СРБИЈА УВОДИ ОБАВЕЗНУ ВАКЦИНАЦИЈУ МЕДИЦИНАРА? После војске и полиције, ускоро пада ОДЛУКА и о здравственим радницима!
Први корак је већ направљен
Сви здравствени радници и медицинско особље у Србији који нису вакцинисани мораће да ураде ПЦР тест на корона вирус о свом трошку пре повратка на посао. Ова мера би могла да буде увод у обавезну вакцинацију запослених у здравству у нашој земљи, а то су већ увеле Грчка и Француска.
НАЈТОПЛИЈИ ДАН ОД ПОЧЕТКА МЕСЕЦА: Жива у термометру ће данас ићи до 40 степени - не излазите напоље без преке потребе!
БРОЈКЕ ЗАБРИЊАВАЈУ, ЧЕТВРТИ ТАЛАС ПОЧЕО: Др Ђерлек открио када ће ДЕЛТА СОЈ показати праву СНАГУ и шта морамо да урадимо
"ДА ЛИ СТЕ СЕ ВАКЦИНИСАЛИ?!" Дарија упутила новинарима питање, а онда им рекла да ураде нешто ШТО НИКО НИЈЕ ОЧЕКИВАО
Невакцинисаном особљу практично је услов за повратак на посао ПЦР тест, било да се враћају са одмора, слободних дана или боловања. Резултати не смеју бити старији од 48 сати и предају се надлежном начелнику одељења или руководиоцу. Ова мера се уводи јер су забележени случајеви преноса инфекције и на особље и на пацијенте, који се за сада крећу у малим бројкама. Међутим, четврти талас практично још није ни почео.
То је инструкција Министарства здравља, али судећи по искуству европских земаља, можда и корак ка обавезној вакцинацији здравственог особља.
Четврти талас већ је узео маха у западној Европи, због чега су поједине земље предузеле мере како би, пре свега, убразале и повећале вакцинацију као једино право оружје против пандемије ковида.
Грчка и Француска уводе обавезну вакцинацију за здравствене раднике, а у овим државама улазак у кафиће, ресторане, тржне центре, позоришта и биоскопе биће дозвољен само посетиоцима с потврдом о вакцинацији или негативним ПЦР тестом.
Пошто је четврти талас короне неизбежан у Србији, а заразнији делта сој све доминантнији, поставља се питање да ли и наша земља треба, попут Француске и Грчке, да подстакне бржу и вакцинацију.
Не треба заборавити да је Србија још крајем маја увела обавезну вакцинацију припадника полиције и војске. Спорадично се најављивала и обавезна вакцинација здравствених радника, али до тога, ипак, није дошло. Да ли је сада право време за то, поготово што епидемиолози листом понављају да је лето идеални период за масовну вакцинацију и адекватну припрему за знатно теже епидемиолошке услове најесен?
Др Кон: Обавезна вакцинација легитимна тема
Члан Кризног штаба др Предраг Кон више пута је поновио да је обавезна вакцинација легитимна тема.
- Питање зашто се не уведе обавезна вакцинација је на месту. Ми у Кризном штабу смо рекли да треба да буде обавезна за медицинске раднике – нагласио је др Кон.
Др Шеклер подржава обавезну вакцинацију
И вирусолог Миланко Шеклер оберучке подржава обавезну вакцинацију здравствених радника.
- Мени је логично да се здравствени радници вакцинишу и буду заштићени у контакту са пацијентима. Не дај Боже, ако се инфицирају од ковида, заврше у болници или умру они на тај начин угрожавају здравствени систем – истиче др Шеклер.
Наш саговорник подвлачи да би обавезна вакцинација свакако допринела да многи озбиљније схвате пандемију.
- Скоро сам срео једног младића који ми је рекао да ће се вакцинисати када вакцинација буде обавезна. Када сам га питао зашто тек тада, рекао ми је да чим вакцинација није обавезна то значи да пандемија није озбиљна. Нисам знао шта да му одговорим, избио ми је све аргументе – наглашава Шеклер.
Како каже, не разуме због чега људи и даље имају отпор према вакцинацији.
- До сада је у свету дато три милиона доза, а код нас је вакцинисано 2,8 милиона људи. Где су ти људи којима је било толико лоше или који су, не дај Боже, умрли од вакцине? До сада би се сигурно чуло и видело да постоје такви – објашњава др Шеклер.
Вирусолог из Краљева, такође, сматра да је условљавање уласка у затворене објекте потврдом о вакцинацији или негативним ПЦР тестом одлично решење.
- То је већ увео Беч. На тај начин подстиче се велики број младих да се вакцинише. Ако ви на свака два дана треба да радите ПЦР тест да бисте ушли у кафић и ресторан, то је већ велики трошак. У Бечу је то услов и за одлазак код фризера, у теретану, градски превоз… - подвлачи Шеклер.
Др Петровић: Већ каснимо с обавезном вакцинацијом
Епидемиолог др Радмило Петровић сматра да се касни са увођењем обавезне вакцинације пошто се делта сој већ раширио.
- Свакако подржавам обавезну вакцинацију здравствених радника, али мислим да смо изгубили пуно времена јер је од прве дозе до стицања имунитета након друге дозе потребно месец и по дана. Здравствени радници су највише изложени инфекцији, а притом, ако су асимптоматски случајеви, могу вирус несвесно да преносе другиома. Болнице и амбуланте су расадници ковида – оцењује др Петровић.
Како каже, уколико потврда о вакцинацији или негативни ПЦР тест буде услов за улазак у угоститељске објекте то ће мотивисати, пре свега, младе да се вакцинишу.
- Млади морају да знају да вакцинацију штите и себе и своју околину, своје укућане, своје најближе… Не треба бити себичан. Ако теби можда корона не може ништа, то не значи да није опасна по друге – закључује др Петровић.
Обавезна вакцинација и правно могућа
Да је у Србији обавезна вакцинација против короне и правно могућа сведочи Закон о заштити становништва од заразних болести, који је у новим одредбама оставио простор да се одлука о обавезној вакцинацији донесе уколико за тим буде потребе.
Та одлука, према новом законском решењу, спада у надлежност министра здравља, а доноси се посебном уредбом. Закон прописује и казне за оне који би, у таквом случају, одбили обавезну имунизацију.
О томе је говорила и в.д. директора Института за јавно здравље Милан Јовановић "Батут" др Верица Јовановић.
- У складу са чланом 33 Закона о заштити становништва од заразаних болести, ванредна имунизација, која може бити препоручена или обавезна, наређује се актом министра здравља, у складу са препорукама Светске здравствене организације, а на предлог Института за јавно здравље Србије и уз сагласност Републичке стручне комисије за заразне болести - навела је у свом одговору докторка Јовановић.
Обавезна вакцинација управо се помиње и у самом закону.
- У случају појаве епидемије заразне болести које су утврђене законом или друге заразне болести, може се одредити и препоручена или обавезна ванредна имунизација против те заразне болести за сва лица, односно за одређене категорије лица, ако се утврди опасност од преношења те заразне болести, као и у случају уношења у земљу одређене заразне болести, у складу са плановима за одстрањивање и одржавање статуса искорењивања одређених заразних болести - наводи се у закону.
Казне за оне који неће да се вакцинишу
Закон такође прописује и казне за оне који одбијају обавезну имунизацију и о томе је докторка Јовановић говорила за "Блиц".
- Према члану 85 Закона о заштити становништва од заразних болести предвиђена је новчана казна у износу од 50.000 до 150.000 динара за физичко лице ако одбије обавезну имунизацију лица одређеног узраста као и за физичко лице које не поступа по прописима, одлукама или наредбама које доносе надлежни органи у складу са овим законом, а којима се одређују мере за заштиту становништва од заразних болести, што би вероватно био случај када је у питању обавезна ванредна имунизација на основу наредбе министра здравља - објашњава докоторка Јовановић.
Шира овлашћења министра
Према закону, министар здравља има шира овлашћења и могућност доношења одређених мера.
Министар здравља Златибор Лончар
Министар на основу предлога Комисије и Завода може наредити:
а) забрану окупљања на јавним местима
б) ограничење кретања становништва у подручју захваћеном ванредном ситуацијом;
в) забрану или ограничење путовања;
г) забрану или ограничење промета појединих врста робе и производа;
д) ванредну вакцинацију;
ђ) мере личне заштитете од инфекције.
Ради спречавања уношења заразних болести у земљу, сузбијања и спречавања њиховог преношења у друге земље, министар на предлог Комисије и Завода може наредити мере за заштиту становништва од заразних болести, и то:
1) забрану путовања у земљу у којој влада епидемија заразне болести;
2) забрану кретања становништва, односно ограничење кретања становништва у подручју захваћеном одређеном заразном болешћу, односно епидемијом те заразне болести;
3) забрану или ограничење промета појединих врста робе и производа;
4) обавезно учешће здравствених установа, других облика обављања здравствене делатности, других правних лица, предузетника и грађана у сузбијању заразне болести и коришћењу одређених објеката, опреме и превозних средстава ради сузбијања заразних болести;
5) Обавезан лекарски преглед, лабораторијско испитивање или подношење извештаја о лабораторијском испитивању приликом уласка у земљу из одређених земаља.
У Грчкој обавезна вакцинација и за раднике домова за старе
Грчки премијер Киријакос Мицотакис најавио да ће Грчка увести обавезну вакцинацију за здравствене раднике и особље у старачким домовима.
- Вакцинација ће бити обавезна од 1. септембра за здравствене раднике, а особље у старачким домовима треба да буде вакцинисано најкасније до 16. августа. Ко не буде хтео, биће привремено суспендован с посла – упозорио је Мицотакис, и додао да се обавезна вакцинација уводи и у војсци.
Како је рекао, Влада је то одлучила да би подстакла више људи да се вакцинише, док се нагло шири делта сој коронавируса, и пошто се “показало да је 99 одсто болесника на респираторима у болницама невакцинисано”.
Три четвртине Грка старијих од 60 година до сада је вакцинисано. У Грчкој је потпуно вакцинисано 4,3 милиона од 10,7 милиона становника.
- Земља се неће затворити због ставова неких – одговорио је Мицотакис.
Премијер Грчке посебно је апострофирао да од петка ступају на снагу мере према којима ће улазак у затворене објекте као што су позоришта, биоскопи и барови бити дозвољен само вакцинисанима или онима с негативним ПЦР тестом.
Како је нагласио, таква мере се већ примењује у Аустрији, Данској, Немачкој и Луксембургу.
Француска уводи здравствене пропуснице
И француски председник Емануел Макрон истакао да ће сви здравствени радници у овој држави морати да се вакцинишу до 15. септембра.
- Сви запослени у здравственим установама, било да су медицинско особље или не, као и особе које су у контакту са осетљивим особама, мораће да се вакцинишу. Имаће до 15. септембра да се вакцинишу, а затим ће бити примењене санкције - рекао је Макрон.
Такође, Француска уводи и такозване здравствене пропуснице које ће од августа бити обавезне у ресторанима, кафићима и превозу.
- Здравствена пропусница ће се примењивати и у тржним цемтрима, као и у болницама, домовима за старе, социјалним установама, али и у авионима, возовима и аутобусима за дуге вожње. На та места ће моћи да иду само вакцинисани или особе са негативним тестом - рекао је француски председник.
Макрон је нагласио да ће за десетак дана та пропусница бити обавезна и у објектима забаве и културе.
Иначе, око 40 одсто становништва Француске је у потпуности вакцинисано.
Подсећања ради, Москва је још средином јуна увела обавезну вакцинацију радника у услужном сектору, трговини, угоститељству, транспорту, здравству, стамбено-комуналним услугама, образовању и култури. И тако постала први град у свету који је то учинио.