"ПИЈУ ЛЕКОВЕ КОЈИ МОГУ ДОВЕСТИ И ДО КРВАРЕЊА" Др Перишић упозорио на последице од узимања антибиотика "на своју руку"
Гастроентеролог на Првој о лековима и бактерији која се множи у милијардама!
Проф. др Војислав Перишић, гастроентеролог, причао је на Првој о антибиотицима и бактеријама у нашем систему.
Због пандемије узимамо све више антибиотика, и упркос чињеници да би без њиховог открића популација у прошлом веку била преполовљена, не смемо их узимати на своју руку јер можемо да направимо хаос у организму.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2020/03/09/as188.jpg?itok=rPZFHfT5)
СПЦ И ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ ВЕЛИКУ СВЕТИТЕЉКУ: Према веровањима жене данас обавезно треба да ураде једну ствар
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/17/pjimage.jpg?itok=3zDKjldF)
НА КИШУ СМО И НАВИКЛИ, А САДА НАМ СЕ СПРЕМА И ГРАД: Радарски центри у Србији спремно чекају градоносне облаке
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/05/17/ivana_stasevic_karlicic.jpg?itok=fi9Sg9oK)
Утицај пандемије на ментално здравље људи забрињавајућ! Наша докторка открила ко је највише "погођен" депресијом
Након годину и по дана короне, пијемо све више антибиотика који могу довести до стварања клостридије. Проф. др Перишић је то врло сликовито показао - превукао је прстом преко стола у студију, а потом се правио да га је лизнуо!
- Клостридија има споре и опне, ње има свуда она је као посматрач у нашем организму. Има је много, свуда. Око 30 одсто пацијената у болници добија болничку клостридију, онда се само чека антибиотик да би она експлодирала - рекао је он.
- У тим условима, 18 одсто пролива су од клостридије, и код куће! Када добијеш пролив код куће, и то је од ње, свуда је око нас. Правило каже овако. Ако неко користи антибиотик, добиће до петог дана пролив и знаће да има клостридију. Неки пут после узимања антибиотика, прође и два месеца да се активира клостридија која је тада ушла у организам. То многи не знају - рекао је проф. др Перишић.
У питању је, каже он, "обичан" пролив или температура, али може бити и опака форма симптома.
- Постоје клостридије нап 1, имају 20 одсто више токсина А и Б. Токсин А прави водене проливе, а токсин Б прави крваве. И сада имамо клостридије које имају и један, и други - рекао је он.
- Примена антибиотика и хоспитална хигијена су веома значајне. Знам да је тешко, у овом хаосу, ја се дивим колегама у болницама како одржавају хигијену када пацијенти имају и ковид, и дијареју. Ако један има, цело одељење ће имати клостридију. То је опасно у болничкој средини - рекао је он.
Осам дана траје лечење, ако антибиотик делује.
- Правило је следеће, ако је дете узимало антибиотик и добило пролив који траје три дана, токсин клостридије је кривац. Она мора да се лечи. Тоалета и хигијена руку су такође значајни, да не би добио и неко од укућана јер је она, понављам, свуда око нас - рекао је проф. др Перишић.
- У 20 одсто, клостридија ће се поновити. Одједном после месец дана, опет пролив, опет клостридија! Ако се често понавља, то је већ улцерозни колитис - рекао је он.