Куга стигла пред врата Србије: Преко границе не може ни СЕНДВИЧ да се унесе
Ловци позвани у помоћ
Румунија се већ месецима бори са заразном смртоносном болешћу која напада свиње!
Прочитајте и:
Од почетка године због афричке куге морали су да убију 50.000 заражених животиња. Због ризика од ширења болести Министарство пољопривреде Србије оформило је Национални кризни центар, а преко границе више не може да се унесе ни сендвич!
Ризик од уношења афричке свињске куге у Србију све је већи јер се вирус у Румунији из северозападних делова земље сада проширио и на западни и југоисточни део. Темишварски регион удаљен свега 100 километара од граничног прелаза са Србијом сада се третира као ризичан појас.
- Са подацима од 8. августа има тачно 635 жаришта код домаћих свиња и 30 случајева код дивљих свиња. Оно што је за нас посебно битно јесте да су та жаришта обухватила угрожено подручје које је близу наше земље, подручје Арада, тако да је један узан појас погранични према Румунији слободан од афричке куге - каже Саша Остојић из Националног кризног штаба Управе за ветерину.
Цариници су прва линија одбране од уношења вируса. У Србију из Румуније више не може да се унесе ни сендвич са месом.
- Ништа што је на бази месних производа није дозвољено, примера ради није дозвољено уношење сендвича у којима се налазе сухомеснати производи, није дозвољено уношење свежег меса, месних прерађевина, имали смо пре неколико дана случај да нисмо дозволили уношење две табле сланине - објашњава координатор послова на Царинарници Вршац Јовица Николајев.
У нашој земљи није забележен ниједан случај свињске куге, али су сточари забринути.
- Свако се плаши, чим улажеш новац, сви се ми плашимо што се тиче тих болести, што се тиче афричке куге, црвеног ветра, свега што напада нашу стоку - каже узгајивач свиња Горан Митрованов.
Министарство пољопривреде и управа ветерине оформили су четири регионална кризна центра.
Узгајивачи свиња су позвани да неовлашћеним лицима и незапосленима не дозволе улазак на фарме и да, ако нађу угинулу животињу, обавесте надлежне.
- Не прилазити тим лешевима, већ обавестити или надлежну ловочуварску службу или ветеринарску службу, која ће на адекватан начин збринути тај леш да не представља потенцијалну опасност - наглашава Зоран Ивановић из Националног кризног штаба Управе за ветерину.
Ипак, највећи ризик од уношења заразе из Румуније у Србију представљају дивље свиње, због чега су у помоћ позвана и ловачка друштва.