Квалитетно и у потпуности контролисано свеже месо
Веома је важно да купци имају свест о транспарентном ланцу снабдевања и да у потпуности знају све о намирницама које се налазе на њиховој трпези.
Колико је важно да је свеже месо прошло контролу квалитета и безбедности производа, да трговински ланци обављају свакодневне стриктне лабораторијске анализе производа, врше испоруку у најкраћем року, поштују добробити животиња при узгоју, уз смањену употребу антибиотика и смањење емисије угљен-диоксида? Одговоре на ова питања пружили су учесници панела „Квалитетно, свеже и у потпуности контролисано свеже месо у продавницама“.
Делез Србија је први трговински ланац на домаћем тржишту који је започео контроле добављача у области безбедности производа, социјалне усклађености и добробити животиња и једини је ланац који ради системске контроле у овом обиму. Свеобухватан процес контроле почиње од добављача, који се налазе под строгом контролом овлашћених стручних тела и лица која спроводе оцену усклађености производних процеса, производа и самог производног погона са интерним захтевима компаније. Контрола добробити животиња спроводи се на годишњем нивоу по принципу контроле поштовања пет слобода за животиње, а кроз аудите добробити животиња контролишу се и аспекти здравствене исправности и квалитета у процесу производње животиња директно на фарми.
„Све што радимо има за циљ пружање високог нивоа квалитета и безбедности намирница у нашем систему, као и упознавање купаца са потпуно транспарентним ланцем производње. Свеже месо које потрошачи могу пронаћи на Maxi, Мега Maxi, Темпо и Shop&Go рафовима је продукт у потпуности транспарентног процеса производње и поштовања највиших стандарда безбедности хране и добробити животиња“, истакла је на почетку панела Милана Јевић Гледовић, потпредседница правних послова и заштите ресурса компаније Делез Србија, и додала да се контроле добављача спроводе на нивоу безбедности хране, социјалне усклађености и добробити животиња. Аудитима добробити животиња су тренутно обухваћени сви добављачи свежег меса и добављачи јаја, а у плану је да се у систем контроле укључе и фарме добављача млечне индустрије. Само у области добробити животиња, поред фабрика за производњу и прераду свежег меса, контролишу се око 84 фарме.
Очување квалитета и безбедности меса загарантовано је потпуном и одговарајућом техничком опремљеношћу читавог ланца дистрибуције, а месо потпуно свеже, из производње до продавница стиже у рекордном року. Тиме се постиже утицај и апсолутни увид у све кораке производње по принципу од фарме до трпезе.
„Одговорне компаније спроводе системе самоконтроле од њиве до трпезе, у свим тачкама производње и промета, не само законски обавезне, већ и додатне на захтеве тржишта и потрошача. Утврђивањем проблема, предузимањем хитних мера и обавештавањем надлежних инспекција стварају се услови за брзу рекцију и што мање губитке и по безбедност хране и економске интересе субјекта. Министараство, на основу процене ризика, спроводи службене контроле држаоца животиња и субјеката у пословању храном, провером услова у објектима и спровођењем система самоконтроле, корективних мера, додатним узорковањем и одређеним репресивним мерама“, истакла је Тамара Бошковић, виши саветник, начелник Одељења за ветеринарско јавно здравство, Управа за ветерину, Министарство пољопривреде, шумарства и водопривреде.
На панелу се могло чути и да је захваљујући сарадњи са врхунским тимом стручњака из Здравствене задруге Здравље, Факултета ветеринарске медицине, Медицинског и Фармацеутског факултета у Београду, компанија Делез Србија развила и омега-3 пиле које се ексклузивно може пронаћи само у њиховим продавницама. То је јединствен пример да се преко адекватно гајеног пилета добија месо обогаћеног квалитета, чијим се конзумирањем поред квалитетних калорија уноси и довољно омега-3 масних киселина.
Компанија Делез Србија у континуитету ради на даљем унапређењу транспарентности као и елемената квалитета и безбедности производа како би до купаца стизали најбољи производи на тржишту. Тако је категорија свежег пилећег меса ушла у процес имплементације измењеног система исхране животиња који као ефекат даје редукцију и строгу контролу употребе антибиотика у укупном процесу производње. Компанија је тренутно једини трговински ланац на тржишту који је ушао у контролу и измену постојећег концепта исхране у производњи пилећег меса.
„Само здрава животиња може максимално да испољи свој генетски потенцијал у смислу постизања максималних производних резултата, али и квалитета намирница анималног порекла (месо, млеко, јаја) намењених за исхрану људи, а храна за животиње представља најважнији чинилац у очувању здравља животиња у интензивном сточарству. Адекватном исхраном животиња можемо решити проблем присуства резидуа антибиотика у намирницама анималног порекла и глобално загревање изазвано повећаном продукцијом и емисијом метана у атмосфери. У циљу смањења коришћења антибиотика у исхрани животиња данас се користе природне алтернативе као што су пробиотици, пребиотици, фитобиотици и слично“, објашњава проф. др Драган Шефер, шеф Катедре за исхрану и ботанику Ветеринарског факултета Универзитета у Београду.
Веома је важно да купци имају свест о транспарентном ланцу снабдевања и да у потпуности знају све о намирницама које се налазе на њиховој трпези.