Масовно болесни и деца и одрасли: Доктори детаљно о свему што нас ломи
Међу децом у Србији уочен је пораст оболелих од коксаки вируса, заушки и варичела због чега су вртићи и школска одељења десеткована, а када су одрасли у питању, осим кашља, цурења из носа, многе „ломи“ необјашњиви бол тела, слабост, умор, главобоља...
Њима често деца пренесу разне вирусе, многи се труде да "одлеже" на ногама, а уз витамине и пуно сна много би лакше све изгурали. Ево шта све ломи и децу и одрасле, на које симптоме да обратите пажњу и шта може да вам помогне.
Стомачне и респираторне вирозе све чешће код деце
Педијатар др Дејан Јонев из Београда каже за „Блиц“ да је апсолутно тачно да међу децом владају коксаки вирус, заушке, варичеле, и да су све чешће вирозе, било да су стомачне или респираторне везане за органе за дисање, поготово за горњи респираторни тракт.
- Савет је увек да, не само деца, него и одрасли и сви што мање бораве у затвореним просторијама, на местима где има много људи, где би могли да се заразе и да добију вирус, међутим, то је мало тешко јер је доста школске деце болесно. У одељењу буде само по 10 или 15 ученика, сви су болесни, је они једни другима веома лако преносе инфекцију, било да је у питању стомачна или респираторна вироза– каже др Дејан Јонев.
Слично је у вртићима и родитељи треба да обрате пажњу на следеће симптоме у виду:
- кашља
- цурења носа
- кијања
- температуре
- Ако се јаве наведени симптоми треба одмах одвести дете код лекара који ће саветовати да дете не иде у колектив, да не би другој деци пренело инфекцију, а и да би се адекватно опоравило - поручује др Јонев.
Обавезно витамин Д
На питање који витамини су најважнији да би деца ојачала имунитет и лакше се изборила са вирусима, педијатар каже да је Д витамин апсолутно круцијални витамин који има дејство које штити организам.
- Д витамин је чак најважнији у заштити и и стварању имунитета. Препоручујемо препарате и мултивитаминске, али апсолутно и увек је на првом месту да исхрана буде разноврсна, што углавном није случај јер се деца једнолично хране. Постоји тренд да се не једе месо, да се чак не једе воће, а то није у реду. Треба прво обезбедити разноврсну исхрану, а ако је дете често болесно по одлуци лекара могу да се употребе суплементи – саветује др Јонев.
Заушке или Мумпс
Др Небојша Бохуцки, епидемиолог у Заводу за јавно здравље у Суботици, каже за „Блиц“ да је мумпс, односно заушке, вакцинално превентивна болест и да свако дете које добије MMR вакцину, у периоду од 12 до 15 месеци, је делимично заштићено, тачније један MMR га чува 78 одсто.
- Остатак који није заштићен може да оболи, али ће имати блажу клиничку слику. Зато обавезно треба да приме макар прву дозу сва деца. Чињеница је да вакцинални обухват са MMR вакцином није задовољавајући. Када се прими друга доза заштита је око 88 одсто када говоримо о заушкама, док је заштита за морбиле 98 одсто. Мумпс, односно заушке, је друга болест од које чува MMR и он је најбоље решење – каже др Небојша Бохуцки.
У случају да дете није вакцинисано MMR вакцином, има већу вероватноћу да добије неку од компликација Мумпс-а:
- код дечака то је запаљење тестиса
- код девојчица може да настане запаљење јајаника
- панкреатитис
- менингитис или запаљење можданих овојница
- енцалифитис или запаљење мозга
Варичеле или овчје богиње
Вакцина против варичела у Србији постоји, али није у програму обавезне имунизације. Може се примити на лични захтев.
- Варичела је углавном опасно обољење у првој години живота, до 12 месеци и након 15. године живота, док је између 1. и 15. године нешто лакше обољење. Код неких настају компликације. Може да се прими вакцина против варичеле или она која чува од четири заразне болести у исто време, а то је MMRV вакцина – каже др Бохуцки.
Компликација која може да се јави у периоду када је болест мање опасна, од 1. до 15. године, је упала плућа.
- Може настати менингитис, односно, енцефалитис, али далеко ређе него код заушки и неких других вируса. Деца се заражавају по правилу у предшколском узрасту и у првом разреду. Настају читаве мале епидемије, колектив се зарази, вирус буквално протутњи кроз забавишта и школе најчешће у јесен. То се управо сада и дешава, али то је нормално – каже др Бохуцки.
Коксаки вируси, група А и Б, или болест „прљавих руку“
У групи А коксаки вируса има 23 серотипа, док у групи Б има 6.
- Код сваког клиничка слика може да буде потпуно одустна, а може да има и широки спектар тегоба. Рецимо, група А може да узрокује болест „руку, ногу и уста“. Карактеристичне промене настају на стопалима, шакама и унутар усне дупље у виду мехурића и испупчења. Ако је клиничка слика концентрисана само на усну дупљу, на ждрело, то је херангина– објашњава др Бохуцки.
Код коксаки вируса групе Б може да даје веома благо до озбиљијих стања, а најозбиљнија су:
- менингитис
- миоперикардитис
- енцафалитис
Због смањеног обухвата вакцинама имамо праве мале епидемије које протутње кроз забавишта, вртиће и школе
- Код 90 одсто деце је болест блага. Деца у колективу дођу у додир са великих бројем серотипова, у групи А чак 23 пута и против тих сероотипа и развију имунитет. Често обољевамо од коксаки вируса а да тога нисмо ни свесни, односно, најчешће нисмо ни болесни или смо благо болесни са повишеном температуром, дете је пар дана малаксало, као и код неке друге вирозе – каже др Бохуцки.
Када дете обавезно одвести код лекара
Др Небојша Бохуцки напомиње да је индивидуално када неко дете треба обавезно одвести код лекара када се јаве неки ид наведених симптома.
- Боље дете водити чешће него ређе. Нека кажу да их родитељи воде за сваку ситницу! Боље је тако, зато постоји здравствени систем, а не чекати озбиљније клиничке слике. Сматра се да је одлучујућа температура и њена висина, такође, и опште стање. Ако дође до дехидратације мора да уноси довољно течности, ако не може да гута због коксаки вируса који проузрокују болне промене, одбија да једе, треба се одмах јавити педијатру – саветује др Бохуцки.
Деца нам нису довољно вакцинисана, а за старије почела вакцинација против грипа
Др Александар Стојановић, директор Дома здравља „Палилула“ каже за „Блиц“ да се поједини вируси и обољења јављају код деце због смањеног обима вакцинације, али и због промене времена, док код старијих још увек нема озбиљнијих симптома, а почела је и вакцинација против грипа.
-Већином старији људи долазе да се вакцинишу против грипа. Вируси који владају су уобичајени, нема превеликих гужви, осим на педијатриј. Било који симптом који имате везано за прехладу, кашаљ, бол у грлу, цурење из носа, повишену температуре, болове у костима, треба да се консултујете са лекаром телефоном, а када већ два до три дана не попушта треба доћи по терапију код лекара или педијатра, а не бити на ногама – каже др Стојановић.
Одрасле ломи цело тело, све их боли, али немају температуру
- Поново ме „ломи“, исто ми је било и пре месец дана. Изгурала сам тада на ногама, одлежала сам само три дана, јер буквално нисам могла да се померим. Покушавам и сада да изгурам на ногама, али осећај је ужасан. Немам снаге, спава ми се, боли ме све, као да имам неку чудну мучнину кроз цело тело. Глава ме боли и имам ужасни осећај боли у очним јабучицама, као да ће целе очи да ми испадну – каже за „Блиц“ Јелена М. из Београда.
Др Бохуцки каже да је интересантно што и даље има ковида, али пацијенти имају доста благу или умерено тешку слику. Међутим, на основу броја тестирања не постоји одговарајући увид колико је овај вирус заиста распрострањен.
- Ковид није нестао и даље је присутан, али се мање раде тестирања.Све вирозе које се јављају код деце могу да се јаве и код одраслих посебно код оних који имају ослабљен имуни систем, а често је имуни систем нарушен због неке основне болести. До тога могу довести малигне, аутоимуне болести или дијабетес који није под контролом. Тога доста има у одраслој популацији, нарочито код старих – каже др Небојша Бохуцки.
Хигијена је најважнија
Напомиње да је због свега тога јако важна у односу на све болести хигијена, јер само против малог броја имамо вакцине, а против осталих се треба борити редовним прањем руку, избегавањем оболелих особа које имају вирусе у секретима и столици.
Корона је присутна, а стиже и грип
- Витамин Д, затим Ц и сви остали су увек добродошли. Најбоље их је уносити природним путем. Алтернатива могу бити препарати, али витамине и минерале је тешко искористити из суплемената. Из воћа, поврћа, млека, меса и осталих намирница наш организам боље све искористи – истиче др Бохуцки.
Без сна и одмора нема доброг здравља
Напомиње да је у зимском периоду јако важан број сати одмора и спавања. Сан је битан за опоравак имуног система. Треба се топло облачити, слојевито у зависности од времена.
- Може да крене банална вирусна инфекција и да то вируси искористе ако смо ненаспавани, уморни, слабо обучени и да онда настану компликације, упала плућа и друго. Чувајте се прехлада и назеба, јер нису безазлени – каже епидемиолог.
Грип је стигао, очекује се да број оболелих почне да расте
Епидемиолог др Небојша Бохуцки изјавио је за „Блиц“ да је „грип ту, већ је доказан у Србији и број оболелих ће да расте“.
- Апелујем да се вакцинише против грипа. Чак и они који до сада нису о томе размишљали, сада је право време. Грип је средње тешка болест и имамо јако превентивно средство у виду вакцина. Треба искористити овај бенефит и погодност која је бесплатно доступна свим грађанима - саветује.
Србија Данас/Блиц