МАЛИШАНИ У ОПАСНОСТИ ЗБОГ МИСТЕРИОЗНЕ БОЛЕСТИ: Родитељи на ове симптоме посебно обратите пажњу!
Опасни акутни хепатитис непознатог порекла који напада децу вртоглаво се шири европским земљама и све је ближи Србији!
Реч је о мистериозној болести јетре која погађа малу децу и школарце, а проф. др Дарко Ножић и Жарко Ранковић су гостујући у Јутарњем програму Курир телевизије објаснили због чега су деца на удару вируса и који су то најчешћи симптоми.
ДА ЛИ СУ МАЦЕ УЗРОК КИЈАЊА И КАШЉА: Др Ђурић открио како да препознате алергију - може постати КОМПЛИКОВАНА БОЛЕСТ
ИЗНЕНАЂУЈУЋИ РЕЗУЛТАТИ ИСТРАЖИВАЊА: Ово су четири најчешћа здравствена проблема који нас не напуштају након ковида
ДА СРЦЕ ПУКНЕ! Србија се ујединила да помогне у лечењу, али Стефан није издржао - отвориле му се ране
- Ово је мистериозно, не зна се шта је још увек у питању. Хепатитиси се обележавају абецедним редом са А,Б,Ц,Д а ово би било нешто другачије. Како настаје и са чим је повезано још увек не знамо, очекујемо да се секвенцира вирус. Симптоми акутних хепатитиса су слични, мучнина, повећана температура и жутица је оно што је карактеристично - рекао је др Ножић.
На питање водитеља Горана Анђелковића и Оље Лазаревић због чега су деца угроженија од одраслих, др Ножић је објаснио да је то карактеристично за аденовирусе.
- Ако би ово био аденовирус, они су много чешћи код деце. Родитељи су током живота вероватно више пута били у контакту са вирусом и стекли су имунитет, деци је ово вероватно први пут да се сусрећу са вирусом и аутоматски представљају групу која се најчешће разбољева. Ипак је ово забрињавајуће, у једном случају је рађена и трансплатација јетре - рекао је проф. др Ножић.
Бивши директор Инфективне клинике Клиничког центра Ниш проф. др Жарко Ранковић сматра да треба времена да научници секвенцирају вирус.
- То су вируси који примарно нападају јетру, широк је дијапазон окидача који могу да изазову обољење. Време ће показати шта је проузроковало овај вирус, акутни хепатитис се често назива болешћу прљавих руку. Требаће времена да научници секвенцирају вирус. Када се буде сазнало о ком се вирусу ради, тад ћемо утврдити путеве преношења. Прочитао сам да је тај аденовирус 41 пронађен код детета који има аутоимуну болест. Требамо бити опрезни и пратити симптоме - рекао је Ранковић.