Лончар на отварању онлајн конференције: Улога родитеља кључна у обликовању живота деце
-Здравствени систем је усмерен на помоћ родитељима и њиховој деци
Родитељи имају кључну улогу у обликовању живота деце, а самим тим и друштва у целини, речено је данас на онлајн конференцији "Родитељ у центру пажње", чији су учесници поручили да је важно да друштво подржава родитеље и старатеље јер тако стварамо једнаку прилику да свако дете достигне свој пун потенцијал.
АЛАРМАНТНО У ВРАЊУ: 52 пацијента позитивна на вирус, на кисеонику 25
У ШАПЦУ ПОНОВО ТЕШКА И НЕСТАБИЛНА СИТУАЦИЈА: Још 31 особа оболела од короне, ковид-болнице у приправности
ГРАДОВИ У СРБИЈИ СВЕ ВЕЋА ЖАРИШТА: Реаговао Штаб за ванредне ситуације, наређене хитне мере
Отварајући конференцију, министар здравља Златибор Лончар је рекао да је родитељство улога која се подразумева и да су нам друге ствари често битније од тога.
- Волео бих да се то промени и да схватимо колики је значај родитељства, да водимо рачуна о својим родитељима и деци и покажемо један другачији приступ и став - рекао је Лончар.
Навео је да систем који води, здравствени систем, усмерен на помоћ родитељима и њиховој деци.
- Надам се да у овим тешким временима, током епидемије корона вируса, нећемо скренути са тог пута да повећамо нашу пажњу и бригу и све своје снаге усмеримо на родитељство, иако имамо друге, веће проблеме. Можда је ово прилика да докажемо да смо капацитет да можемо да се посветимо и стварима које тренутно нису најактуелније и које увек стављамо негде по страни - рекао је Лончар и учесницима конференције пожелео срећан рад и пуно успеха.
Директорка УНИЦЕФ-а у Србији Дејана Костадинова је рекла да родитељи имају кључну улогу у обликовању живота деце, а самим тим и друштва у целини.
Навела је да родитељи свакодневно обликују искуства и стварају прилике за здравље, учење, заштиту, раст, добробит и развој деце и додала да је то толико природно да често заборавимо да их питамо како им је.
- Тек када родитеље и старатеље друштво подржава, стварамо једнаку прилику да свако дете достигне свој пун потенцијал. Међутим, и деци и родитељима су потребни утеха, повезаност и емоционална сигурност јер су једино родитељи који имају подршку и о којима се води рачуна у стању да подстичу позитивне интеракције са дететом - рекла је она.
Додала је да су протеклих година, у партнерству са Министарством здравља, улагали у унапређење капацитета патронажних служби и развојних саветовалишта у њиховом раду на пружању подршке родитељима у вези са развојем у раном детињству на више локација.
Костадинова је говорила и о резултатима најновијег истраживања које су спровели УНИЦЕФ и Републички завод за статистику.
- Иако већина стататеља, 90 одсто, не одобрава физичко кажњавање, ипак је чак свако друго дете изложено насилним методама дисциплиновања код куће што им може оставити последице за цео живот, како физичке, тако и менталне - навела је она.
Потпредседница ЛЕГО фондације Сара Бучи је рекла да је Србија изузетно посвећена залагању за најмлађе и најугроженије.
- Својим ангажовањем и преданошћу ћете значајно утицати на животе хиљада породица и деце у Србији. Ви сте одличан пример који друге земље могу да следе - рекла је она.
На конференцији ће се током три панела дискутовати и игри као чувару менталног здравља деце и родитеља, добрим моделима подршке родитељству и усклађивању посла и породице, а осим тога биће представљени и резултати истраживања "Радно место по мери породице".