"ЛУЧИНДАН КАО ДА ЈЕ СУДЊИ ЗА СТОЛИЦУ МИТРОПОЛИТА": Делић се од Амфилохија опростио потресним речима
Делић је, говорећи о митрополиту црногорско-приморском у Дому Војске Србије, рекао да се његовом смрћу десило чудо.
- Митрополит Амфилохије је из "Горског вијенца" изашао. У себи је објединио његова три јунака - по харизматској личности, мисаоности и бризи за свој народ он је оличење владике Данила, по својим годинама и мудрости он је игуман Стефан, а уз то је био јунак Вук Мићуновић - рекао је професор Јован Делић.
АМФИЛОХИЈЕВИ ПОСЛЕДЊИ ТРЕНУЦИ: У болесничкој постељи је урадио нешто након чега је НАСТАО МУК (ФОТО/ВИДЕО)
ВЛАДИКА ЈОАНИКИЈЕ ПОСТАВЉЕН ЗА АДМИНИСТРАТОРА МИТРОПОЛИЈЕ: Одлуку донео свети Синод Српске православне цркве
ВЛАДА ЦРНЕ ГОРЕ ОРОЧЕНА НА 200 ДАНА: Огласио се Мандић и открио када ће се одржати нови избори
Делић је, говорећи о митрополиту црногорско-приморском у Дому Војске Србије, рекао да се његовом смрћу десило чудо.
- Умро је тачно уочи Лучидана. Трећи пут у историји Митрополије црногорско-приморске показује се Лучиндан као судњи за ту столицу. Прво Петар Први Цетињски па Петар Други Петровић који је ступио на престо и упокојио се на исти дан. Ево сада и Амфилохије Радовић који је и по томе њихов директни настављач. Некако се ти кругови више него симболично затварају и тај знак Светог Луке понавља - приметио је др Делић.
Оличење хришћанске милости
Он је истакао да је владика Амфилохије "наследник тог трона и да је заиста живео у знаку бриге коју је имао Свети Петар Цетињски".
- Он је говорио за Црногорце: Тешко ономе ко о вама брижи. Тешко је било и Амфилохију Радовићу да о њима брижи, а он је брижио у последње време нарочито да међу браћом не падне крв. Бригу је показивао и према људима који њега не само да нису штедели, већ су га распињали. Једнако је бринуо о њиховим главама, као и о главама својих пријатеља. Он је просто био оличење хришћанске милости. Ко га је гледао последњих десетак година, видео је колику је мекоћу тај човек добио - нагласио је дописни члан Српске академије наука и уметности.
"Горски вијенац" његова родна кућа
Делић је подсетио да је митрополит Амфилохије Морачанин.
- Он је из манастира Морача изашао, али ја бих рекао да је он из "Горског вијенца" изашао, да је то његова родна кућа. У себи је објединио три јунака "Горског вијенца". По харизматској личности и функцији владике као вође народа, мисаоности и бризи за свој народ он је оличење владике Данила. По својим годинама, старости, која није дубока, али је респектабилна па га је народ звао ђедо као што зову кључног човека у кући, по мудрости, он је игуман Стефан. Он је као игуман Стефан имао те унутрашње очи и није чудно што је његова опсесија и професионална делатност била усмерена највећим делом на исихазам и био је сигурно међу водећим теолозима не само у православној васељени него и на свету. Он је уз све то био јунак, Вук Мићуновић, нарочито док је био млађи и није се бојао никога. То тројство ја видим у митрополиту Амфилохију и његова смрт је страшан губитак - нагласио је Делић.
Недостаје и недостајаће
Делић је уверен да је Амфилохије Радовић "подигао довољан број својих наследника да ће Митрополија црногорско-приморска тај ударац издржати".
- Недостаје ми и недостајаће ми - додао је Делић на промоцији зборника "Савремена српска проза" која је и почела минутом ћутања због смрти архиепископа цетињског, митрополита црногорско-приморског и чувара Пећкога трона Амфилохија Радовића.
Делић је председавао жиријем који је 2012. године доделио митрополиту књижевну награду "Извиискра Његошева" за "Изабрана дела" у издању "Светигоре" којима је, према оцени жирија, покренуо многа теолошка питања и отворио веома важне проблеме који се тичу модерног човека.
Јован Делић је тада рекао да се додељивањем награде митрополиту Амфилохију симболично враћа онај део Његошевог дела који је занемариван, богословски.