Лекари у Крагујевцу направили ЧУДЕСАН ПОДУХВАТ: Трудноћа успела уз помоћ ЕМБРИОНА ЗАМРЗНУТОГ НА -196 СТЕПЕНИ
Жена успела да затрудни после осам година
На Одељењу за биомедицински потпомогнуту оплодњу, које ради од марта 2018. у крагујевачком Клиничком центру, први пут је изведена трудноћа са ембрионом који је био замрзнут на минус 196 степени Целзијуса.
Меридианбет има савршену комбинацију – Бонус за спортско клађење и казино игре за све нове играче!
ЛЕПЕ ВЕСТИ ЗА СВЕ БУДУЋЕ РОДИТЕЉЕ! Наставља се ВАНТЕЛЕСНА ОПЛОДЊА о трошку државе
Млада Крагујевчанка великог срца: Вера дала оглас за чување деце, један сат кошта ЈЕДАН СМС ЗА БОЛЕСНЕ МАЛИШАНЕ (ФОТО)
Марији Вујичић, сада четрдесетдвогодишњој срећној трудници, 27. јуна је у материцу враћен ембрион који је приликом ранијег безуспешног покушаја вантелесне оплодње био вишак, па је као такав замрзнут.
Како каже др доц. Марија Шорак, примењен је поступак којим се на безбедан начин чувају добри и квалитетни прекобројни ембриони које жена може да има када се заврши стимулација овулације, аспирација јајних ћелија и оплоде квалитетне јајне ћелије.
- Често добијемо и осам, па и десет ембриона, и онда оне најбоље бирамо и чувамо их на ниским температурама у течном азоту. То жену поштеђује поновног поступка стимулације и аспирације, која се ради у анестезији.Тако у одређеном тренутку одмрзавамо и једноставним поступком вратимо код жене - каже др Марија Шорак.
Ембриони који су овако замрзнути могу да се чувају на овај начин дуго, забележено је то да је недавно успешно враћен ембрион који је био замрзнут целих 20 година. За сада се код нас ембриони бесплатно чувају замрзнути пет година, након чега се контактира с родитељима који одлучују да ли ће да се униште, или да се и даље чувају, али уз материјалну надокнаду.
До сада је у КЦ Крагујевац обављено 100 вантелесних оплодњи, али успешност је 38 одсто.
Прва трудница која је зачела са замрзнутим ембрионом Марија Вујичић је презадовољна резултатима које су постигли лекари. Каже да је раније замрзла три ембриона, а да је сада са једним од њих трудна.
ДОБРА ВЕСТ ИЗ ИЗ ОВОГ ГРАДА У СРЦУ СРБИЈЕ: Корона губи битку, од 114 узорака сви су негативни
ЧИЈУ ЋЕ ВАКЦИНУ УЗЕТИ СРБИЈА? Струка дала јасан одговор!
ПРАВИ БОРАЦ: Миљенко је потпуно непокретан, али свакодневно поправља аутомобиле и ради тешке сеоске послове
- То је крио-ембриотрансфер којим је убачена практично бласта, ембрион стар пет дана. Све је прошло безболно и како треба. Не пијем никакве лекове, долазим на контроле ултразвуком, прати се природни циклус. Удата сам, заједно смо 20 година и имала сам пре осам година трудноћу која није успела и више нисам могла да затрудним природним путем. Ово је трећи пут да покушавам вантелесну и успео је. Колико сам задовољна, тешко могу да опишем - прича Марија.
Поред лекара, битну улогу у уиграном тиму који се бори за то да што више парова добију децу су и ембриолози Александра Гавриловић и Аида Парандиловић. У њиховим рукама је велики део посла, од јајних ћелија, њиховог праћења, оцењивања, бирања, па преко самог тренутка вантелесне оплодње ИЦСИ или класичном методом, до самог добијања ембриона и њиховог чувања у посебним условима. Оне тврде да је замрзавање ембриона, које је почело да се примењује у Крагујевцу у септембру прошле године, велики корак за ову установу и да је већ дало свој први резултат.
Центар за биомедицински потпомогнуту оплодњу у КЦ Крагујевац је паузирао са радом неколико месеци због епидемије Covida 19, али, како каже др Шорак, почиње поново од првог септембра. Већ је спремно тридесетак парова да крену у процес ВТО, а за све заинтересоване чекања нема, и крећу у поступак борбе за потомство најдуже за месец дана.
Подсећемо, Комисија за биомедицински потпомогнуту оплодњу (БМПО) требало би, после паузе због погоршања епидемиолошке ситуације, да од 17. августа наставе са радом, а клинике да почну да спроводе поступке вантелесне оплодње о трошку државе најкасније од 1. септембра.
То је препорука Републичког фонда за здравствено осигурање и Републичке стручне комисији за БМП.
Упутством које је РФЗО доставио здравственим установама, омогућује се вантелесна оплодња на терет здравственог осигурања и женама које су у време прекида рада комисија напуниле 43 године и оне би требало комисији да се јаве у року од 30 дана по почетку рада.
Продужен је рок важења резултата свих анализа за три месеца и то за оне који током месец дана од започињања рада комисија буду имали заказан преглед.
Дека из Новог Сада ушао у продавницу да купи мајицу, а онда је СВОЈИМ РЕЧИМА расплакао све купце
Др Немања Дамјанов из Института за реуматологију: "Нисмо изгубили ниједног ковид болесника"