ЉУБАВНИЦА ЈОЈ МУЖЕВЉЕВУ ПЕНЗИЈУ: Београђанка није ни слутила да шта ће јој се десити - годинама варана и на "фињака" опљачкана
Мушкарац из Београда је са супругом имао двоје деце, док је са љубавницом добио једно. За љубавницу и то дете нико од његове породице није знао све док он није преминуо.
Супруг једне Београђанке је ове јесени изненада преминуо од инфаркта, а након тога уследио је шок у фамилији. Љубавница је сазнала за његову смрт и открила да са њим има дете које је он законски признао. Супруга је два месеца после његове смрти поднела Фонду ПИО захтев за породичну пензију на основу двоје малолетне деце. Решење још није добила, али је у међувремену чула да љубавница већ прима ту пензију за своје дете.
У Фонду ПИО објашњавају да супруга која је била у браку и није за живота свог партнера знала да он има и ванбрачну жену не може да јој оспори право на пензију, уколико она испуњава услове предвиђене законом.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/09/zoranperovic.jpg?itok=qpuymS77)
ПОТРЕСНА ИСПОВЕСТ ЈУНАКА СА КОШАРА! Зоран је гледао другаре како гину, завили му живу рану: Утонуо сам у мрак (ФОТО)
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/08/17/profimedia-0166820726.jpg?itok=3VMg-9J6)
БЕОГРАЂАНКА РАДИЛА КАО ПРОСТИТУТКА ЗА 100 ДИНАРА! Када су је питали зашто таква цена, дала је ШОКАНТАН одговор
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2022/04/09/vladislav_vukomanovic.jpg?itok=Mxi0Dr6P)
"САДА ДРУГЕ ИНФЕКЦИЈЕ СТУПАЈУ НА СЦЕНУ" Др Вукомановић упозорава родитеље: На ове симптоме обратите пажњу
- Право на породичну пензију поред супруге има и ванбрачна партнерка уколико је заједница трајала најмање три године или ако са покојним има заједничко дете. Постојање ванбрачне заједнице се утврђује у ванпарничном поступку који се покреће на захтев ванбрачног партнера и уз захтев за пензију се подноси правоснажна судска одлука којом је утврђено постојање ове заједнице - кажу у Фонду.
Ово право могу да остваре чланови породице умрлог који је навршио најмање пет година стажа осигурања, испунио је услове или је већ корисник пензије.
Ко све може да наследи пензију
Члановима породице по закону се сматрају супружник и ванбрачни партнер у складу са прописима којима се уређују породични односи, односно деца (рођена у браку или ван брака или усвојена, пасторчад коју је издржавао, унучад, браћа и сестре и друга деца без родитеља, односно она која имају једног или оба родитеља који су потпуно неспособни за рад, а коју је он издржавао), као и родитељи (отац и мајка, очух и маћеха и усвојиоци) које је такође издржавао.
Адвокат Владан Јевтић каже да ни дете из ванбрачног, нити деца из брачног живота не могу добити породичну пензију пре оставинске расправе, нити Фонд ПИО може било коме од наследника доделити породичну пензију пре правоснажног оставинског решења.
- Дете из ванбрачног односа преко свог законитог заступника мајке могло је теоретски да започне и заврши оставински поступак на основу извода из матичне књиге рођених детета и умрлице оца, а да не пријави целокупну имовину и све наследнике - објашњава Јевтић за Новости и додаје:
- Међутим, у наследном праву важи строго правило да сву касније пронађену имовину или наследно право попут пензије, законски наследници могу да захтевају накнадно у било ком тренутку. То значи да они који нису учествовали у оставинском поступку из било којих разлога могу да траже допуну и правичну расподелу имовине и права - каже он.
Према његовим речима, удовица има право на породичну пензију са навршене 53. године живота, или ако је до смрти корисника односно осигураника, или у року од једне године од дана смрти постала потпуно неспособна за рад. Она такође има право и уколико из ванбрачне заједнице има децу која имају право на породичну пензију, а удовица обавља родитељску дужност. У конкретном случају законски наследници којима су ускраћена права могу преко суда и јавног бележника захтевати допунска оставинска решења уколико већ постоји издато основно.
- Уколико га нема, Фонд ПИО нема право да исплаћује породичну пензију по својој процени наследника, односно без оставинског решења не може да је додели ниједном од неспорних законских наследника - тврди адвокат Јевтић
Јевтић наводи да је протеклих година имао више оваквих случајева, али да се ни у једном није десило да супруга и деца не знају за ванбрачно дете. Он каже да се сада релативно брзо разреше овакве ствари око наследника и наследних права.
Подела пензије
Адвокат објашњава да право на породичну пензију по смрти родитеља имају деца до 18 година старости или до краја академских студија, а максимум до 26. године.
- Пензија се дели тако да сваком детету припадне једнак део. У оваквом случају наследник пензије може да буде и супруга, али само ако је незапослена, јер је и она законски наследник иза оставиоца, који је преминуо - наводи Јевтић.
Додаје и да се износ породичне пензије одређује у проценту од пензије која је припадала преминулом кориснику у моменту смрти и за четири и више чланова породице она износи 100 одсто, с тим што се тај износ дели на једнаке делове према броју чланова породице.