"КО СЕ КРСТОМ КРСТИ, НА КРСТОВДАН ПОСТИ" Строго се држите овог правила, али и још неких ради БЛАГОСТАЊА и СРЕЋЕ у вашем дому!
Српска православна црква и верници 18. јануара обележавају велики празник – Зимски Крстовдан, дан строгог поста
Зимски Крстовдан слави се увек уочи Богојављења и није обележен црвеним словом, за разлику од Крстовдана који је 27. септембра, као успомена на проналажење Часног Крста, на којем је на Голготи разапет Христос. Многи Срби га славе као своју крсну славу.
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/17/collage_maker-17-jan-2023-08.23-pm.jpg?itok=meN4Ipcs)
ДА ЛИ ЈЕ АНА ЗНАЛА СВЕ БРАЈАНОВЕ МРАЧНЕ ТАЈНЕ?! Поред слика трговао скупоценим винима - због овога је УБИО?!
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/17/collage_maker-09-jan-2023-01.50-pm.jpg?itok=6y_5Ln-n)
“НЕ МОГУ ДА ВЕРУЈЕМ, МОЈЕ ДЕТЕ ЈЕ ЖИВО” Шок изјава мајке Ане Волш након што је Брајан оптужен за убиство
![](https://www.sd.rs/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2023/01/17/sjenica.jpg?itok=qIFBCq-z)
ИЗЛИЛА СЕ РЕКА ГРАБОВИЦА, ПОПЛАВЉЕНЕ КУЋЕ: Ванредна ситуација у Сјеници, киша не престаје да пада, драматичне сцене (ВИДЕО)
Празник се везује за светковање Богојављења, празника Крштења Исуса Христа, као и за дан посвећен светом Јовану Крститељу, који га је крстио у реци Јордану. Празнују се, заправо, два догађаја, у вези с Часним крстом – проналазак Часног крста на Голготи и повратак из Персије у Јерусалим.
Који обичаје би требало испунити на овај важан дан?
У православним храмовима се на Крстовдан служи литургија светог Јована Златоустог, уз ритуал великог освећења воде, који прати празнично богослужење.
Крстовданска водица се после водоосвећења дели верницима и, према обичају, чува у кућама ради здравља, јер се сматра да ова вода помаже при исцељењу душе и тела. Због тога сваки верник чува по једну малу бочицу ове воде и користи је само у изузетним приликама. По народним обичајима на Крстовдан ваља да се опере сав веш и очисти кућа.
Пости се строго, први пут после Божића, јер је до овог дана било разрешење због великог празника. Зато у нашем језику постоји пословива: "Ко се крстом крсти, тај Крстовдан пости".
Такође, према веровањима нашег народа, који ветар дува на Крстовдан, тај ветар ће најчешће дувати током године. У дванаест дана, почињући од Божића, а закључно с Крстовданом, огледа се дванаест месеци године која долази, па какво је време ког дана такво ће бити у месецу који том дану одговара по редоследу.
На Крстовдан су се, преносе хроничари, јели остаци бадњеданског пасуља и – спремане су пихтије. Али како је Крстовдан посни дан, то су их јели сутрадан, на Богојављење. Према предању, у Богојављенској ноћи отвара се небо и верује се да се свака жеља може испунити. Тачно у поноћ треба погледати у небо, помолити се Богу и искрено замислити жељу.