ЛЕКАРИ УПОЗОРАВАЈУ: АКО ОВО УРАДИТЕ ЗА ПРАЗНИКЕ МОЖЕ БИТИ ПОГУБНО ПО ЖИВОТ! Сви се јављају са истим тегобама
Лекари јуче имали пуне руке посла.
Упркос апелима лекара да током празника не претерујемо у храни и пићу, нарочито поле периода поста, судећи према извештају из београдске Хитне помоћи, многи нису могли да одоле ускршњој трпези. Зато су лекари јуче имали пуне руке посла због једне од главних последица преједања - напада жучи!
Осим хроничних болесника који су се јуче јављали за помоћ, телефони Хитне помоћи усијали су се и због преједања. Како је за "Блиц" рекао дежурни доктор у Хитној помоћи, грађани су се највише жалили на болове у стомаку, али је било и интервенција због напада жучи.
- Синоћ смо имали нешто већи број позива грађана због претераног конзумирања хране. Грађани су углавном звали због болова у стомаку, мучнине, нагона за повраћањем и других симптома који су указивали на напад жучи - наводе у Хитној помоћи.
Стомаци и данас пред изазовом
Стомаци нам се још нису одморили од роштиљања за првомајске празнике, на то се надовезала гозба за Васкрс која, поред јаја, у већини домова обично укључује и чорбе, и сарме, и печење, и руске салате, па до торти и колача...
Будући да и данас празнујемо, а уједно се обележава Ђурђевдан, једна од највећих српских слава, пред многима ће и данас бити изазов - како одолети изобиљу сланих и слатких ђаконија? Нема чаробног штапића, решење је само једно, свима добро познато:
- Умереност у храни и пићу је универзалан савет и увек апелујемо на грађане да буду обазриви - поручују из Хитне помоћи.
Јак, изненадни бол испод ребара
Услед наглог преједања може доћи до акутног напада жучне кесе, односно холециститиса. О томе је недавно за "Блиц" говорио доцент др Миљан Ћеранић, специјалиста опште хирургије Универзитетског клиничког центра Србије (УКЦС).
- Након конзумирања масне хране и јаја, треба пратити бол испод десног ребарног лука, што може да укаже на упалу жучне кесе. Бол је изузетно јак, нагло се појачава, и траје 6 сати и дуже. Може се јавити и мучнина - истакао је др Ћеранић и додао:
- Такви пацијенти, треба да се јаве у најближу дежурну амбуланту, где је неопходно да им се уради ултразвук, којим могу да се уоче каменчићи, као и крвна слика и биохемија. У зависности од величине проблема, пацијентима прво могу да се пропишу антибиотици, па да тек иду на операцију, а неки се одмах оперишу.
Прва помоћ услед напада жучи
-Особа би требало да се смири и покуша да се опусти како би смањила бол и нелагоду
-У ублажавању бола у стомаку може да помогне топлотни јастук или флаша са топлом водом
-Пијење воде може помоћи у олакшању симптома и спречавању дехидратације, посебно ако се јавља повраћање.
-Избегавати унос хране и пића током напада жучи, посебно масне, пржене или зачињене хране, која може иритирати жучну кесу.
-Ако симптоми напада жучи не пролазе или се погоршавају, потражити медицинску помоћ
Бројне последице преједања
Иначе, др Ћеранић је упозорио за "Блиц" да прекомерна употреба хране, укључујући и јаја, може довести до различитих здравствених проблема:
-Висок холестерол - јаја су богата холестеролом, па прекомерно конзумирање може допринети повећању нивоа холестерола у крви, што може повећати ризик од срчаних болести.
-Повећан ризик од срчаних болести - прекомерна конзумација хране богате засићеним мастима, као што су јаја, може повећати ризик осрчаних болести, посебно ако се комбинује са нездравим начином исхране и недостатком физичке активности.
-Проблеми са варењем -претерано конзумирање јаја може довести до проблема са варењем код неких људи, као што су надимање, гасови или гастроинтестиналне тегобе.
-Алергије - јаја су један од најчешћих алергена, па прекомерна конзумација може изазвати алергијске реакције код особа које су алергичне на протеине који се налазе у јајима.
-Вишак тежине и гојазност - прекомерно конзумирање хране богате калоријама, као што су јаја, без адекватне физичке активности може довести до вишка тежине и гојазности, што је фактор ризика за многе здравствене проблеме, укључујући дијабетес типа 2 и болести срца.
Извор: Србија Данас