ПРИПРЕМИТЕ СЕ УНАПРЕД! Ускоро почиње летње рачунање времена - ови савети су злата вредни
Да бисте избегли проблеме повезане с летњим рачунањем времена, најбоље је да се припремите унапред.
Летње рачунање времена почиње у недељу 26. марта. Тада ћемо, у ноћи између суботе 25. марта и недеље 26. марта казаљке померити за један сат унапред, дакле са два на три сата.
Те ноћи ћемо спавати сат времена краће, али дан ће бити дужи.
ДА ЛИ СТЕ СПРЕМНИ ЗА КИШУ? Нова најава РХМЗ не обећава - поново преокрет
ЖИВЕО СА НЕВЕСТОМ КАО СА СЕСТРОМ! Чинио је многа чуда, изболи га ножевима, ОВУ молитву обавезно изговорите и постаће ваш анђео чувар
БЕОГРАЂАНИ ОПРЕЗ! Опасна зараза хара градом, само у фебруару заражена 61 особа - посебно се чувајте у ОМИЉЕНИМ БУТИЦИМА
Померање сата у Србији, као и у већини земаља Европе, дешава се два пута годишње - последњег викенда у марту прелазимо на летње, док последњег викенда у октобру почиње зимско рачунање времена.
Међутим, да ли сте се питали како ово померање утиче на наш сан?
Како пише "Метро", довољан је само један поремећај у распореду спавања да би се створио "домино ефект поспаности". Према стручњацима за спавање, последице мењања наше рутине могу трајати дуже него што очекујемо, а све захваљујући хормонима које наше тело производи.
- Мелатонин је хормон који производи пинеална жлезда у нашем мозгу која регулише наш циклус спавања и будности. Лучи се као одговор на мрак и помаже нам да се осећамо уморно и спремно за спавање, а потискује га светло тако да, када смо више изложени дневном светлу, наше тело може производити мање мелатонина - објашњава докторка Суе Пекок.
Она додаје да померање казаљки на летње рачунање времена често може да узрокује привремени поремећај нашег обрасца спавања док се наше тело не навикне на промену.
- Ово посебно утиче на оне који су осетљиви на промене када је њихов ритам спавања у питању. Некима може да прође и неколико дана док се ниво мелатонина не прилагоди новом циклусу светла и таме - каже докторка.
Да бисте избегли проблеме повезане с летњим рачунањем времена, најбоље је да се припремите унапред.
Прво, докторка Суе Пекок предлаже поступно прилагођавање распореда спавања одласком у кревет и буђењем од 10 до 15 минута раније сваки дан.
- Немојте да уводите драстичне промене, јер одржавање доследње рутине спавања регулише унутрашњи сат и побољшава квалитет сна. Ово правило важи и у току викенда - саветује она и додаје да би било корисно да ставите маску за спавање.
За крај, докторка саветује и да будете напољу што више у току дана, како бисте смањили осећај умора.