НАШИ ЛЕКАРИ СУ ЧУДОТВОРЦИ! Уградња вештачког срца младићу урађена по други пут на Институту Дедиње
Одбројавао је последње сате живота и само захваљујући лекарима Института за кардиоваскуларне болести Дедиње Душан Ристић (29) из Лесковца је међу нама
Успешно му је уграђено вештачко срце и он поново може да говори и хода. И да сачека трансплантацију. У тиму који је оперисао младића били су проф. др Милован Бојић, директор института, др Саша Боровић, управник Центра за лечење срчане слабости на институту, др Драгана Кошевић, др Младен Боричић, анестезиолози др Драгана Унић Стојановић и др Синиша Јагодић.
ВЕЛИКА ТУГА: Сергеј (10) отишао у Турску на лечење, а онда је изненада остао без оца који је преминуо од короне!
ТРЕЋА ДОЗА ПОСЛЕ ПЕТ МЕСЕЦИ? Данас пада одлука - хоће ли се убрзати имунизација или донети нове мере
СРПСКА ВИРУСОЛОШКИЊА РАЗБИЈА МИТОВЕ О ВАКЦИНАМА: Кључ је у бустер дози и у другој генерацији цепива на којима се увелико ради
Др Бојић је рекао да је Душан дошао на институт на самом крају, исцрпљених свих метода лечења, да би тим лекара покушао оно немогуће.
- Како би трајно решио здравствени проблем и био кандидат за срчану трансплантацију, једини начин је била уградња тоталног вештачког срца, и то у фази кад су остали органи почели да попуштају. Захвалност дугујемо Републичком фонду здравственог осигурања и проф. др Сањи Шкодрић, она је одобрила интервенцију, која је урађена велемајсторски. Успели смо да прођемо и компликовани постооперативни ток с најмањим могућим компликацијама јер смо много тога научили од прве успешно уграђене трансплантације тоталног вештачког срца - пацијенту Зорану Милићевићу 9. децембра 2017. године.
Др Саша Боровић каже да су пацијенти као што је Душан најкомплекснији и да им се пружа најквалитетније лечење, које је најсавременије у размерама светске медицине.
- Душан је добио вештачко срце и један је од приближно 2.000 пацијента у свету који имају ту врсту помоћи да се живот квалитетно одржи и да се сачека трансплантација. Мало је центара на свету који ово раде јер је хируршка процедура изузетно изазовна, а након уградње организам мора да се споји и упари с новим срцем, које мења природно срце. Синхронизација организма с вештачким срцем је огроман изазов за клиничаре и ми смо тимски дорасли том изазову. Убеђен сам да ће Душан за месец дана навијати на стадиону за Звезду.
Такође, своју срећу због Душана није крила ни др Драгана Кошевић, која је успела да помогне младим људима да преброде до времена кад ће добити срце.
- Ради се о пацијентима који су суочени с крајем живота, а врло су млади. Имамо начин да помогнемо и да се премости тај пут чекања, да квалитетно доживе срчану трансплантацију. Душан болује од своје 16. године. Њега су донели на институт, операција је трајала пет сати, а сада корача и може да дочека срце. Три пута више људи умире од срчане слабости него од малигних обољења, јер се код срчаних слабости чека.
Пацијент Душан Ристић истакао је да је захвалан медицинском особљу и лекарима који су му спасли живот: - Нисам могао да ходам, прича, једем, сада се много боље осећам и јако сам срећан.
Др Миљко Ристић: Сензационалан догађај за нашу медицину
- Историјат пресађивања вештачког срца дуго траје и до сада није нађено адекватно решење осим овог срца. Ова друга интервенција је сензационалан догађај за нашу медицину и охрабрује људе који се налазе у терминалној срчаној инсуфицијенцији да ће и они добити вештачко срце. То је болест која је узела маха у свету, од ње болују милиони пацијената - рекао је др Миљко Ристић, координатор за развој кардиохирургије у Србији.
Ови лекари су чудотворци
Часлав Ристић, Душанов отац, каже да нема срећнијег човека од њега и његове супруге јер Душана гледају живог и здравог - Захваљујем се овим дивним људима, које у шали називам чаробњацима и чудотворцима, који праве чуда овде на институту.