ЛУКСУЗНО ГРОБЉЕ У СРБИЈИ? Велике и раскошне вечне куће, пролазници остају запањени (ФОТО)
Једно чудно гробље у Неготинској крајини - има три спрата.
Неготинска крајина, на тромеђи са Бугарском и Румунијом, најисточнији је део наше земље и позната по Мокрањцу, Хајдук Вељку, виногорјима, али и по гастарбајтерима и њиховим велелепним грађевинама. Осим стамбених објеката, житељи овог краја граде и масивне гробнице, понекад чак и на неколико спратова.
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2018/07/24/profimedia-0133378983.jpg?itok=xmesKHgw)
КАКО ИЗГЛЕДА "СИНДРОМ КОВИД АНКСИОЗНОСТИ" И КАКО ГА ПРЕПОЗНАТИ: Од њега ће многи патити годинама!
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/24/milos_sobajic2.jpg?itok=ebr1ximc)
Милош Шобајић иза себе оставио мајку Миру и супругу Мају: Овако је приповедао о свом, детињству, животу, сликарству
![](https://www.srbijadanas.com/sites/default/files/styles/search_desktop/public/a/t/2021/04/24/screenshot_from_2021-04-24_10-10-39.jpg?itok=JA7OubWf)
"НОЋАС СМО ИЗГУБИЛИ НАШЕГ БРАТА" Преминуо Саша Савић, вођа "Ноћних вукова" и носилац четири ордена
Једно такво гробље, мада настало под утицајем историје, а не људи, налази се у Прахову за које мештани кажу да има три спрата. На првом су сахрањивани Римљани у саркофазима, на другом Стари Словени у периоду од 10. До 14. века и на трећем своју вечну кућу пронашли су Срби и Власи.
- Половином прошлог века масовно су се у земљи проналазили римски саркофази. Према доступним историсјким списима од другог до шестог века овде су живели Римљани, а цар Трајан је овде био 99. године када је градио римски град, назван "град на води". Након њих овде су сахрањивани Словени - рекао је Велимир Трајковић, публициста који је написао Монографију Прахова.
Гробна места средњовековних житеља прекрили су земља и трава, па је онда настао "трећи спрат". Ово необично гробље на истоку Србије до Другог светског рата имало је само две гробнице, а након што се домаће становништво почело масовно враћати из иностранства тада су настале садашње породичне гробнице.
- Ко се затекне у пролазу кроз Прахово остане запањен, јер свака та гробница је другачија и имају изглед малих црквица. Градитељи су овде имали пуне руке посла, јер како је време пролазило наши људи који су долазили из иностранства желели су све веће и раскошније вечне куће. Не штеди се на луксузу, а понекад само врата коштају око 1.000 евра - каже Велимир.