ПРАВОСЛАВНИ ВЕРНИЦИ ДАНАС СЛАВЕ МАЛИ БОЖИЋ: Обичаји су јасни, за срећу и здравље у породици испоштујте ова правила
На Мали Божић 14. јануара (Свети Василије) поново се уноси бадњак, опет долази положајник, а на трпези је глава божићне печенице која се чува до тог дана.
Црква испраћа стару и дочекује нову годину неуобичајеним слављима, на духовни начин, молитвама и богослужењима, али и благосиља све пристојне прославе, без шунда и кича, подсећајући да су у бројним црквеним домовима организовани дочеци српске нове године, која такође почиње на овај дан.
"ТЕШКО ДА НЕКО НЕСТАНЕ У ГРАДУ, А ДА СЕ НЕ НАЂЕ МАКАР МРТАВ" Огласио се чувени стручњак за безбедност о случају Матеја Периша
ПОГЛЕДАЈТЕ КАКО РАДЕ ТЕРМОВИЗИЈСКЕ КАМЕРЕ! Испливао најновији снимак потраге за Матејем, упркос неприступачном терену НЕ ОДУСТАЈЕ СЕ (ВИДЕО)
ОТАЦ ЖЕЛЕО ДА САЗНА КАКВА ЈЕ СИТУАЦИЈА АКО ЈЕ ТЕЛО У ВОДИ! Чувени херој са Дунава: Све упућује да је Матеј потонуо с телефоном
На Мали Божић 14. јануара (Свети Василије) поново се уноси бадњак, опет долази положајник, а на трпези је глава божићне печенице која се чува до тог дана.
По народном веровању, на овај дан, 14. јануара се не треба свађати јер ће вас терати баксуз током целе године. Ако на овај дан пада снег, година ће бити родна.
Васиљевдан је празник Српске православне цркве који се слави 14. јануара по новом календару (тј. 1. јануара по старом календару) и посвећен је Светом Василију Великом, теологу и епископу из Цезареје у Кападокији.
Време од Божића до Богојављења (19. јануар) у народу се назива "некрштеним данима" у којима, према веровању, демони, караконџуле и вештице вребају људе на сваком кораку. Код Срба је невоља у томе што се с времена на време "некрштени дани" протегну на целу годину.
ОБИЧАЈИ
Према народном обичају, жене би данас требало да припреме василицу. Василице могу бити слане или слатке. Слатке василице се припремају од киселог или лиснатог теста, а преливају се медом. Слане василице су и други назив за проју, с тим што се украшава на специјалан начин.
У Војводини је постојао обичај, који се у неким местима задржао до данас, да се на раскршћима пале ватре, што, уз чистилачко дејство, има и улогу јачања Сунчеве светлости и топлоте. Из истих разлога су у Херцеговини остатке бадњака од Божића спаљивали на Мали Божић.
Нову годину ваља дочекати будан, па су у овом бдењу многе девојке гатале да ли ће се те године и за кога удати. Међу овим гаткама је посебно занимљиво гатање девојака у Босни: пре сванућа су, попевши се на таван, бацале своју обућу кроз врата напоље, па ако обућа, кад падне, буде усмерена од куће – знак је да ће у том правцу отићи, тј. удати се.