НА КУПАЛИШТИМА МОЖЕ ДОЋИ ДО ОЗБИЉНЕ БОЛЕСТИ: Епидемиолог Бухуцки објашњава шта треба радити пре и после уласка у воду
Многа дивља купалишта, али и уређене плаже и базени, потенцијално су места на којима је неопходна опрезност и додатна брига о хигијени јер вода, муљ и микроповреде представљају базу бројних инфекција и обољења која нису безазлена
Епидемиолог др Небојша Бухуцки из Завода за јавно здравље у Суботици поручује да је туширање неопходно увек пре и после изласка из реке, језера или базена, поготово ако се купамо на дивљим плажама, а управо тамо нема тушева.
БЕОГРАЂАНИН ЈЕ ПРЕ ПЕТ МЕСЕЦИ ДОБИО ДРУГУ ДОЗУ ВАКЦИНЕ: Антитела нису била сјајна на самом почетку, али шта кажу резултати сада?
СКАНДАЛ У ВРЊАЧКОЈ БАЊИ! Срби плаћају Северини да им пева уочи ОЛУЈЕ, а она генерала Младића назвала Хитлером!
ЦРНА ЖЕНО, ШТА СИ ТО ПОНЕЛА? Нишлијка отворила кофер на аеродрому на путу за Немачку, а унутра... Сви су у шоку (ФОТО)
- У летњем периоду имамо више микроповреда, јер смо више напољу, активнији смо и често ходамо у папучама. Ако се не истуширамо могу настати разне инфекције. Наиме, као реакција не нечистоћу и присуство микроорганизама у води долази до дерматитиса, осипа по кожи. Туширање је због тога неопходно - каже др Небојша Бохуцки.
Избегавајте муљ и блато
Упозорава да велике здравствене проблеме може проузорковати купање на дивљим плажама где има муља и блата, јер такве територију по правилу ноћу обилазе глодари.
- Делује језиво, али пацови и други глодари шетају уз реке и језера. Урином додатно контаминирају плажу и воду, а обољење које можемо због тога добити је лептоспироза. У питању је скуп бактеријских болести које региструјемо сваке године. Уопште није безазлена болест и настаје тако што људи долазе у контакт са излучевинама глодара преко микроповреда на кожи - објашњава др Бохуцки.
Узрочници лептоспирозе су мишеви, пацови, волухарице, али и домаће животиње које су инфициране и излучују лептоспире мокраћом, а човек се инфицира путем повреда на кожи, мада ређе и путем слузокоже, респираторног или дигестивног тракта.
Симптоми
У првој фази болести јавља се језа, грозница, главобоља, температуре и болови у мишићима, присутно је повраћање. Могу да се јаве оштећења јетре, бубрега, плућа, а јака прокрвљеност ока подсећа на зечје очи. Болесник је дехидриран и након ове фазе и неколико дана асимптоматског периода поново расте температуре.
Здравствени проблеми могу настати и ако прогутамо речну или језерску воду или воду из канала који су све посећенији, поготово током тропских врућина.
- Деца по правилу гутају воду, али не би смели ни да је удишемо. Људи који нису добри пливачи праве јаче покрете и стварају око себе непотребне капљице, гутају их или удишу и на тај начин уносе микроорганизме у себе. Када су базени у питању, они се дезинфикују, некада чак и претерано што може да иритира коњуктиву, очи. Међутим, када је велики број људи на базену веома лако се шире вирусне инфекције. Често на базен одлазе људи који имају вирусно обољење јер нису у тој мери болесни да не би отишли на купање и тако инфективни шире узрочнике у саму воду и блиским контактима - истиче др Бохуцки.
Купачи после изласка из воде, осим што морају увек да се истуширају, неопходно је да имају своје папуче и пешкир.
- Ако се не истуширамо, не оперемемо руке, а једемо на базену и поздрављамо се са пријатељима особа може да добије температуре и стомачне вирусе, настаће гастро промене. Руке се морају прати. Закључак је да ако имамо повреде на кожи не треба да идемо на купање тих дана јер су оне улаз за микроорганизмне, а када смо већ на купању мора се водити много рачуна о хигијени да би избегли дерматитисе, осипе, цревне инфекције, запаљење уха, спољашњег које се преноси на средње када неко рони и друго - закључује др Бохуцки.