли да раде.
Да ли ће бити речи и о два велика празника који су пред нама - прво католички Васкрс за који традиционално велики број наших људи из иностранства искористи да дође у Србију на кратак одмор као и православни Васкрс, који је дан после Првог маја.
Уколико се будемо придржавали свих мера до тада, и имали добар обухват вакцинације против корона вируса, највећи хришћански празник бисмо могли да прославимо "отворени", само уз маске, држање дистанце и дезинфекцију, каже професор др Бранислав Тиодоровић, епидемиолог и члан Кризног штаба за борбу против ковида 19.
Уз ограду да је још тешко прецизно одговорити на питање да ли ћемо и под којим мерама славити Васкрс, професор Тидоровић објаснио је за наш портал да православни, који је 2. маја, не би требало да представља велики проблем, што се не може рећи и за католички који је 4. априла, дакле за непуне две недеље.
Остаје да видимо после данашње седнице да ли ће доћи до попуштања или затезања неких од мера, као и да ли ће бити речи о мерама за Вакрс.