До резултата теста на корона вирус ДОЛАЗИ СЕ У ШЕСТ ФАЗА: Ево због чега је битно да се правилно узме брис
У лабораторији Дирекције за референтне националне лабораторије до сада је урађено око 120.000 ПЦР анализа
Директор Дирекције за референтне националне лабораторије др Ненад Доловац објаснио је како изгледа пут откако се од пацијента узме узорак за тестирање до момента када он стигне до њих, као и шта се даље са њима ради.
Да ли Србији прети опасност од ВИРУСА ЗАПАДНОГ НИЛА? Заражени комарци откривени у ових 11 градова
У ЧАЧКУ ЗБОГ КОРОНА ВИРУСА хоспитализована 62 пацијента: У протекла 24 сата пет особа прикључено на РЕСПИРАТОРЕ
У НЕКИМ СТЕ СТВАРИМА ПРЕВАЗИШЛИ ИТАЛИЈУ: Хирург Јакопо Палавичини о боравку у Србији, има ВАЖНУ поруку за наш народ
Брис једног пацијента, сумњивог на корона вирус, у Дирекцији за националне референтне лабораторије у Батајници обрађује минимум 10, 12 запослених, а да би се дошло до резултата да ли је особа позитивна или негативна на COVID-19, обрада узорка пролази кроз 6 фаза.
У лабораторији ове дирекције до сада је урађено око 120.000 ПЦР анализа узорака на ковид. Они се обрађују у најинфективнијем делу ове установе, а у самој дирекцији на овом послу ангажовано је 50 људи.
Директор Дирекције др Ненад Доловац објаснио је како изгледа пут откако се од пацијента узме узорак за тестирање до момента када он стигне до њих, као и шта се даље са њима ради.
- Дирекција ради са свим здравственим центрима у земљи. Одмах након узимања узорака, они нам се шаљу преко Института и Завода за јавно здравље, а поједини домови здравља и клинички центри нам директно доносе овде узорке брисева. Одмах након пристизања узорака у дирекцију, они се уносе у информациони систем, значи, заводе се. Након тога иду на прву фазу испитивања, друга и трећа фаза су на ПЦР апарату, после чега иду на очитавање. Када изађу резултати са апарата, већ у року од пола сата они буду објављивани у ковид бази. Значи, здравствена институција која је извршила узорковање код пацијената уноси податке о њему, а лабораторија даје "суд" да ли је позитиван или не - каже др Доловац.
У овој лабораторији дневно се обради од 1.000 до 1.500 узорака, а максимални капацитет је 2.000, колико се обрађивало у јеку другог пика корона вируса. Директор каже да ће у перспективи капацитети бити повећани.
- Тренутно је ангажовано 50 људи у Дирекцији, и још неких 20 људи који екстерно помажу овом систему. 50 људи ради само у лабораторији у 3 смене. Поред система испитивања, имамо и људе који раде обраду резултата, качење резулатата на портал односно њихово објављивање, тако да одређени број запослених ради од куће. Трудимо се да што мањи број људи борави овде због флуктуације, да не би дошло до заражавања. Из тог разлога, један број људи обрађује резултате од куће и објављује их на портал - објашњава он.
Сви они, узорке обрађују у најинфективнијем делу лабораторије, где се и налазе ПЦР машине. Ту се ради се припрема узорака, њихово завођење, а касније и сама ПЦР анализа.
На питање колико запослених ради на обради узорка од једног пацијента, каже да све то зависи од од количине узорака, који долазе на обраде у размаку од 24 сата.
- У једној смени борави од 10 до 20 запослених, а 40 до 50 радника може да уради око 2.000 анализа у року једног дана. Процеси рада у самој лабораторији су прилично одвојени. Један део је завођење узорака, други део је припрема узорака за ПЦР тестирање, трећа екипа ради на припремању мастер микса, и онда четврта екипа ради на ПЦР-у, на завршном делу те анализе. Имамо и пету екипу, која очитава резултате, и шесту, која качи резултате на портал да би били видљиви. Процеси рада су одвојени да не би дошло до контаминације и да би се ефикасност процеса испитивања довела на максималну меру да у току једног дана можемо да примимо и обрадимо ту количину узорака - објашњава Доловац.
Према његовим речима, уколико је брис правилно узет, нема шансе да анализе покажу да је неко лажно негативан.
- Ако вирус постоји у грлу или носу, јако је мала вероватноћа да не буде пронађен. Шта то значи, за сваки брис постоје два штапића, један се стави у грло а други у једну и други ноздрву. Сигуран сам да су сви здравствени радници до сада довољно обучени да на прави и квалитетан начин узимају брисеве, тако да ако вирус постоји у грлу или носу, мала је вероватноћа да буде промашен налаз - каже он.
Како ће свет функционисати ПОСЛЕ пандемије? Неке ствари ће се ДЕФИНИТИВНО ЗАУВЕК ПРОМЕНИТИ (ВИДЕО)
СВЕ СПРЕМНО ЗА НАСТАВУ У ДОБА КОРОНЕ: Школе у Моравичком округу у најбољем реду дочекују 1. септембар
ШТА СЕ КРИЈЕ ИЗА ПАДА БРОЈА ЗАРАЖЕНИХ? Др Тиодоровић открио да ли ће се епидемија СМИРИТИ ДО КРАЈА АВГУСТА
КОРОНА НЕМИЛОСРДНА У УСТАНОВИ СОЦИЈАЛНЕ ЗАШТИТЕ: Преминули штићеник и неговатељица
ОВИ СРБИ ЋЕ ПРВИ ПРИМИТИ ПУТИНОВУ ВАКЦИНУ! Аванс увелико понуђен руском председнику, за лек се СТОЈИ У РЕДУ
РХМЗ ИЗДАО ХИТНО УПОЗОРЕЊЕ! Стиже нам ХЛАДАН ТУШ - у појединим деловима Србије очекује се СНАЖНО НЕВРЕМЕ