ЧЕСТО ПОСЕГНЕТЕ ЗА ЛЕКОВИМА ПРОТИВ БОЛОВА: Колико то може бити опасно и како правилно да их пијемо
Лекови против болова могу изазвати зависност али и теже последице
Људи свакодневно користе лекове против болова за које се верује да увек могу помоћи, односно значајно олакшати различите врсте физичких нелагода. Треба имати у виду да се ипак не смеју олако користити.
НАЈНОВИЈИ ПОДАЦИ! Још 2.069 инфицираних, преминуло је 37 пацијената: Кризни штаб доноси ДВЕ ВАЖНЕ ОДЛУКЕ?
ТРЕНУТАК ИСТИНЕ! ДЕЧАК (15) У ПОЛИЦИЈИ: Са оцем отишао да да изјаву о нестанку - за Теодором се још увек трага
"ХВАЛА ПРЕДСЕДНИКУ ШТО ЋЕ НАС ПРИМИТИ" Огласила се супруга пуковника Лаловића са потресним речима
Већина оваквих медикамената се може купити без рецепта, садрже законски дозвољене дозе и сигурни су за коришћење уколико се узимају према назначеном временском распореду. Неке особе их илегално користе како би се, бар привремено, ослободиле менталних болести попут депресије и анксиозности. Злоупотреба лекова може довести до екстремно еуфоричног понашања или чак халуцинација.
Такође постоји могућност појаве зависности уколико се хемија мозга промени. Пацијент стекне толеранцију на лекове па му треба више доза како би постигао прејашње ефекте. Ово су три лека против болова које грађани највише купују зато што су најдоступнији (у неким апотекама се издају без рецепта у недозвољеним количинама), али можда нису свесни озбиљности њихових нуспојава:
Парацетамол
Осим за ублажавање болова, може се користити и за смањење високе телесне температуре. Доступан је у комбинацији са другим лековима, а нарочито оним против прехладе и грипа. Уобичајена доза за одрасле је једна или две таблете од 500 мг до четири пута у 24 сата. Између узимања доза обавезно треба правити паузу од четири сата. Не сме доћи до искушења повећавања количине парацетамола уколико је бол екстремна. НХС наводи да је сигуран за труднице и дојиље, уколико конзумирају најмању могућу дозу.
Нажалост, нису ретки случајеви зависности са фаталним исходом. Алана Спанки, двадесетогодишња студенткиња Универзитета у Отагу (Нови Зеланд), је пре три године преминула од акутног затајења јетре до којег је дошло претераним конзумирањем парацетамола.
- Претерана употреба није схваћена озбиљно. У моменту када схватите да имате озбиљан проблем, већ је касно - изјавио је њен отац.
Наредни лек који такође може бити опасан ако се пије у количини већој од дозвољене је ацетилсалицилна киселина, познатија као аспирин.
Ацетилсалицилна киселина
Чувена америчка Мајо клинка наводи да дневна терапија аспирином може смањити ризик од срчаног удара, али да она није за сваког. Уколико сте имали срчани или мождани удар, доктор ће вам препоручити његово свакодневно узимање, осим ако имате озбиљну алергију или историју крварења.
Иако је аспирин сигуран за за употребу код главобоље, болова у телу или температуре, свакодневна употреба без контроле лекара и на властиту руку може довести до можданог крварења те увек треба водити рачуна о дозирању онако како је написано на леку или како је лекар препоручио.
Идући лек се, између осталог, примјењује код зубобоље, менструалних тегоба, артритиса и уганућа.
Ибупрофен или бруфен
Саветује се да се таблете и капсуле ибупрофена увек узимају са храном или млеком како бисте смањили шансу од добијања желучаног поремећаја. Не користите га дуже од 10 дана, а у супротном случају се обавезно требате обратити стручном лицу.
Особама које имају оштећене бубреге, јетру или срце ибупрофен може у великој мери додатно погоршати функционисање наведених органа. Магазин Тајм наводи да је у проучавању више од 55.000 жена у Студији о здрављу медицинских сестара откривено да оне које су редовно користиле Ибупрофен у периоду од шест година имају 10 посто већи ризик од губитка слуха у односу на људе који га нису користили или су га ређе узимали.
Оно што је сигурно јесте да коришћење било каквих лекова има добре и лоше стране. Из тог разлога је јако важно прочитати упутства које се налазе у свакој кутији, а затим разговарати са лекаром како бисте пронашли идеално одговарајуће решење за борбу против ваших болова.