МАСКЕ СКИДАМО НА ПРОЛЕЋЕ! Огласили се из СЗО - објавили сјајне вести о корона вирусу
Дивне вести из Светске здравствене организације
Коначно је и Светска здравствена организација (СЗО) потврдила оно о чему светски медији, па и Српски телеграф, данима пишу: нови омикрон сој коронавируса неупоредиво је блажи од претходних попут делта и делта плус соја.
"САМОУБИСТВО ЈЕ ГРЕХ" Из СПЦ имају јасан став - Кика ће бити сахрањена СУТРА, породица жели да зна КАКО ЈЕ УМРЛА
ШТА АКО ВАС ПРОГАЊАЈУ НА ИНТЕРНЕТУ? Адвокатица објаснила све до детаља - ово морате обавезно да урадите
ШОКАНТНА НОВА СТУДИЈА О КОРОНА ВИРУСУ: Научници открили где се све ова пошаст крије
То би, како је јуче сликовито објаснио један од лекара из кризног штаба, практично значило да ће на пролеће коначно пасти маске. Мислио је, наравно, да бисмо у догледно време могли у потпуности да се вратимо нормалном животу.
Како је саопштио СЗО, први пут се оглашавајући на овај начин откако се појавила нова варијанта КОВИД-19, према прелиминарним подацима, омикрон сој коронавируса може да смањи ефикасност вакцина, али је дефинитивно мање опасан од делте.
Предраг Кон, епидемиолог и члан кризног штаба, поручио је јуче да се тресе због Нове године.
- Тресемо се од забринутости због Нове године, врло сам скептичан. Нова година је огроман изазов. Сви волимо да попијемо, олабавимо пажњу и то је тренутак када вирус почиње да се шири - објаснио је Кон зашто је забринут.
- До сада је прикупљен ограничен број података и нема потврђених доказа о томе колико су вакцине ефикасне против омикрон соја. На основу прелиминарних података и значајно измењеног профила протеина омикрон соја може се претпоставити да ће бити смањена ефикасност вакцине. Истовремено, први подаци указују да ће нови сој бити мање опасан јер је већина случајева била асимптоматска или с благим до евентуално умереним симптомима - наводе из СЗО, уз објашњење да још није јасно с чим је повезано брзо ширење омикрона.
Потврђујући процене СЗО, истраживачи универзитета Оксфорд објавили су јуче лабораторијску анализу у којој се каже да вакцине против КОВИД-19 које се састоје од две дозе не стварају довољно неутрализујућих антитела против омикрона. Они, међутим, тврде да нема никаквих доказа да омикрон изазива тешке последице.
Стижу два најбоља лека за КОВИД-19
Први контигент најновијих лекова против короне стићи ће у Србију ових дана, изјавила је јуче вршилац дужности директора Републичког фонда за здравствено осигурање (РФЗО) Сања Радојевић Шкодрић. Она је нагласила да је то лек који мора бити примењен у првих пет дана болести.
- Србија ће добити све потребне количине лекова молнупиравир и паксловид - рекла је Сања Радојевић Шкодрић и упозорила да та два лека нису намењена млађима од 18 година, трудницама и дојиљама.
Према њеним речима, молнупиравир стиже у току овог месеца, и то први контигент од 12.000 доза, после две недеље други, а потом ће стизати и остале договорене количине овог лека до 50.000 доза. Када буду потрошене постојеће количине, како је навела, биће набављене и додатне.
Наши стручњаци нису јуче били превише расположени да коментаришу могућност да, већ за неколико месеци, скинемо маске и вратимо се нормалном животу. Ипак, готово сви с којима смо разговарали охрабрени су информацијама о блажим симптомима које изазива омикрон и бројкама из Јужне Африке, где је овај вирус и откривен.
Подсетимо, према подацима јужноафричког националног института за заразне болести, тек око 30 одсто хоспитализованих било је озбиљно болесно. У претходним таласима тај проценат се кретао између 60 и 70 одсто. Такође, просечан боравак у болници сада је 2,8 дана, у односу на ранијих осам, а само три одсто пацијената који заврше у болници умре, у односу на ранијих 20 одсто.
Како је већ писано, за слабљење вируса КОВИД-19 постоји сасвим логично објашњење, које се базира на искуствима са сличним вирусима у прошлости. То значи да се вирус слабљењем прилагодио човеку да би се трајно настанио на планети попут грипа, без убијања домаћина.
Ана Глигић, докторка која је била на челу вирусолошког тима у време велике борбе и победе против великих богиња, рекла да јој се чини да се корона враћа на почетак, када смо је описивали баш с оваквом клиничком сликом коју сада даје омикрон.
- Више личи на прехладу. Ова мутација је кулминација, али немамо научну потврду за то. Уколико је тако, то би било сјајно - истакла је Глигићева и нагласила да се одавно надала да ће вирус ослабити и да ћемо га имати у таквом облику да више не изазива тешке клиничке слике и смртност, осим код оних који имају тешке пратеће болести.