ЛИМ И ДРИНА ПРЕТЕ: Вода носи дрвље и балване, у приправности и Цивилна заштита (ВИДЕО)
Штабови Цивилних заштита су у стању приправности, из часа у час се прати ситуација на терену, а у одређеним деловима земље очекује се још падавина.
Последњих сати, обилне падавине захватиле су већи део Црне Горе, југозападне, јужне и југоисточне крајеве Србије, што је по правилу изазвало пораст водостаја на мањих и већим рекама. Бележи се велики прилив Таре и Пиве из Црне Горе, те је ниво реке Дрине у порасту.
Становништво упозорено на приправност
Набујала Дрина кроз Фочу носи дрвље и балване, а висока и јака матица враћа реку Ћехотину, па је при самом ушћу порастао и ниво ове притоке Дрине, претећи да се излије у фочанском насељу Доње Поље.
У Србији падавине јењавају
Недељко Тодоровић из РХМЗ Србије рекао је за портал SrbijaDanas.com да је "главнина падавина прошла у току претходне ноћи и јутрос, да је у овим поподневим сатима на снази пауза, тј. слабљење падавинских активности и да ће у току ноћи и сутра највише падавина уследити у јужним и југоисточним крајевима, али да количина падавина неће прећи 40 одсто ових које су изазвале поплаве у Црној Гори и на југозападу Србије."
- У Војводини ће бити далеко мање падавина, као и у Београду, а наредних дана ће падавине постепено јењавати и престати, рекао је Тодоровић.
Општински штаб Цивилне заштите у Фочи је у стању приправности и прати ситуацију на терену. За сада нема опасности, а до даљег пораста нивоа Дрине могло би доћи уколико се наставе падавине, упозоравају надлежни. Становништво у приобаљу је упозорено да буде у стању приправности и да заштити материјална добра.
Река Лим наставила је данас да расте и у поподневним сатима и према подацима начелника Одељења за ванредне ситуације у Пријепољу Горана Посркаче, у том граду је водостај Лима у 14 сати износио 318 центиметара, што је изнад коте ванредне одбране од поплава.
Према подацима Републичког хидрометеоролошког завода Србије, ниво Лима код Пријепоља је у 13 сати износио 303 центиметра и био је тада три центиметра изнад коте ванредне одбране од поплава.
- Према нашим прогнозама врх овог поплавног таласа на Лиму ће уследити негде између 17 и 18 сати. После тога очекујемо стагнацију водостаја. Ипак, све зависи од метеоролошке ситуације која је и даље неповољна - рекла је за "Полимље" хидролог РХМЗ Србије Јелена Јеринић.
У насељу Залуг, низводно од Пријепоља, евакуисане су две породице а Лим се излио и у Бродареву, Ивању, Великој Жупи и на два места у ужој градској зони, али за сада без озбиљнијих последица.
- Штаб за ванредне ситуације је прогласио стално заседање. Ми се надамо да ће се остварити прогнозе стручњака да ће ускоро Лим прећи у стагнацију - рекао је начелник Одељења за ванредне ситуације, Горан Посркача.